REKLAMA

Białołęka

kultura »

 

Półtorej godziny wyjątkowej muzyki. Filharmonicy w Płudach

  7 września 2020

alt='Półtorej godziny wyjątkowej muzyki. Filharmonicy w Płudach'

Koncert z udziałem solistów scen operowych, czterech chórów oraz filharmoników warszawskich odbędzie się w niedzielę 13 września o godz. 19 w kościele Narodzenia NMP przy ul. Klasyków 21. Artyści zaprezentują oratorium "1920 dróg do wolności", napisane z inicjatywy Fundacji Ave przez Aldonę Kraus i Jerzego Cembrzyńskiego z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

REKLAMA

- Zapraszamy na półtorej godziny wyjątkowej muzyki - mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave. - Tym bardziej, że duet autorów białołęczanie dobrze znają z przyjętego owacjami na stojąco "Oratorium Jakubowego", stworzonego na 500-lecie tarchomińskiego kościoła św. Jakuba. Chociaż zapowiada się długi koncert, to jestem przekonany, że nikt nie będzie się nudził. Melodie autentycznie porywają, podobnie jak przepiękne aranżacje na wiele instrumentów od skrzypiec poprzez rożek angielski, obój, klarnet, trąbkę, po altówkę i wiolonczelę. Poza tym zagrają najlepsi soliści Filharmonii Narodowej.

Oratorium opowiada o roku 1920 z perspektywy Białołęki - o nieodległej bitwie, kulach spadających na Wiśniewo, o felicjankach z Żywicznej, które prowadziły wojenną kuchnię dla ubogich, o Kleksie, który był ważną cegiełką w budowaniu wolnej ojczyzny... Druga część utworu, zatytułowana "Sprawiedliwe", to przejmująca historia bohaterskiego ratowania dzieci żydowskich przez Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi pod przewodnictwem ówczesnej prowincjalnej zgromadzenia, matki Matyldy Getter. Szacuje się, że w różnych stołecznych i podwarszawskich klasztorach sióstr uratowano co najmniej 600 osób, a to tylko przypadki udokumentowane.

- W tym roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin matki Matyldy. Jej niesamowita działalność to również ważna droga do wolności i wskazówka dla nas, współczesnych. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w domach sióstr w Płudach i na Białołęce Dworskiej uratowano blisko 200 dzieci żydowskich z getta - dodaje Włodkowski.

W koncercie wezmą udział chóry - Ave z Białołęki oraz zaprzyjaźnione zespoły z Warlubia, Chełmna i Goniądza. Partie solowe wykonają artyści: Małgorzata Rudnicka, Bogdan Śliwa i Michał Rajewski. Śpiewakom towarzyszyć będzie septet instrumentalistów z Filharmonii Narodowej. Całością podyryguje Barbara Hijewska, absolwentka UMFC, mieszkająca na Białołęce. A gawędę historyczną poprowadzi Bartłomiej Włodkowski.

Doroczne koncerty, związane z historią Białołęki, stają się już tradycją dzielnicy. Dotychczasowe prezentacje przygotowane przez Fundację Ave - "Oratorium Jakubowe", "Moniuszko Tour", "Dziś idę walczyć, mamo kochana" - zyskały bardzo pozytywne recenzje i cieszyły się olbrzymią frekwencją.

Wstęp wolny. Rezerwacja miejsc siedzących - fundacjaave.pl, 608-178-447.

(red)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy