REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Targówek

różne

 

Pluskwy atakują. "Mamy 15 interwencji dziennie"

  30 stycznia 2018

Pluskwy atakują. "Mamy 15 interwencji dziennie"
źródło: prusator.pl

Małe "krwiożercze" insekty zwane pluskwami opanowały już całą Warszawę. Pozbyć się ich z mieszkania wcale nie jest łatwo, a problem narasta...

REKLAMA

- Czy u was na osiedlu też taka plaga pluskiew? Rozlazły się po całym bloku. Pod blokiem można otworzyć sklep meblowy, bo codziennie stoją kanapy (jak nowe), fotele, łóżka. Wszystko zapluskwione. Co z tego, że ludzie pryskają i wydają po 200-300 zł, jak wracają. Opryski z administracji niszczą tylko ściany. Dochodzą do tego ciągle problemy zdrowotne związane z opryskiem, który idzie wentylacją - zaalarmowała w internecie jedna z mieszkanek Targówka, czym wywołała niemałą dyskusję. Okazuje się, że problem insektów nie dotyczy tylko tego osiedla, lecz całej Warszawy.

REKLAMA

Higiena nie wystarczy?

- Problem dotyczy całej Warszawy. Moja mama mieszka na Bielanach. Walczy z tym już prawie dwa lata. Zrobiła już cztery dezynsekcje, wymieniła meble i znów są - skomentowała pani Agnieszka. - Jedynym lekarstwem jest zachowanie higieny w całym bloku. Wystarczy jedna "czarna owca" i gotowe. A po drugie - trzeba by było zagazować cały blok, wraz z meblami. Takie rzeczy udają się w domach jednorodzinnych - podpowiada pan Jacek. - One przyłażą niezależnie od tego, czy brudno, czy czysto. Wystarczy pójść w gości do kogoś, kto ma pluskwy, położyć ubranie. Przejdą i zalęgną się u nas - wtrąca Agnieszka.

- Obecność insektów wcale nie oznacza, że mamy brud w mieszkaniu. Można je przynieść z sobą do domu na ubraniach, a w Warszawie jest ich więcej niż kiedykolwiek. Mieszkańcy zgłaszają nam coraz częstsze przypadki występowania pluskiew w mieszkaniach. Ale żyją one także w hotelach, kinach czy teatrach - powiedziała dla TVP3 Warszawa Małgorzata Zabrzyjewska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

REKLAMA

"Pająki dają radę"

- Moja babcia mówiła, że tego nie da się zniszczyć niczym, tylko ogień działa. Małe pluskwiaki potrafią przylepić się do ściany i tak hibernować - nawet rok. Najlepiej przynieść do domu pająki, one dają radę - radzi pani Wanda. I z całą pewnością w tych wszystkich głosach jest sporo racji. Jednak nieproszonych gości ciężko się pozbyć, a dla alergików mogą być istnym koszmarem.

Istnieje teoria, że pluskwy do Warszawy wróciły prawdopodobnie w trakcie Euro 2012. Kibice, którzy przyjechali z całego świata, przywieźli je do polskich lokali, hosteli i hoteli. Od tamtej pory zaczęły się rozprzestrzeniać. Skala problemu w stolicy jest coraz większa.

- Już w 2014 roku mieliśmy kilka interwencji związanych z pluskwami dziennie, teraz mamy ich około 15 dziennie. Używamy środków, które zakłócają proces życiowy pluskwy. Insekty giną poprzez odwodnienie lub porażenie systemu nerwowego, wszystko zależy od substancji czynnych, które użyjemy. Nie są to środki groźne dla ludzi, ale oczywiście podczas samego zabiegu nie powinno się przebywać w mieszkaniu - mówi nam Jarosław Baprawski z firmy zwalczającej insekty "Prusator".

REKLAMA

Jak je zwalczamy?

Firmy specjalizujące się w usuwaniu pluskiew stosują zamgławianie, czyli rozpylanie preparatu w formie mgły. Mikrokapsułki preparatu unoszą się w całym mieszkaniu, preparat w końcu opada a pluskwy zdychają. Niestety, zabieg ten trzeba często powtarzać, a jedna wizyta fachowców kosztuje od 200 do nawet 400 zł. Pora żerowania pluskiew to noc. Co ciekawe, nieprzerwanie żywić mogą się przez 15 minut. Owady pobierają krew co kilka dni, ale mogą popaść w stan hibernacji, w którym w temperaturze pokojowej są w stanie przetrwać kilka miesięcy, zaś w temperaturze poniżej 16 stopni nawet dwa lata. Pluskwy są niezwykle szybkie. Mogą poruszać się z prędkością 3 cm/sek. W mieszkaniu żyją w meblach, pęknięciach, wąskich otworach, gniazdkach elektrycznych lub w książkach. Należy ich szukać również za obrazami, listwami podłogowymi, tapetą, na zasłonach oraz pod dywanem czy wykładziną. Podążają za emisją ciepła i dwutlenku węgla, będą więc mieszkały w ciepłym i ciemnym miejscu w promieniu trzech metrów wokół łóżka.

Właściciel firmy specjalizującej się w usuwaniu insektów podkreśla, że każdy zabieg ma sens.

- Zwalczamy insekty i te środki działają kilka tygodni, ponieważ substancje nie tylko zabijają pluskwy, ale też je odstraszają. Może być tak, że ktoś w całym domu ma pięć pluskiew, ale może ich być tam nawet pół tysiąca. Niektórym widok kilku insektów nie przeszkadza i nie reagują. Po jakimś czasie wielkość populacji pluskiew w mieszkaniu zrobi się taka, że po podniesieniu fotela wyskoczy ich kilkadziesiąt. To bardzo duży problem i trzeba działać od razu - dodaje Jarosław Baprawski.

(DB)

 

Komentarze (9)

# HalinkaKap

22.06.2019 19:37

Przydatne porady na temat zwalczania tych okropnych insektów warto poczytać też tutaj https://prusator.pl . Mi pomogło samo pranie, myślę, że dzięki szybkiej reakcji na te pluskwy domowe i ich ugryzienia, powodzenia i wam życzę

# Marlena

28.07.2019 04:09

Bezwzgledna czystość i czeste odkurzanie.Pranie pościeli.Znajomi wstawiali nogi lozka w garnuszki z woda,zeby moc spac,ale one potrafią spaść z sufitu,wiec potrzebna jest także moskitiera.

# Marlena

28.07.2019 04:11

Polacy tobrudasy,zuzycie srodkow czystości na glowe w Polsce jest najmniejsze w Unii,nawet Cyganie z Rumunii zuzywaja więcej. Czemu się wiec dziwicie ??

REKLAMA

# kaja

04.12.2019 01:33

Akurat nie ma tutaj znaczenia, czy ktoś ma brudno czy czysto w domu. Niestety tak się zdarza i już. Jeśli macie tego typu problem, odezwijcie się do firmy GreenStyle http://greenstyle.com.pl naprawdę u nas w okolicach nie znajdziecie bardziej profesjonalnej.

# Renata

04.12.2019 15:57

Pluskwy mogą przenosić groźna boreliozę... polecam leczenie boreliozy generatorem plazmowym rife'a http://www.lymecare.pl

# MADA

18.12.2019 20:52

polecam firmę : www.perfectkiler.pl dyskretnie i skutecznie.

REKLAMA

# Grazidrazi

03.06.2020 21:47

Faktycznie fakty i mity które pokrywają się z prawdą znalazłam na https://prusator.pl. Dużo informacji to zmyślone przez pismaków dlatego błądziłam w swojej ocenie.
Pluskwy

# Andrzejj

05.10.2020 20:29

Polecam firmę dr pluskwa pełna dyskrecja i pełen profesjonalizm . Opinie o nich można poczytać na stronie na Facebook dr pluskwa pozdrawiam :)

 ildartth

11.02.2021 14:27, wpis modyfikowany 1 raz,ostatnio 03.03.2021 08:07

Środki na pluskwy - https://allegro.pl

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Helloprint Polska

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA