REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

interwencja

 

Po każdym większym deszczu Groty są pod wodą. Niezmiennie od wielu lat

  10 marca 2023

Po każdym większym deszczu Groty są pod wodą. Niezmiennie od wielu lat
Tak wygląda jedna z wielu ulic osiedla Groty podczas intensywnych opadów deszczu, źródło: mieszkańcy

Bemowscy samorządowcy po raz kolejny proszą urząd dzielnicy o zajęcie się problemem tworzących się na chodnikach i ulicach osiedla Groty rozlewisk.

REKLAMA

Jak przekonywała już ponad trzy lata temu radna Magdalena Gogol, podczas każdej ulewy ulice, garaże i domy na Grotach są zalewane, a mieszkańcy osiedla muszą ponosić koszty usuwania skutków nawałnicy. Sytuacja powtarza się nawet przy zwykłych opadach deszczu.

Groty poza zasięgiem

Jak się dowiadujemy, Spychowska, Podkowińska, Cieplarniana, Iskry, Fabiańska, Zaboreczne i Kocjana (od Bolimowskiej do granicy miasta) są wyposażone w kanalizację ogólnospławną. Słomiany miś Barei wróci na Jelonki? Słomiany miś Barei wróci na Jelonki?
Słomiany miś znany z filmu Stanisława Barei do dziś budzi duży sentyment na warszawskich Jelonkach. Niegdyś stał pośrodku Glinianek Sznajdra. Po latach mógłby tam stanąć ponownie.
Oznacza to, że kanalizacja deszczowa nie jest wyodrębniona a Groty znajdują się w większości poza zasięgiem miejskiej sieci kanalizacji deszczowej. Woda spływa do studni chłonnych, które są czyszczone i konserwowane dwa razy w roku.

- Przy występowaniu tzw. opadów nawalnych nie istnieje kanalizacja, która byłaby w stanie odprowadzić taką ilość opadów - odpowiedziała półtora roku temu burmistrz Urszula Kierzkowska.

Wstąp do księgarni

Woda spłynie

Jak wspomniała burmistrz Kierzkowska, przygotowana przez samorząd strategia adaptacji do zmian klimatu do 2030 roku wskazuje wykorzystywanie istniejących stawów, glinianek i zagłębień terenu, a także kierowanie wody na tereny zielone, ogródki przydomowe i lasy. Na terenie sąsiedniej gminy Stare Babice znajduje się zbiornik przyjmujący część wody z osiedla Groty. Aby mogły być do niego odprowadzane większe ilości wód, konieczne jest zaprojektowanie, uzgodnienie i wybudowanie odwodnienia dróg osiedla Groty. Do tej pory nie było na to pieniędzy.

Na początku ubiegłego roku urzędnicy postanowili pchnąć temat we właściwym kierunku. Wysłali wtedy zapytania ofertowe do firm, które miałyby wykonać inwentaryzację uzbrojenia podziemnego kanalizacji deszczowej lub ogólnospławowej na całym osiedlu. Niestety żaden z projektantów nie był zainteresowany tym zleceniem. Burmistrz Bemowa zapowiedziała, iż przygotuje przetarg.

Biurokracja startuje

- Po spotkaniach i konsultacjach z inżynierami branży sanitarnej planujemy wykonanie koncepcji całościowego odwodnienia dróg na osiedlu Groty z przedstawieniem szacunkowych kosztów budowy i ewentualnie przebudowy sieci. Jak wynika z opinii specjalistów, zinwentaryzowanie istniejącej sieci wymagałoby nakładów rzędu 500-600 tys. zł - informuje burmistrz Kierzkowska.

Jak dodaje, w przygotowaniu są wymagania do sporządzenia koncepcji odprowadzenia wód opadowych poprzez istniejącą infrastrukturę, analiza możliwości wykorzystania istniejącej infrastruktury, wizualna ocena stanu technicznego infrastruktury bez specjalistycznego czyszczenia. Dopiero na tej podstawie zostanie ogłoszone postępowanie na jej wykonanie. Planowany termin wykonania koncepcji to późna jesień.

(db)

.
 

Czytaj na ten temat

Komentarze (4)

# nadziejapotrzebna

10.03.2023 20:46

Jasne, nic nie da się zrobić, potrzeba czasu i pięniędzy brak. Bezsilnośc władzy jak zwykle.
Nie do pozazdroszczenia sytuacja mieszkańców sąsiadujących z tym basenem.
Zimą lodowisko, latem wylęgarnia komarów.
Tu przydałaby się kładka nad tym akwenem, a nie jak nad Wisłą w odległości 100-200m od sąsiadującego mostu.
Wstydliwy problem.

# Myśleć!

10.03.2023 23:20

Na palach domy się na całym świecie buduje :) Ewentualnie barkę bym tam postawił.

# ZgadzamSię

11.03.2023 13:57

Zarówno groty jak i jaskinie, pieczary często zalewane są wodami podziemnymi ... nie wiem skąd ten raban ?!

REKLAMA

# obywatelka bemowska

16.03.2023 10:18

nie znam się, ale się wypowiem :) qurła, 500-600 tys za zinwentaryzowanie (czyli ustalenie co jest wybudowane) ISTNIEJĄCEJ SIECI??? są komputery, dokumenty, w końcu Groty to nowe osiedle - bo trochę rozumiem koszty w "poniemieckim" hisorycznym centrum Wrocławia/ Szczecina itp, ale na osiedlu domków jednorodzinnych zbudowanym w 20-tych latach XX w, rozbudowanego za PRL????
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA