Poeta patronem szkoły
20 czerwca 2008
Miejsce Witolda Wandurskiego zajął tworzący w epoce Młodej Polski poeta Artur Oppman, znany bardziej jako Or-Ot. Od 21 maja br. Szkoła Podstawowa nr 275 na Targówku ma nowego patrona.
Roczne przygotowania
Przygotowania do zmiany trwały w szkole przez cały rok. Uczniowie i nauczyciele zaplanowali z tej okazji liczne imprezy przybliżające postać nowego patrona, m.in. konkursy dotyczące jego twórczości. Zorganizowano także wycieczki, podczas któ-rych uczniowie poznali miejsca związane z życiem i utworami Artura Oppmana. Wszystkie te wydarzenia odnotowano w kronice szkoły. Podobnie jak przedstawie-nie "Złota kaczka, czyli warszawskie cuda", przygotowane przez szkolny teatrzyk "Źródełko" pracujący pod opieką Katarzyny Sajdek, które zdobyło I miejsce w Międzyszkolnym Przeglądzie Zespołów Teatralnych - Maska 2008. Wszyscy ucz-niowie mieli okazję obejrzeć je podczas odbywających się tradycyjnie w szkole dni kultury.W działania związane z poznawaniem nowego patrona czynnie włączyli się ro-dzice np. czytając na lekcjach utwory Oppmana. Przy okazji powstało wiele związa-nych z tym albumów, a nawet książeczka z ilustracjami do legend warszawskich.
I wreszcie nadszedł długo oczekiwany dzień. Uroczystość nadania nowego imienia szkole rozpoczęła msza w kościele p.w. św. Włodzimierza, w której uczest-niczyły delegacje klas oraz przedstawiciele władz Targówka, dyrektorzy zaprzyjaź-nionych szkół, dyrekcja i nauczyciele SP nr 275. Podczas mszy poświęcono nowy sztandar szkoły. Po uroczystym przekazaniu sztandaru przez fundatorów i ślubo-waniu uczniów przyszedł czas na część artystyczną, która przywołała atmosferę dawnej Warszawy, dzięki strojom, oprawie muzycznej i dekoracjom. Wystąpił szkolny chór, aktorzy z teatrzyku "Źródełko" oraz uczniowie tańczący w rytm Polo-neza Warszawskiego. Zaproszeni goście czuli się jakby byli na warszawskiej Sta-rówce.
Na potrzeby szkoły
Niedługo potem, z okazji Dnia Dziecka, na szkolnym boisku zorganizowano wspa-niały rodzinny festyn, któremu w tym roku towarzyszyło hasło: zbieramy pieniądze na potrzeby szkoły. Robiono to na różne sposoby. Była licytacja, na którą wysta-wiono wspaniałe wypieki przygotowane przez mamy. Najwyższa uzyskana kwota wyniosła 100 zł. Były też do kupienia wyroby dzieci: kwiatki, torebki itp. Można się było napić - odpłatnie - kawy, herbaty, zjeść coś słodkiego. Nie zabrakło bardzo lubianej loterii fantowej.Była też wystawa psów i kotów, pokazy policji i straży pożarnej. Jednym sło-wem - prawdziwy rodzinny festyn. Dobra zabawa i wspaniały relaks. A przy tym in-tegracja rodziców, którzy świetnie się do wszystkiego przygotowali, pomagali sobie i byli bardzo aktywni. I o to chodzi.
jzv
Dziękuję paniom Grażynie Wiśniewskiej i Dorocie Brzezińskiej za informacje o przygotowaniach do uroczystości nadania szkole nowego imienia, a także za zdję-cia z imprezy.
Krótka historia szkoły nr 275
W lipcu 1968 r. w osiedlu Bródno III wmurowano akt erekcyjny pod budowę szkoły, a 1 września 1969 r. naukę w niej rozpoczęło 678 uczniów w 24 klasach. Przez minione lata dyrektorami byli kolejno: Alina Mędrzycka, Zygmunt Wiełłowicz, Bog-dan Wysocki, Adela Kacprzyk oraz Małgorzata Głuchowska. Od 1 września ub. roku funkcję tę sprawuję Dorota Wiśniewska. Od 2003 r. placówka szczyci się certyfika-tem "Szkoły z klasą". Ma swoje własne ceremonie: pasowania na ucznia, ślubo-wania uczniowskiego, pożegnania absolwentów, nadania tytułu "Najlepszy absol-went" i "Przyjaciel Szkoły". Od roku szkolnego 2005/06 ma oddziały integracyjne.