REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Poród fizjologiczny

  22 marca 2002

Moja szefowa, która jest bardzo dobrym lekarzem położnikiem często powtarza, że czasami to właśnie lekarz położnik powoduje, że poród fizjologiczny tzn. przebiegający prawidłowo, staje się porodem powikłanym.

REKLAMA

Najlepiej, żeby rola lekarza podczas porodu sprowadzała się do nadzoru, a nie do czynnych działań. I podobnie jest z prowadzeniem ciąży. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, to ginekolog jest potrzebny jedynie do kontroli tego procesu. Zdarzają się ciężarne, które po raz pierwszy przychodzą do lekarza w momencie, gdy zaczyna się poród, rodzą bez problemu i wszystko jest w porządku. Jest to jednak bardzo ryzykowne nawet wtedy, gdy przez całą ciążę kobieta czuje się zdrowa. Tylko doświadczony lekarz ginekolog-położnik podczas regularnych wizyt potrafi w porę wykryć zmiany patologiczne u kobiety w ciąży.

W województwie mazowieckim dla pacjentek ubezpieczonych w Mazowieckiej Regionalnej Kasie Chorych został stworzony program "Zdrowie, Mama i ja". W programie tym przewidziana jest pewna ilość badań, które należy wykonać u każdej kobiety w ciąży nie powikłanej. Jeśli lekarz stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości w przebiegu ciąży, to według założeń tego programu pacjentka powinna być skierowana do szpitala. Wczesne rozpoznanie zmian patologicznych wielokrotnie zwiększa skuteczność działań medycznych. Tu również obowiązuje zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Już podczas pierwszej wizyty, kiedy ginekolog stwierdza ciążę, pacjentka otrzymuje kartę przebiegu ciąży, którą powinna zawsze nosić przy sobie.

W podstawowej opiece położniczej, gdy nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości, planujemy 10 wizyt. W trakcie pierwszej wizyty zostaje przeprowadzony wywiad ogólny i ginekologiczno-położniczy. Pacjentka jest badana ginekologicznie, a następnie zostają zlecone podstawowe badania krwi oraz wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Podczas kolejnych wizyt ciężarna nie zawsze musi być badana ginekologicznie, chociaż często tak się dzieje. W następnych tygodniach ciąży są zlecane odpowiednie badania laboratoryjne i badania USG. Pod koniec ciąży dobrze jest skierować pacjentkę na badanie KTG, które ocenia czynność serca płodu.

Wizyty kontrolne odbywają się co miesiąc do 36 tygodnia. Kolejna następuje w 38 tygodniu ciąży, a dalsze planowane są co tydzień, aż do terminu porodu. W terminie porodu lepiej, gdy opiekę nad ciężarną przejmie szpital, który pacjentka wybrała do porodu, ponieważ po planowanym terminie porodu wymaga ona bardziej intensywnego nadzoru. Jest to wskazane, gdyż zagrożenie ciąży wzrasta.

Dobrze jest, gdy ciężarna decyduje się uczęszczać na zajęcia do Szkoły Rodzenia. W trakcie spotkań pozna teoretycznie przebieg porodu i otrzyma zalecenia, jak zachowywać się w trakcie porodu. Zazwyczaj na ćwiczenia do Szkoły Rodzenia uczęszczają oboje rodzice, ale może chodzić sama kobieta.

Niezbędne jest także odpowiednie przygotowanie do ciąży, w czym najlepiej pomoże wizyta u lekarza rodzinnego i ginekologa. Doradzą oni odpowiednią dietę i mogą zalecić wykonanie dodatkowych badań.

lek. med. Ewa Gojan
specjalista ginekolog-położnik

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024