REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Legionowo

społeczeństwo

 

Legionowo solidarne z Ukrainą. Co jest potrzebne i jak można pomóc?

  27 lutego 2022

Legionowo solidarne z Ukrainą. Co jest potrzebne i jak można pomóc?
źródło: Miasto Legionowo

W obliczu inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę urząd miasta wyraził gotowość wsparcia ukraińskich uchodźców.

REKLAMA

Legionowo współpracuje z Kowlem oraz Wyżnicą, z ukraińskimi samorządami i społecznościami lokalnymi. W obliczu rosyjskiej napaści miasto chciałoby dobrze przygotować się na przyjęcie ukraińskich uchodźców.

Legionowo pomaga Ukrainie

- Nasze wieloletnie partnerstwo i przyjaźń zobowiązują - mówi Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa. - Monitorujemy rozwój wypadków i na bieżąco będziemy określać skalę potrzebnego wsparcia, również w przypadku możliwych migracji ludności. Pozostajemy solidarni z naszym wschodnim sąsiadem i mamy nadzieję, że dalsza inwazja Rosji zostanie zatrzymana.

Jak czytamy w apelu prezydenta Smogorzewskiego, mieszkańcy muszą być gotowi nie tylko do symbolicznych gestów, ale także do realnej pomocy Ukraińcom. Urząd miasta chce być gotowy na pomoc humanitarną na wypadek dalszego zaostrzenia sytuacji na Ukrainie. Powstała pierwsza lista miejsc, w których można byłoby przyjąć uchodźców.

Zapraszamy na zakupy

Jak można pomóc?

Jak dodał prezydent Legionowa, obecne działania ratusza skoncentrowane są na znalezieniu wolontariuszy, którzy mówią w języku ukraińskim. Miasto chciałoby stworzyć bazę, dzięki której będzie można szybko zareagować w przypadku przybycia uchodźców. Urzędnicy poszukują też sprzętu, który mógłby zostać przekazany przybyłym do nas rodzinom. Chodzi głównie o sprzęt AGD, ale też łóżka i meble. Zapewne też pościel, czy koce.

Ci, którzy chcieliby przekazać dary, proszeni są o zgłaszanie się do legionowskiego ratusza. Urząd zapewni transport i odbiór wskazanego przez mieszkańców sprzętu. Działania urzędników skoncentrowane też są na tworzeniu bazy lokalowej osób mogących udzielić schronienia obywatelom Ukrainy. W celu wyrażenia chęci zaangażowania się w akcję Urzędu Miasta Legionowo należy skontaktować się z Referatem Kultury i Współpracy, pod nr tel. 22 766-40-78 (w godzinach pracy urzędu miasta) lub tel. 518-970-430, e-mail: kultura@um.legionowo.pl.

Legionowski PCK w akcji

Również Polski Czerwony Krzyż działający na terenie miasta nie jest obojętny na tragiczne wydarzenia na Ukrainie. Zbierane są produkty nowe lub bez śladów użytkowania, jak koce, śpiwory, ręczniki, pościel, produkty higieniczne, środki czystości i higieny osobistej, środki opatrunkowe, pieluchy, środki bakteriobójcze itp. i żywność o przedłużonym terminie ważności.

Dary można przekazywać w Urzędzie Miasta przy Piłsudskiego 41 (wejście przy portierni od 7:00 do 22:00), w Arenie przy ul. Chrobrego 50B (od 8:00 do 18:00), w Poczytalni przy ul. Kościuszki 8A (pierwsze piętro, w godzinach pracy biblioteki) i siedzibie OSP przy Mickiewicza 11 (od10:00 do 18:00). Dary będą zbierane do końca marca.

(db)

 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuLegionowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuLegionowo

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA