REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Podaruj jeden procent

  14 marca 2005

Już po raz drugi każdy z nas - podatników - może przeznaczyć jeden procent sumy należnej z rocznych dochodów fiskusowi na rzecz organizacji pożytku publicznego. Zamiast do centralnego budżetu, mogą trafić właśnie do nich.

REKLAMA

Takich organizacji wciąż jest niewiele, a pełnią ogromnie ważne społecznie funkcje, m.in. pomagają bezdomnym, propagują idee ochrony środowiska, zbierają pieniądze dla chorych dzieci, prowadzą hospicja. Warto wspierać te, które istnieją i przyczyniać się do powstawania nowych. Do najbardziej znanych opp należą Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Fundacja Batorego, Monar.

Przekazywanie pieniędzy od kwoty należnego podatku dla organizacji począt-kowo tylko charytatywnych, a teraz także innych (właśnie organizacji pożytku publicznego) sprawia, że szybciej trafiają one do potrzebujących.

Pomagać, pomagać

Wiele z tych organizacji stworzono z myślą o pomocy dla bezdomnych, chorych i samotnych. Są jednak wśród nich także nawet ochotnicze straże pożarne, kluby sportowe zajmujące się młodzieżą czy stowarzyszenia ekologiczne. Ze statutu organizacji powinno wynikać, że prowadzi ona działalność na rzecz całego lub części społeczeństwa. Działalność może też obejmować grupę ludzi, np. znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej lub materialnej; upowszechniać integrację europejską czy turystykę i krajoznawstwo.

Tomasz Sadowski z Rady Pożytku Publicznego podkreśla, że stowarzyszeń czy fundacji, które chcą się zarejestrować jako organizacje pożytku publicznego jest coraz więcej, ale wciąż za mało. W jego opinii najbardziej potrzebne są instytucje i stowarzyszenia, które prowadzą działalność w różnych dziedzinach - z zakresu ekologii, kultury, oświaty. Wpisanie do rejestru organizacji pożytku publicznego oznacza dla organizacji dodatkowy dochód z podatków, a zatem poprawę jej funkcjonowania i coś w rodzaju certyfikatu ISO, posiadanego przez zakłady przemysłowe. Bo taka organizacja musi spełniać określone warunki, co nie dotyczy innych stowarzyszeń.

W ocenie działaczy organizacji pożytku publicznego podatnikom opłaca się przeznaczać na nie wspomniany jeden procent. Dlaczego? Bo po pierwsze organizacje swoją działalnością wypełniają wiele luk, których nie potrafi wypełnić państwo, a po drugie - prowadzący je wiedzą najlepiej, na co mają wydać te pieniądze. Inaczej trafią one do budżetu centralnego. Lepiej, by bezpośrednio zostały przeznaczone dla tych, którzy ich najbardziej potrzebują.

km

  • Skąd jeden procent?
    Zgodnie z Ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, każdy podatnik może w zeznaniach podatkowych - PIT 36 i PIT 37 - pomniejszyć kwotę należnego podatku o sumę, którą chce przeznaczyć na organizację pożytku publicznego. Przy czym suma ta wynosi do jednego procenta należności dla fiskusa. Warunek: w okresie od 1 stycznia do momentu złożenia deklaracji podatkowej pieniądze muszą być przelane na konto wybranej organizacji.

  • Kto może być opp?
    O status organizacji pożytku publicznego mogą się ubiegać organizacje pozarządowe z wyłączeniem partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych, fundacji założonych i prowadzonych wyłącznie przez Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. O taki status mogą ubiegać się osoby prawne, kościoły i związki wyznaniowe. Lista organizacji, które otrzymały status, zamieszczona jest na stronach Ministerstwa Skarbu: www.ms.gov.pl.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy