REKLAMA

Wola

różne »

 

Potańcówka w drukarni dla Jasia i Małgosi

  29 lutego 2012

alt='Potańcówka w drukarni dla Jasia i Małgosi'

Na początku grudnia ubiegłego roku pisaliśmy o zdjęciu legendarnego neonu z lokalu po kawiarni "Jaś i Małgosia" na rogu Jana Pawła II i Anielewicza. Po demontażu neon trafił do magazynów na Bródnie.

REKLAMA

Świecącego szyldu nie ma, podobnie jak kawiarni - teraz w tym miejscu powstanie włoska restauracja. Dzielnica zorganizowała przetarg na zagospodarowanie lokalu, była tylko jedna propozycja. Co jednak stanie się z neonem, który pokoleniom warszawiaków kojarzył się z pierwszymi randkami, kawą w szklankach i aluminiowymi łyżeczkami?

Ratunkiem dla świetlnych reklam jest Muzeum Neonu. Placówka szuka wciąż stałego miejsca, ale bez względu na braki lokalowe ratuje pozostałości po świetności neonowych świateł w Warszawie. W swoich zbiorach ma już świecący "Hotel Saski" z budynku przy placu Bankowym, "Berlin" z MDM-u, reklamę hotelu "Ambasador" czy charakterystyczną "Cepelię" z placu Konstytucji. W grudniu muzealne zasoby, mieszczące się póki co w magazynach na Bródnie, zasilił "Jaś i Małgosia".

Ten właśnie neon, aby ponownie cieszył oczy, musi przejść gruntowny remont: uzupełnienie szklanych rurek, wzmocnienie konstrukcji, renowacja całości. Na to jednak trzeba sporych pieniędzy: około 12 tysięcy złotych. Aby je uzyskać, zostanie przeprowadzona zbiórka wśród wszystkich chętnych. - W swoich zbiorach mamy około trzydziestu neonów - mówi Ilona Karwińska, pomysłodawczyni Muzeum Neonu. - Średnio na remont jednego potrzeba około 8-10 tys. zł. Część pieniędzy pochodzi od sponsorów, swoje datki przekazują też osoby prywatne.

W sobotę 3 marca w starej drukarni na Marszałkowskiej 3/5 trwać będzie przez cały dzień Wielka Warszawska Potańcówka. Za wstęp każdy zapłaci według uznania, a zysk w całości będzie przeznaczony na renowację "Jasia i Małgosi". Wśród atrakcji będzie można obejrzeć film o Stanisławie Paradowskim i jego pracy nad konserwacją neonów, wysłuchać prelekcji o stołecznych neonowych reklamach i ich historii, a wieczorem będzie można się pobawić przy muzyce Wandy i Bandy, duetu Paula i Karol oraz remiksach warszawskiego jazzu.

A najprawdopodobniej w marcu Muzeum Neonu będzie miało swoją stałą siedzibę. - Trwają ostatnie rozmowy, ale jest niemal pewne, że na stałe zagościmy na Mińskiej - mówi Ilona Karwińska.

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe