REKLAMA

Białołęka

środowisko »

 

Popioły znikną do 2012?

  7 listopada 2008

Czytelnik "Echa" alarmuje - składowisko popiołów z Elektrociepłowni Żerań w sąsiedztwie bloków przy Myśliborskiej zagraża środowisku. Wysypisko jest ogólnodostępne, a sposób składowania odpadów może powodować zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

REKLAMA

- Składowisko to praktycznie nie jest niczym zabezpieczone, a elektrociepłownia w sposób hydrauliczny przenosi odpady pochodzące ze spalania węgla m.in. popiół i żużel - pisze Czytelnik. - Woda, która przenosi te odpady, przecież może przecie-kać do wód gruntowych (składowisko sprawia wrażenie niezabezpieczonego przed tego typu zjawiskiem). Obawy budzi to, że spalany w naszych elektrociepłowniach węgiel zawiera dość duże ilości radu. Więc grozi nam skażenie radioaktywne po-chodzące od samego radu, ale także od radonu, który powstaje, co każdy wie z lekcji chemii, w wyniku naturalnych przemian jądrowych. Dodatkowo i co najważ-niejsze, złoże w suche, wietrzne dni jest podrywane i unoszone na pobliskie osied-la. Zagrożenie jest poważne. Ponadto na składowisko może wejść każdy, a wielki niezabezpieczony zbiornik może stać się przyczyną jakiegoś nieszczęścia - podsu-mowuje mieszkaniec.

Do chwili zamykania tego wydania nie dostaliśmy odpowiedzi od straży miejs-kiej, czy składowisko było kontrolowane w kwestii zabezpieczeń przed nieszczęśli-wym wypadkiem, gdyby np. na jego teren dostały się dzieci. Na jego teren można się dostać bez żadnych problemów.

O szkodliwości - bądź nieszkodliwości - odpadów z elektrociepłowni napisano całe elaboraty. Faktem jest, że żużel powstający przy przemysłowym spalaniu węg-la ma znamiona radioaktywności - dodawany do prefabrykatów wielkopłytowych powodował, że liczniki Geigera w blokach z takich elementów trzeszczały podobnie jak w pracowniach radiologicznych. To powodowało, że popiół z elektrociepłowni traktowany był jako odpad niebezpieczny i jego składowanie było objęte szczegól-nymi obwarowaniami. Do 1992 roku odpady paleniskowe klasyfikowane były jako niebezpieczne, później już tylko jako odpady, jednak nadal ich składowanie podle-gało szczegółowym kontrolom. Nie może być więc tak, że popiół z zakładu prze-mysłowego zrzucimy na kupkę i pozostawiamy. Czy wysypisko na Myśliborskiej ła-mie prawo?

Otóż nie. Podobnych wysypisk jest w Warszawie kilka i każde podlega ścisłemu nadzorowi miejskich służb ochrony środowiska wspieranych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Dyrektor Departamentu Środowiska Vattenfall Heat Poland, właściciela EC na Żeraniu, Wiesław Jamiołkowski zapewnia, że wysy-pisko nie stanowi zagrożenia dla okolicy. - Obiekt jest pod bieżącym nadzorem Wo-jewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wątpliwości przytaczane przez mieszkańca są na tyle czytelne, że były już dawno temu przedmiotem analiz nad sposobem i technologiami przemysłowego wykorzystania popiołów z energetyki. Popiół ze spalania węgla w skali całej Polski stał się poszukiwanym produktem do wytwarzania cementu, budowy dróg i prefabrykatów betonowych. Takie jest rów-nież bieżące wykorzystanie popiołu i żużlu czasowo deponowanego na składowisku "Myśliborska". Chciałbym nadmienić, że dopuszczenie popiołu do zastosowania w budownictwie wymaga posiadania stosownych certyfikatów i na bieżąco prowadzo-nych analiz.

- Każdy chemik znający nasze górnictwo powie, że nasze złoża są "radonośne", co oznacza, że produkty spalania węgla (popiół, żużel) również zawierają te izotopy - mówi Czytelnik "Echa". - Należy także jeszcze raz podkreślić, że składowisko jest otwarte i w żaden sposób niezabezpieczone przed wznoszeniem się pyłu na poblis-kie osiedla.

Dyrektor Jamiołkowski zapewnia, że taki stan rzeczy już wkrótce zniknie. - Zdajemy sobie sprawę, że technologie uznawane za dobre 50 lat temu, kiedy budo-wano elektrociepłownię, winny ewoluować w kierunku najlepszych dostępnych obecnie technik. Stąd pragniemy przypomnieć, że zdecydowaliśmy już o zamknię-ciu składowiska. Uwolnimy obecnie zajmowany obszar i w sposób użyteczny przy-wrócimy go miastu. Jedno, co może budzić niedosyt mieszkańców, to brak radykal-nych i widocznych obecnie zmian zmierzających do osiągnięcia finalnego kształtu przez ten teren. Likwidacja składowiska wymaga bowiem przeprowadzenia poważ-nych zmian technologicznych na terenie samej Elektrociepłowni Żerań. Finalnie mo-żemy zapewnić, że w roku 2012 teren ten będzie wyglądał zupełnie inaczej i nie bę-dzie już na pewno składowiskiem odpadów - podsumowuje dyrektor Jamiołkowski.

Powyższe potwierdza burmistrz dzielnicy Jacek Kaznowski. Składowiska nie bę-dzie najdalej w roku Euro. Jego teren ma być zrekultywowany i przeznaczony pod budowę parku w ramach projektowanego przez hiszpańskie konsorcjum osiedla pod roboczą nazwą Kępa Iberyjska. Są to na razie pomysły, a nie konkretne usta-lenia. Hiszpanie są bardzo poważnie zainteresowani terenem, ale żadnych umów jeszcze nie podpisano.

- Ciekawe jest to, że w prospekcie wydanym swego czasu przez Vatenfall na dzień otwarty w EC Żerań była mowa o zamknięciu składowiska w 2009 - zauważa nasz Czytelnik. - Dodatkowo od wielu lat nie widać szczególnych zmian w funkcjo-nowaniu składowiska.

Okoliczni mieszkańcy nie widzieli, by ostatnio było coś wywożone. - Przez cały rok nic nie wywozili, a z rury leci całą dobę - mówi jeden z nich.

Dyrektor Jamiołkowski twierdzi, że wywożone jest w sezonie budowlanym. Mówi, że np. Trasa Siekierkowska jest przykładem wykorzystania żerańskiego żuż-lu. Tymczasem od jej zbudowania minęło już sporo czasu, a na nadwiślańskich od-padach rośnie już nie tylko trawa, ale i krzaki.

- Na Kawęczynie uruchomiona jest specjalna linia do mieszania produktów spa-lania na użytek przemysłowy. Tam m.in. przerabiane są nasze odpady - zapewnia dyrektor Jamiołkowski.

Z przymrużeniem oka możemy dodać, że zniknięcie składowiska zależeć bę-dzie w dużej mierze od tempa budowy polskich autostrad - skoro żużel elektro-ciepłowniczy jest cennym kruszywem drogowym...

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA