REKLAMA

Białołęka

kultura »

 

Poeci i interpretatorzy

  21 listopada 2003

Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta przy Polfie nie rzuca się w oczy. Mieści się trochę na uboczu, ale w tej szkole wiele się dzieje. Młodzież pod kierun-kiem swych wychowawców i nauczycieli przygotowuje różnorodne przedsięwzięcia.

REKLAMA

29 października odbył się III Festiwal Herbertowski. CV LO jest współzałożycielem ogólnopolskiego Klubu Szkół Herbertowskich. Rokrocznie organizuje konkursy literackie, których rozstrzygnięcie ma miejsce w dniu urodzin patrona.

W tym roku inspiracją konkursu był ostatni zbiór wierszy Herberta "Epilog Burzy". Konkurs ogłoszono w dwóch kategoriach - esej: interpretacja wybranego wiersza ze wspomnianego tomiku oraz własny utwór poetycki inspirowany tym samym zbiorem. Prace napłynęły z kilkunastu szkół herbertowskich z całej Polski.

W kategorii esej, jury pod przewodnictwem dyrektora szkoły Elżbiety Gęsiny przyznało nagrody: Annie Łojek z CV LO za interpretację wiersza "Czas" i Dawidowi Żywkowi z XCIX LO za interpretację wiersza "Pępek" (I nagrody) oraz Aleksandrze Kowalewskiej ze XCIX LO - za interpretację wiersza "Dałem słowo" (II nagroda), Marcinowi Grzelce z XCIX LO za interpretację wiersza "Brewiarz IV" (III nagroda).

W drugiej kategorii I nagrodę uzyskała - za cykl wierszy Ewa Olejnik z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Trzebiatowie; II - Weronika Parzeczewska z Gimnazjum nr 1 w Żerkowie (wiersz "Ostatnie chwile życia"), III - Agnieszka Horstein z XCIX LO (cykl wierszy).

Dwie uczennice klas pierwszych CV LO Sylwia Bieganowska ("Czułość") i Agnieszka Bobek ("Krzywa rzeczywistość") otrzymały wyróżnienia.

Oprawę artystyczną festiwalu stanowił spektakl "Epilog", na który złożyły się wkomponowane w poetycką biografię wiersze Zbigniewa Herberta, pieśni Gintrowskiego i Kaczmarskiego, fragmenty muzyki poważnej oraz piosenki lwowskie. Młodzież zaprezentowała nie tylko doskonałe opanowanie tekstu i wysokie umiejętności recytatorskie, ale także wielką odpowiedzialność za każde słowo i gest płynące ze sceny. Autorkami scenariusza były nauczycielki języka polskiego Aldona Narkiewicz i Anna Brodawka.

Spektakl podobał się zarówno publiczności szkolnej jak i zaproszonym gościom: pani Halinie Herbert-Żebrowskiej, siostrze poety, jego siostrzeńcowi dr Rafałowi Żebrowskiemu.

Obecne na imprezie przedstawicelki dzielnicowego wydziału oświaty uznały, że spektakl należy pokazać wszystkim uczniom trzecich klas białołęckich gimnazjów.

bewu

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024