Policja ostrzega: media społecznościowe kipią od fake newsów
18 marca 2020
W związku z nieuzasadnioną paniką wywołaną w trakcie pandemii koronawirusa, stołeczna policja apeluje o zdrowy rozsądek, odpowiedzialność i niepowielanie kłamstw - tzw. fake newsów. Przed czym jeszcze powinniśmy się ustrzec?
W ostatnich dniach w związku z wystąpieniem światowej pandemii związanej z chorobą COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, namnożyła się liczba niesprawdzonych, a często celowo wprowadzających nas w błąd "informacji".
Oszuści-naciągacze nie próżnują
Jak informuje stołeczna policja, w sieci pojawiły się oferty sprzedaży środków m.in. amuletów czy cudownych herbatek, które mają rzekomo uchronić przed zachorowaniem na koronawirusa czy też w przypadku zarażenia spowodować cudowne ozdrowienie. Problem dotyczy nie tylko nieuczciwych sprzedawców, ale i podszywania się pod służby sanitarne i Ministerstwo Zdrowia.
Jakie fake newsy krążą po sieci?
- Mam info od koleżanki, która pracuje w administracji państwowej. Zróbcie zakupy, bo później ceny mogą być zabójcze w osiedlowych sklepikach. Wszystkie centra handlowe będą zamknięte od poniedziałku. Czynne będą tylko sklepy spożywcze. W niedzielę będzie orędzie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Warszawa ma być podzielona na trzy strefy. Wojsko już do Warszawy się zjeżdża - głosi jeden z fake newsów. Kolejne zaś "informują", iż Warszawa zostanie odcięta komunikacyjnie przez wojsko od reszty miast (nawet podwarszawskich miejscowości). Jeszcze inne donoszą, iż zamykane będą stacje benzynowe i banki. Dlatego właśnie należy zaopatrzyć się w zapasy paliwa i już teraz wypłacić wystarczającą ilość pieniędzy z bankomatów, póki to jeszcze możliwe.
"Wierzyć tylko oficjalnym wypowiedziom"
- Obecnie dostrzegamy kolejne "haniebne zachowania" - głównie w mediach społecznościowych oraz za pomocą komunikatorów przekazywane są nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomych zagrożeń, działań służb państwowych, które nie mają miejsca, czy nawołujące wprost do paniki - są to niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania, nie mające żadnego oparcia w prawdzie. Przypominamy, że jedynymi i prawdziwymi źródłami informacji są komunikaty przekazywane przez służby lub/i zamieszczane na oficjalnych stronach internetowych. Apelujemy o rozwagę, rozsadek, odpowiedzialność i unikanie paniki - informuje insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji.
(DB)