REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe
Legionowo

społeczeństwo

 

Legionowo: ratusz zasypany darami dla uchodźców

  2 marca 2022

Legionowo: ratusz zasypany darami dla uchodźców
źródło: Miasto Legionowo

Samorząd i mieszkańcy ruszyli z ogromną pomocą dla Ukraińców. W Legionowie przyjmowani są kolejni uchodźcy, zaś mieszkańcy i instytucje zaoferowały do tej pory możliwość pobytu dla około trzystu osób.

REKLAMA

Legionowianie lawinowo przynoszą dary a lista wolontariuszy stale rośnie. Już od soboty 26 lutego w ratuszu prowadzona jest zbiórka darów dla uchodźców z Ukrainy. Będzie ona kontynuowana codziennie w godzinach od 8:00 do 22:00 aż do odwołania.

Legionowo dla uchodźców

Zbiórka jest prowadzona we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem. W ciągu kilku dni legionowski ratusz zamienił się w wielki magazyn rzeczy pierwszej potrzeby dla uchodźców. Wolontariusze pomagają posegregować ubrania, jedzenie i rzeczy dla małych dzieci dostarczone przez legionowian. A ci hojnie donoszą kolejne najpotrzebniejsze do życia produkty.

- To niesamowite zaangażowanie mnóstwa ludzi w różnym wieku od podstawówki do emerytury, którzy sortują dary, przygotowują paczki, ładują i rozładowują samochody - pisze wiceprezydent Piotr Zadrożny. - Dziękuję mieszkańcom naszego pięknego miasta za ich udział, zaangażowanie i ofiarność. Zdajemy niesamowity egzamin z człowieczeństwa.

Zapraszamy na zakupy

Lokale dla uchodźców

Legionowo dysponuje około trzystoma miejscami noclegowymi u osób prywatnych, ale też w instytucjach. Koordynatorem akcji rozlokowania osób potrzebujących schronienia jest Justyna Borawska, kierowniczka Referatu Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej (tel. 518-970-430 / 22 766-40-83). Wszystkie osoby z Legionowa pomagające Ukraińcom, potrzebujące skorzystać z tej bazy lokalowej, proszone są o kontakt właśnie z nią.

Tych, którzy chcą udostępnić mieszkanie lub pokój dla uchodźców, urzędnicy proszą o wysyłanie SMS-a z informacją o tym, w jakim zakresie zainteresowani mogą tej pomocy udzielić (np. "pokój dla 2 osób"). Jak zapewniają urzędnicy, w ramach możliwości miasto będzie starało się pomóc każdemu potrzebującemu. Tych, którzy mają już zakwaterowanych Ukraińców, samorząd zaprasza do ratusza po potrzebne rzeczy: ubrania, jedzenie, środki czystości.

Cały czas potrzebna pomoc

Nadal zbierane są rzeczy codziennego użytku, jak koce, śpiwory, ręczniki, pościel, produkty higieniczne, środki czystości i higieny osobistej, środki opatrunkowe, pieluchy, środki bakteriobójcze, woda i żywność o długim terminie ważności. Dary można przekazywać w urzędzie przy Piłsudskiego 41 (wejście przy portierni od 7:00 do 22:00), w Arenie przy Chrobrego 50B (od 8:00 do 18:00), w Poczytalni przy Kościuszki 8A (pierwsze piętro, w godzinach pracy biblioteki) i siedzibie OSP przy Mickiewicza 11 (od 10:00 do 18:00). Zbiórkę pieniężną prowadzi m.in. PCK.

Pieniądze można wpłacać na numer konta 16 1160 2202 0000 0002 771 3060 z dopiskiem "Ukraina". Ratusz zaprasza też wolontariuszy, głównie do pomocy w sortowaniu darów i pomocy uchodźcom. Ponadto osoby znające ukraiński proszone są o zgłaszanie chęci pomocy na adres kultura@um.legionowo.pl, podając numer telefonu kontaktowego oraz informacje na temat swojej dostępności.

(db)

 

Komentarze (5)

# fvpp

02.03.2022 20:54

Brawo. Po co urzędnicy mają się zajmować swoją pracą jak mogą marnować czas na inne rzeczy.

# Leon Zawodowiec

03.03.2022 14:26

Gdy obserwuję te wszystkie spontaniczne akcje, to są one chwalebne. W pewien sposób jednoczą wcześniej podzielone społeczeństwo i choć na chwilę w obliczu wojny zza naszą wschodnią granicą zapominamy o naszych, jakże malutkich podwórkowych wojenkach.
W oczy się rzuca brak organizacji dla takich spontanicznych akcji mieszkańców. Widać, że nikt nad tym nie panuje do końca. Skoro urzędnicy proponują jakieś miejsce zbiórki, to niech chociaż ono będzie odpowiednio do tego przystosowane. Ale ok, jeśli nawet jest to ratusz, to niech przynoszone dary na bieżąco będą segregowane. Potem wynika taki bałagan jak ten przedstawiony na zdjęciach. W rezultacie mnóstwo energii i czasu idzie "w gwizdek" ponieważ rzeczy już z chwilą dostarczenia nie zostały posegregowane (na zasadzie artykuły dziecięce tu, koce i śpiwory tam, żywność tu, woda tam, a artykuły higieniczne np. w gabinecie prezydenta). Pomoc jest zatem chaotyczna. Choć chwalebna...

# w.j.

04.03.2022 10:01

Jestem jednym z BARDZO WIELU wolontariuszy i nie zgadzam się z uszczypliwymi komentarzami #fvpp i #Leon Zawodowiec. "Bałagan" na zdjęciach jest pozorny. Owszem, w niedzielę i poniedziałek skala spontanicznej ofiarności mieszkańców przeszła wszelkie oczekiwania i nawet sporymi siłami nie dało się darów natychmiast dokładnie posortować. Sortowane były one na bieżąco według asortymentów. Natomiast do wtorku rano wszystko było już posortowane dokładnie, a jeszcze w międzyczasie znaczna część darów została wysłana tam, dokąd powinny one trafić. Co do urzędników UM i radnych, to nie można im niczego zarzucić. Pomagali w akcji nie zaniedbując równocześnie swoich rutynowych obowiązków. Autorów poprzednich komentarzy zapraszam do pomocy; jeśli nie w Legionowie, to w innych miejscach. Każda głowa i para rąk się przyda.

REKLAMA

# Justa1984

07.03.2022 07:10

Zbiórka chwalebna ale urząd miasta nie powinien być miejscem na zbiórki. Tu odbywają się śluby itp. Dobrym miejscem byłaby Arena. Ale to też powinno być segregowane i szybko wywożone.

# Ata

07.03.2022 19:46

Cieszę się, że Polacy tak chętnie pomagają. Nie tylko osoby prywatne ale również wiele firm. Nawet dla osób które uciekają z Ukrainy własnym autem firma ERGO Hestia przygotowała darmowe ubezpieczenie OC na 30 dni. Myślę, że to świetna sprawa.
więcej na forum

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA