REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Praga da się lubić

  9 września 2004

Od 10 do 12 września 2004 warszawska Praga stanie się społeczno-kulturalnym centrum stolicy. Dwudniową międzynarodową konferencję poświęconą problematyce rewitalizacji miast uświetni 12 września całodniowy piknik artystyczny dla warszawiaków "Praga da się lubić" z cyklu "Praskie spotkania z kulturą".

REKLAMA

Patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent m.st. Warszawy Lech Kaczyński. Konferencję wspiera także prezydent Stowarzyszenia Miast Europejskich Eurocities, Komitet Regionów UE i Towarzystwo Urbanistów Polskich. Obie imprezy są realizowane przy wsparciu władz Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy. Patronem medialnym praskiego pikniku kulturalnego zostało Polskie Radio i TVP3.

Celem obu imprez ma być promocja Dzielnicy Praga Północ, jako miejsca w Warszawie o wyjątkowym potencjale artystycznym i urbanistycznym. Dwudniowa konferencja ma służyć wymianie doświadczeń między miastami nowych i starych państw UE w zakresie projektów rewitalizacji oraz omówieniu możliwości ich finansowania ze środków UE.


Program imprezy »
Zaś całodniowe wydarzenie artystyczne "Praga da się lubić" będzie okazją do zaprezentowania miesz-kańcom i gościom stolicy potencjału artystycz-nego i kulturalnego tej dzielnicy.

W konferencji wezmą udział przedstawiciele władz Miasta, Dzielnicy, a także urzędnicy sa-morządowi, międzynarodowi eksperci odpowie-dzialni za rewitalizację w miastach UE, podmioty publiczne i niepubliczne - realizatorzy konkre-tnych projektów rewitalizacji - organizacje, stowarzyszenia, artyści, przedstawiciele miast polskich i innych organizacji warszawskich, niezależni eksperci zainteresowani tą problema-tyką.

W ramach konferencji polscy i zagraniczni goście wygłoszą szereg wykładów związanych z rewitalizacją miast, m.in. na następujące tematy: "Współpraca samorządów lokalnych z organizacjami pozarządowymi i inicjatywami obywatelskimi na poziomie lokalnym w zakresie aspektów społecznych rewitalizacji", "Patologie społeczne i walka z nimi na obszarach rewitalizowanych", "Prawne i finansowe aspekty rewitalizacji", "Aspekty architektoniczne, infrastrukturalne i planistyczne rewitalizacji jako elementu strategii rozwoju miasta podwyższającego jego atrakcyjność turystyczną, promocyjną, gospodarczą i jako miejsca do życia", "Wspieranie projektów małej i średniej przedsiębiorczości na obszarach rewitalizowanych".

W ramach konferencji przewidziano prezentację programu, wystąpienia i warsztaty w blokach tematycznych, podczas których odbędą się prezentacje multimedialne, dyskusje i formułowanie wniosków i postulatów z udziałem moderatora. Spotkanie zakończy się prezentacją wyników prac warsztatowych. Ponadto uczestnicy tego wydarzenia będą mogli obejrzeć odrestaurowane fragmenty Starej Pragi, zwiedzić Warszawę oraz wziąć udział w pikniku artystycznym, organizowanym po zakończeniu konferencji, czyli 12 września, na najsłynniejszej praskiej ulicy Ząbkowskiej.

Wybór miejsca nie jest przypadkowy - Praga Północ to wręcz wzorcowy przykład zdegradowanej przestrzeni miejskiej, która dzięki projektom rewitalizacyjnym odzyskuje swój wielkomiejski charakter i zachowuje niepowtarzalny klimat. Piknik na Pradze objął swym patronatem Prezydent m.st. Warszawy Lech Kaczyński. Zaś pomysłodawcą i organizatorem tego wydarzenia jest Urząd Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy.

- Celem praskich spotkań ze sztuką jest wpłynięcie na zmianę stereotypowego widzenia tej części stolicy, a także pokazanie nowego oblicza Starej Pragi jako miejsca przyjaznego artystom i będącego źródłem inspiracji dla ich twórczości - podkreśla Robert Sosnowski, burmistrz Dzielnicy Praga Północ. - To również szansa na pokazanie warszawiakom zmian, z których jesteśmy dumni, a jakie przez ostatnie lata dokonały się w naszej dzielnicy - dodaje burmistrz.

Program imprezy "Praga da się lubić" z cyklu "Praskie spotkania z kulturą" ilustruje idee konferencji w płaszczyźnie społecznej i kulturalnej. Na ulicy Ząbkowskiej swoje prace zaprezentują prascy artyści z Fundacji Artbarbakan. Ponadto odbędzie się plener malarski i happening artystyczny "Malowanie szafy". Czynne będą praskie pracownie i galerie - Luksfera, Nizio Gallery i Mellina Sztuki, a specjalne prezentacje przygotują praskie teatry tzw. offowe - Academia i Remus, zaś przedstawienie uliczne pokaże Teatr Strefa Ciszy. Nowoczesną oprawę muzyczną wydarzenia stanowić będą koncerty Sielskiej Kapeli Weselnej i Lena Ledoff Trio, będzie występ zespołu klezmerów, humor i muzyka żydowska, praskie i warszawskie piosenki. Obok tych działań przybyli goście będą mogli wziąć udział w wielkim teatrze kulinarnym - biciu rekordu Guinnesa w gotowaniu największej na świecie pyzy, którą oczywiście będzie można skosztować. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

Dodatkowych informacji udziela: Kazimierz Konopko - Naczelnik Sekretariatu Zarządu Dzielnicy (tel. 59-00-015), Irena Chmiel - Wydział Kultury Urzędu Dzielnicy (tel. 59-00-086).

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni