Po co kupować mineralną? Bezpłatne źródełka w Wawrze
20 lutego 2018
Poidełka w różnych punktach naszej dzielnicy. Czy to dobry pomysł?
W ramach budżetu partycypacyjnego weryfikowany jest właśnie projekt autorstwa Macieja Czaplińskiego "Pij Warszawo w Wawrze". Jest to kontynuacja i rozwinięcie projektu zgłoszonego w poprzednich edycjach w różnych dzielnicach Warszawy. Zakłada on powstanie pierwszych pięciu poidełek na terenie dzielnicy Wawer.
Gdzie się pojawią?
Autor proponuje miejsca odwiedzane przez spacerowiczów, przez osoby aktywnie uprawiające sport i bawiące się dzieci. Przykładowe lokalizacje to: rejon Traktu Lubelskiego i kanału Nowe Ujście, ul. Przełęczy (w pobliżu początku trasy biegowej), okolice skrzyżowania Patriotów i Frenkla, boisk przy Klimatycznej oraz rejon Kajki i V Poprzecznej (w sąsiedztwie OSiR-u). Zgodnie z przyjętą technologią poidełka będą instalowane w miejscach istniejących hydrantów podziemnych. Zaletą tej technologii jest możliwość przeniesienia poidełka w inne miejsce, gdyby okazało się, że dana lokalizacja się nie sprawdziła. Koszt jednego źródełka ma zamknąć się w kwocie 16 tys. zł. Łącznie instalacja pięciu poidełek wyniesie blisko 82 tys. zł. Będą one funkcjonowały przez 7 do 9 miesięcy w roku z wyłączeniem okresu mrozów, kiedy mają być demontowane. Przy poidełkach mogą się znaleźć specjalne misy do pojenia czworonogów.
"Ulży kieszeniom mieszkańców"
Jak przekonuje autor projektu, "woda dostarczana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji spełnia wyśrubowane normy czystości i może być pita prosto z kranu - należy ten sukces wykorzystać i promować". Dalej w uzasadnieniu do projektu czytamy m.in.: "Upowszechnienie dostępu do darmowej wody pitnej ulży też kieszeniom mieszkańców. Poza tym uzupełni ofertę terenów zielonych - dostęp do wody jest nieoceniony dla uprawiających sporty. Będzie korzystne dla środowiska naturalnego, ponieważ prowadzi do zmniejszenia sprzedaży butelek plastikowych z wodą i napojami. Dla miasta oznacza to także niższe koszty wywozu śmieci. Ale, co ważniejsze, instalacja źródełek przyniosłaby miastu korzyści pośrednie w postaci integracji społecznej (woda przyciąga ludzi), lepszego wizerunku wśród mieszkańców i turystów". I raczej trudno się z tymi argumentami nie zgodzić.
Czekają na propozycje
Montażem 177 poidełek w innych dzielnicach, zgłoszonych do budżetu partycypacyjnego zajmie się w tym roku Zarząd Zieleni. -W najbliższym czasie ogłosimy przetarg na ich budowę - informuje Mariusz Burkacki.
(DB)