REKLAMA

Żoliborz

kultura »

 

Dyrektorka ŻDK: "Chcemy zobaczyć Fort Sokolnickiego oczami żoliborzan"

  28 lutego 2024

alt='Dyrektorka ŻDK: "Chcemy zobaczyć Fort Sokolnickiego oczami żoliborzan"'
Dyrektor Żoliborskiego Domu Kultury Iwona Mirosław-Dolecka, fot. Agata Hudomięt

O logotypie, fanpage'u, planach stworzenia nowej strony, ubiegłorocznych ważnych wydarzeniach i tych nadchodzących oraz planach i ambicjach Żoliborskiego Domu Kultury rozmawiamy z jego dyrektorką Iwoną Mirosław-Dolecką.

REKLAMA

Żoliborski Dom Kultury ma współtworzyć Społeczne Archiwum Fortu Sokolnickiego. Na czym polega ta inicjatywa i co chcecie dzięki niej osiągnąć?

- To jest mój absolutny konik. Uczestniczyłam w kilku projektach związanych z archiwistyką społeczną, z historiami mówionymi i doświadczyłam ogromnej siły integracji, wzmocnienia więzi sąsiedzkich, wzrostu zainteresowania potencjałem historycznym okolicy. Chcesz wziąć kredyt gotówkowy online? O tym musisz pamiętać! Chcesz wziąć kredyt gotówkowy online? O tym musisz pamiętać!
Kredyt gotówkowy online może wspomóc Cię w realizacji różnych planów - dzięki otrzymanej gotówce możesz pokryć koszty remontu czy naprawić samochód. O wsparcie finansowe z banku możesz ubiegać się na różne sposoby, także przez internet. O czym musisz pamiętać, jeżeli zdecydujesz się na kredyt gotówkowy online? W jaki sposób przygotować się do złożenia wniosku?
Nie wiem, jaki będzie finał projektu. Marzy mi się interaktywna instalacja stała, która będzie atrakcją dla mieszkańców, turystów, młodzieży. Chcemy zobaczyć Fort oczami mieszkanek i mieszkańców Żoliborza, poznać osobiste historie, wspomnienia. Zależy nam na upamiętnieniu wydarzeń, zarówno tych o charakterze indywidualnym, jak i będących częścią pamięci zbiorowej.

Projekt rozpoczęliśmy już na początku stycznia od kwerendy archiwalnej, którą prowadzą eksperci ze stowarzyszenia Masław, zrzeszającego pasjonatów i ekspertów w dziedzinie kultury Mazowsza, autorów popularnego "Tu było, tu stało" oraz albumu "Społeczne Archiwum Warszawy". Rezultaty zaprezentujemy w kwietniu. Jesteśmy ciekawi opowieści, wspomnień, zdjęć mieszkanek i mieszkańców Żoliborza i całej Warszawy. Zebrane materiały będziemy wykorzystywać do twórczych działań: wystaw, słuchowisk, debat.

Wstąp do księgarni

Co oprócz Społecznego Archiwum Fortu Sokolnickiego spektakularnego jawi się na horyzoncie w tym roku?

- Trudno mi mówić o czymś spektakularnym. Wiele działań, które inicjujemy, dzieje się po raz pierwszy i dla naszej instytucji nadal jest to pewien eksperyment. Mogę zdradzić, że aplikowaliśmy do programu Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne. W moim odczuciu to jeden z najlepszych programów zwiększających zaangażowanie domów kultury w życie małych ojczyzn. Wyczekujemy wyników naboru, licząc oczywiście na dofinansowanie. Pracujemy również nad projektem "Świadkowie44", który zamierzamy zrealizować w sierpniu. Projekt polega na sportretowaniu i ocaleniu od zapomnienia wizerunku osób, które w czasie II wojny światowej i podczas powstania warszawskiego walczyły i mieszkały w Warszawie oraz nadal tu żyją, a ich losy są nierozerwalnie związane z miastem i jego historią. Staramy się też o dofinansowanie z programu Patriotyzm Jutra, ale nawet jeśli nie otrzymamy wsparcia, zrobimy wszystko, aby ten projekt zrealizować. Będziemy rozwijać nasz cykl Jazz Fort, który cieszy się ogromnym zainteresowaniem oraz projekt PięknoPole. Planujemy spotkania edukacyjne związane z architekturą krajobrazu, morfologią zbiorowisk roślinnych, wyjątkowości akwenów wodnych Żoliborza, warsztaty i działania związane z pszczelarstwem, ogrodnictwem miejskim.

REKLAMA

Jakie największe wyzwania stoją przed ŻDK w najbliższych latach?

- Przed nami remont Fortu Sokolnickiego, a szczególnie zadaszenia. Z ekspertyzy, którą zleciłam wynika, że konstrukcja wymaga przeprowadzenia możliwie niezwłocznych prac renowacyjnych i napraw. Obecnie wspólnie z zarządem dzielnicy staramy się o pieniądze na przeprowadzenie tych niezwykle kosztownych prac. W planach na najbliższy rok założyłam również stworzenie nowej strony www Żoliborskiego Domu Kultury, opracowanie strategii komunikacji i dalsze budowanie rozpoznawalności marki ŻDK, rozwój oferty zajęć stałych, dalszą adaptację i modernizację pomieszczeń Fortu Sokolnickiego oraz Prochowni Południowej oraz zdobywanie różnych dofinansowań zewnętrznych związanych z poprawą infrastruktury domu kultury oraz na potrzeby realizacji projektów społeczno-kulturalnych.

REKLAMA

W ubiegłym roku pojawiło się nowe logo ŻDK. Trochę przypadkowo...

- Pod koniec czerwca otrzymaliśmy list od dziekana wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych, profesora Jacka Staszewskiego. Opowiedział w nim o tegorocznej absolwentce wydziału Natalii Błędowskiej, której magisterską pracą dyplomową było zaprojektowanie identyfikacji wizualnej Żoliborskiego Domu Kultury. Profesor zwrócił uwagę na niezwykłą dojrzałość projektu. Po spotkaniu w Akademii Sztuk Pięknych z autorką, dziekanem i promotorem zdecydowałam o wdrożeniu pracy pani Natalii, która przekazała nam swój projekt nieodpłatnie. Natalia Błędowska jest żoliborzanką i przyświecała jej idea uspójnienia i wyróżnienia naszej komunikacji.

Z fanpagem Żoliborskiego Domu Kultury scenariusz był bardzo podobny. Już na etapie tworzenia koncepcji konkursowej skontaktowałam się z jego twórcą, artystą z Żoliborza Tomaszem Pilikowskim, który założył ten profil kilka lat przed powołaniem instytucji. Sam pisał o tym tak: "Wszystko zaczyna się od idei (...) Moją ideą jest powstanie Żoliborskiego Domu Kultury - zaczynam od internetu". Gdy ŻDK rozpoczął działalność, przekazał nam ten fanpage w lipcu 2022 roku.

Rozmawiał Dariusz Burczyński

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA