REKLAMA

Bemowo

inwestycje »

 

Pomysły mieszkańców na Fort Bema

  5 maja 2015

alt='Pomysły mieszkańców na Fort Bema'

Były rowery wodne, jest park linowy, dużo zieleni i miejsca na spacery. Ale jak jeszcze uatrakcyjnić Fort Bema?

REKLAMA

Na początek szczypta historii: obecnie istniejące budynki to pozostałość Fortu Parysów, powstałego w latach 1886-1890 w ramach rozbudowy Twierdzy Warszawa. Kiedy w 1909 roku wydano rozkaz likwidacji fortu, wysadzono jedynie prochownię i część przejść podziemnych - reszta się zachowała. Nazwa Fort Bema przyjęta została w 1921 roku, a samo miejsce utrzymywało charakter militarny - do kampanii wrześniowej mieściła się tu wytwórnia amunicji, podczas wojny wojska niemieckie miały tu magazyny, a dopiero w latach 80. ubiegłego wieku Fort poszedł "do rezerwy" - jego tereny przekazano Legii Warszawa, rozpoczęły się też budowy osiedli mieszkaniowych.

Od trzynastu lat dzielnica rewitalizuje budynki forteczne. Wycięto chaszcze, uporządkowano fosę i zbudowano nad nią nowe kładki i wytyczono alejki. W 2011 roku sporządzono projekt całkowitego odnowienia oblicza Fortu, zakładający przekształcenie go w miejsce kultury i rekreacji. Nie tylko błoto może się przyczepić do buta - dlatego wśród postulatów znalazł się i taki, by w okolicach Fortu ustawić kosze na psie odchody wraz z pojemnikami na niezbędne do sprzątania torebki. Po fosie miały pływać rowery wodne, a w budynkach mógłby zostać uruchomiony hotel. Rok później powstał park linowy, w 2013 zakończono remont fosy i okolic - i na tym, w zasadzie, się skończyło.

Tyle historii. Mieszkańcy widzą potencjał miejsca i sami proponują zmiany, których można dokonać - często niewielkim kosztem.

Jakie są pomysły?

W ubiegłym roku jednym z projektów zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego było stworzenie muzeum fonografii w Forcie. Pomysł upadł w głosowaniu, ale bemowianie nie przestają myśleć nad ulepszeniem okolic zabytku - bo Fort jest zabytkiem, co mocno ogranicza ingerencję w jego stan. Tym razem projekty stawiają na funkcjonalność i poprawę warunków do spacerów.

Spacerowicze chcą też, by ze ścieżek spacerowych - zwłaszcza tych bocznych - zniknęło błoto. Proponują, by połączyć deptakiem z nawierzchni mineralnej dwie furtki w sąsiedztwie Fortu - między Obrońców Tobruku i Księcia Bolesława - oraz plac zabaw z główną aleją.

Nie tylko zresztą błoto może się przyczepić do buta - dlatego wśród postulatów znalazł się i taki, by w okolicach Fortu ustawić kosze na psie odchody wraz z pojemnikami na niezbędne do sprzątania torebki. A jak już psy będą miały gdzie załatwić swoje potrzeby - niech na terenie fortu stanie też samoczyszcząca się toaleta, taka jak na Targówku, przy ulicy Samarytanka.

I na koniec coś dla miłośników zieleni. Niedaleko obecnego Fortu miała swoją letnią rezydencję Izabela Czartoryska. Ta żyjąca na przełomie XVIII i XIX wieku arystokratka była znana ze swojej swobody obyczajów, ale też działalności literackiej. Ta twórczyni pierwszego polskiego muzeum (w Puławach) była też autorką pierwszej polskiej książki poświęconej ogrodnictwu: w 1805 roku wydała "Myśli różne o sposobie zakładania ogrodów". Tam znalazł się opis klombu złożonego z kwitnących bylin - i właśnie takiej atrakcji oczekują mieszkańcy w Forcie.

Czy któryś z tych pomysłów trafi do realizacji? Przekonamy się wkrótce - trwają dyskusje nad poszczególnymi projektami przed głosowaniem w ramach budżetu. A my sami będziemy mogli na nie głosować od 16 czerwca.

(wt)

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# mieszkanka

05.05.2015 16:26

zeszłoroczny projekt utworzenia muzeum fonografii nie był zlokalizowany w Forcie Bema, można to sprawdzić na stronie dzielnicy.
natomiast tegoroczny projekt utworzenia ścieżek z nawierzchni mineralnych nie łączy "furtek fortu" (bo fort jest obiektem otwartym), a raczej furtki grodzonego osiedla:(
autorowi/autorce artykułu polecam zainteresować się projektem Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 - jeden z załączników poświęcony jest właśnie tej okolicy; zgodnie z przedstawionymi tam propozycjami planuje się zabudowanie terenów zielonych wokół fortu wielkokubaturowymi obiektami widowiskowo-sportowymi. warto się zastanowić, na ile takie pomysły są zbieżne z oczekiwaniami mieszkańców, werbalizowanymi m.ni. w ramach budżetu partycypacyjnego (w tym roku dla okolic fortu zaproponowano też np. kino plenerowe, zajęcia jogi w plenerze czy hamaki w parku przy forcie).
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024