Pół wieku bez remontu
8 października 2010
Mieszkańcy bloku przy ul. Obozowej 89 od przeszło pół wieku czekają na remont zdewastowanych chodników pod swoim budynkiem.
Ile lat trzeba jeszcze czekać na kapitalny remont?
Po rozmowie z administratorem nieruchomości okazało się, że teren wokół budynku należy do miasta. - Sami wymieniliśmy parę płyt tam, gdzie mieszkańcy łamali kostki. I choć wielokrotnie pisaliśmy w tej sprawie pisma, żaden z właścicieli terenu do tej pory nie poczuwa się do naprawy chodników wokół budynków. Tym proble-mem powinno zająć się miasto i dzielnica - mówi administrator nieruchomości.Z ustaleń Zarządu Dróg Miejskich wynika, że 90% chodnika należy do urzędu dzielnicy Wola.
- We władaniu ZDM znajduje się tylko około 3-4 metrów wspomnianego chodni-ka. Jeśli dzielnica rozpocznie wymianę płyt chodnikowych, ZDM w tym samym czasie również zleci wykonanie podobnych prac - mówi Urszula Nelken, rzeczniczka ZDM.
Wszystko w rękach urzędu. Niestety, na wymianę chodnika mieszkańcy będą musieli poczekać przynajmniej do przyszłego roku.
- Wymiana chodników przy nieruchomości Obozowa 89 wymaga zabezpiecze-nia sporej kwoty, gdyż przy remoncie należy uwzględnić również wymianę na-wierzchni przy budynkach Obozowa 91 i 93. Łącznie jest to dosyć rozległy teren. Powyższe prace planujemy zrealizować w latach następnych - mówi Anna Fiszer-Nowacka, rzeczniczka ratusza na Woli.
Chodniki to nie wszystko
Mieszkańcy wskazują także kolejny "palący" problem - konieczność wymiany całej elektryki w budynku.- Proszę popatrzeć jak w środku wygląda blok przy ul. Obozowej 91, tam wszystko zostało zrobione. U nas tylko elewacja jest nowa - mówi pan Bogumił. - Klatki nie mogą być odnowione, bo od 56 lat nie była wymieniona elektryka. Choć mamy centralne ogrzewanie, ciepłą wodę podgrzewamy nadal w piecykach gazo-wych. Administrator zdaje się inwestować tylko w budynek obok, bo tam ma mieszkanie po rodzicach - spekuluje czytelnik.
Zarządcą obu nieruchomości jest firma "PatronDom". Jej szef kategorycznie zaprzeczył jakoby ze względów osobistych inwestował więcej w budynek nr 91.
- Polityką inwestycyjną i finansową wspólnot kreują ich zarządy. O rodzaju i zakresie remontów decydują właściciele w podejmowanych przez siebie uchwałach. My jako firma administrująca tą nieruchomością pełnimy jedynie funkcję doradczą i organizacyjną - mówi Dariusz Ocet, administrator nieruchomości.
Jednocześnie podkreśla, że zarząd wspólnoty Obozowa 89 z sukcesem dopro-wadził do zrealizowania inwestycji termomodernizacyjnej w budynku.
- Bez wątpienia przydałby się remont klatek schodowych, ale przedtem trzeba byłoby wymienić 50letnią instalację elektryczną. Obie te inwestycje to nakład rzędu 120-150 tys. zł. Na tę chwilę wspólnota niestety nie dysponuje w funduszu re-montowym pieniędzmi na ten cel. Należałoby pomyśleć raczej o tym, skąd wziąć kasę na wykonanie indywidualnego węzła cieplnego oraz doposażenia instalacji ciepłej wody i cyrkulacji. A to oznacza kolejny wydatek rzędu 200 tys. zł - mówi Dariusz Ocet.
Na ostatnim zebraniu wspólnota zdecydowała, że rok 2010 będzie okresem spłacania kredytu bankowego za termomodernizację oraz kumulowania pieniędzy funduszu remontowego, w celu zwiększenia zdolności kredytowej przed zaciągnię-ciem kredytu na wspomniane inwestycje.
- Problem stanowi tworzona przez niektórych właścicieli atmosfera i presja, pod jaką jest zmuszony pracować zarząd wspólnoty, niska aktywność członków wspól-noty oraz brak współdziałania - kwituje całą sprawę administrator.
Anna Przerwa
Potrzebujesz pomocy lub interwencji w kontaktach ze spółdzielnią? Dzwoń - 22 392-08-30 lub pisz: echo@gazetaecho.pl.