REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Praga da się lubić

  9 września 2004

Od 10 do 12 września 2004 warszawska Praga stanie się społeczno-kulturalnym centrum stolicy. Dwudniową międzynarodową konferencję poświęconą problematyce rewitalizacji miast uświetni 12 września całodniowy piknik artystyczny dla warszawiaków "Praga da się lubić" z cyklu "Praskie spotkania z kulturą".

REKLAMA

Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent m.st. Warszawy Lech Kaczyński. Konferencję wspiera także prezydent Stowarzyszenia Miast Europejskich Eurocities, Komitet Regionów UE i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Obie imprezy są realizowane przy wsparciu władz Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy. Patronem medialnym praskiego pikniku kulturalnego zostało Polskie Radio i TVP3.

Celem obu imprez ma być promocja Dzielnicy Praga Północ, jako miejsca w Warszawie o wyjątkowym potencjale artystycznym i urbanistycznym. Dwudniowa konferencja ma służyć wymianie doświadczeń między miastami nowych i starych państw UE w zakresie projektów rewitalizacji oraz omówieniu możliwości ich finansowania ze środków UE.


Program imprezy »
Zaś całodniowe wydarzenie artystyczne "Praga da się lubić" będzie okazją do zaprezentowania miesz-kańcom i gościom stolicy potencjału artystycz-nego i kulturalnego tej dzielnicy.

W konferencji wezmą udział przedstawiciele władz Miasta, Dzielnicy, a także urzędnicy sa-morządowi, międzynarodowi eksperci odpowie-dzialni za rewitalizację w miastach UE, podmioty publiczne i niepubliczne - realizatorzy konkre-tnych projektów rewitalizacji - organizacje, stowarzyszenia, artyści, przedstawiciele miast polskich i innych organizacji warszawskich, niezależni eksperci zainteresowani tą problema-tyką.

W ramach konferencji polscy i zagraniczni goście wygłoszą szereg wykładów związanych z rewitalizacją miast, m.in. na następujące tematy: "Współpraca samorządów lokalnych z organizacjami pozarządowymi i inicjatywami obywatelskimi na poziomie lokalnym w zakresie aspektów społecznych rewitalizacji", "Patologie społeczne i walka z nimi na obszarach rewitalizowanych", "Prawne i finansowe aspekty rewitalizacji", "Aspekty architektoniczne, infrastrukturalne i planistyczne rewitalizacji jako elementu strategii rozwoju miasta podwyższającego jego atrakcyjność turystyczną, promocyjną, gospodarczą i jako miejsca do życia", "Wspieranie projektów małej i średniej przedsiębiorczości na obszarach rewitalizowanych".

W ramach konferencji przewidziano prezentację programu, wystąpienia i warsztaty w blokach tematycznych, podczas których odbędą się prezentacje multimedialne, dyskusje i formułowanie wniosków i postulatów z udziałem moderatora. Spotkanie zakończy się prezentacją wyników prac warsztatowych. Ponadto uczestnicy tego wydarzenia będą mogli obejrzeć odrestaurowane fragmenty Starej Pragi, zwiedzić Warszawę oraz wziąć udział w pikniku artystycznym, organizowanym po zakończeniu konferencji, czyli 12 września, na najsłynniejszej praskiej ulicy Ząbkowskiej.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy - Praga Północ to wręcz wzorcowy przykład zdegradowanej przestrzeni miejskiej, która dzięki projektom rewitalizacyjnym odzyskuje swój wielkomiejski charakter i zachowuje niepowtarzalny klimat. Piknik na Pradze objął swym patronatem Prezydent m.st. Warszawy Lech Kaczyński. Zaś pomysłodawcą i organizatorem tego wydarzenia jest Urząd Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy.

- Celem praskich spotkań ze sztuką jest wpłynięcie na zmianę stereotypowego widzenia tej części stolicy, a także pokazanie nowego oblicza Starej Pragi jako miejsca przyjaznego artystom i będącego źródłem inspiracji dla ich twórczości - podkreśla Robert Sosnowski, burmistrz Dzielnicy Praga Północ. - To również szansa na pokazanie warszawiakom zmian, z których jesteśmy dumni, a jakie przez ostatnie lata dokonały się w naszej dzielnicy - dodaje burmistrz.

Program imprezy "Praga da się lubić" z cyklu "Praskie spotkania z kulturą" ilustruje idee konferencji w płaszczyźnie społecznej i kulturalnej. Na ulicy Ząbkowskiej swoje prace zaprezentują prascy artyści z Fundacji Artbarbakan. Ponadto odbędzie się plener malarski i happening artystyczny "Malowanie szafy". Czynne będą praskie pracownie i galerie - Luksfera, Nizio Gallery i Mellina Sztuki, a specjalne prezentacje przygotują praskie teatry tzw. offowe - Academia i Remus, zaś przedstawienie uliczne pokaże Teatr Strefa Ciszy. Nowoczesną oprawę muzyczną wydarzenia stanowić będą koncerty Sielskiej Kapeli Weselnej i Lena Ledoff Trio, będzie występ zespołu klezmerów, humor i muzyka żydowska, praskie i warszawskie piosenki. Obok tych działań przybyli goście będą mogli wziąć udział w wielkim teatrze kulinarnym - biciu rekordu Guinnesa w gotowaniu największej na świecie pyzy, którą oczywiście będzie można skosztować. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Dodatkowych informacji udziela: Kazimierz Konopko - Naczelnik Sekretariatu Zarządu Dzielnicy (tel. 59-00-015), Irena Chmiel - Wydział Kultury Urzędu Dzielnicy (tel. 59-00-086).

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl