REKLAMA

REKLAMA

Wawer

środowisko

 

Plaża Romantyczna tonie w śmieciach. Czy pojawią się nowe kosze?

  21 kwietnia 2023

Plaża Romantyczna tonie w śmieciach. Czy pojawią się nowe kosze?
fot. Sandra Spinkiewicz

Mieszkańcy Wawra odwiedzający Plażę Romantyczną przy Rychnowskiej nie mają jak pozbywać się śmieci. W rezultacie najczęściej lądują one na ziemi, lawinowo zaśmiecając teren nad Wisłą. W utrzymaniu czystości pomóc mogłyby nowe kosze z daszkiem, jednak plaża jest na... gwarancji. Czy coś się zmieni?

REKLAMA

O problemie zaśmiecanej plaży przy Rychnowskiej pisaliśmy kilkukrotnie. Do tej pory największym problemem był brak pieniędzy na dostawienie koszy. Ostatnio radna Sandra Spinkiewicz powróciła do tego tematu. Plaża Romantyczna z nagrodą za... architekturę? Jest nominacja Stołeczna plaża nominowana do nagrody architektonicznej
Jury pod przewodnictwem wiceprezydenta Michała Olszewskiego nominowało inwestycję Zarządu Zieleni do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy.
Jak przekonuje, otrzymuje mnóstwo sygnałów od mieszkańców, że kosze na śmieci na plaży są stale przepełnione, a ich zawartość jest roznoszona przez ptaki po całej okolicy. Sytuacja nasila się po weekendach, w okresie wiosny, a szczególnie lata.

- Aby zapewnić czystość i porządek w tym prawdopodobnie najpiękniejszym miejscu w dzielnicy Wawer, a także ułatwić zadanie służbom sprzątającym, niezbędne jest wymienienie całkowicie niefunkcjonalnych istniejących koszy, na kosze z pokrywą - zauważa Sandra Spinkiewicz, która poprosiła władze dzielnicy o pomoc w rozwiązaniu problemu.

Władze Wawra: "Plaża Romantyczna nie do ruszenia z powodu utraty gwarancji"

- Wszystkie elementy małej architektury znajdujące się na terenie Plaży Romantycznej stanowią spójny architektonicznie projekt, zgodny z ogólnomiejskimi standardami - mówi wiceburmistrz Leszek Baraniewski i przypomina, że po niedawnej kompleksowej rewitalizacji obszaru plaży, obowiązuje gwarancja wykluczająca jakąkolwiek ingerencję w zrealizowany projekt, który kosztował 3 mln zł. - Tak więc wymiana zainstalowanych koszy na śmieci obecnie nie jest możliwa - odpowiedział radnej wiceburmistrz Baraniewski. Jak dodaje, problem zaśmiecania plaży już się pojawiał, dlatego w ubiegłym roku dzielnica ustawiła 12 dodatkowych koszy poza terenem objętym gwarancją. - Prowadzimy również rozmowy z autorem projektu rewitalizacji plaży Romantycznej, mające na celu uzyskanie zgody na montaż zabezpieczeń, które uniemożliwiłyby rozwiewanie śmieci przez wiatr czy też roznoszenie ich przez zwierzęta - dodaje wiceburmistrz.

Zapraszamy na zakupy

Nieoczekiwany zwrot w akcji

Radna nie dała za wygraną i drążyła temat dalej. Jak się okazuje... słusznie. Poinformowała nas, że kosze jednak będą zakryte. - Zabezpieczenia zaprojektował architekt plaży i są już zamówione. Do pozostałych 14 koszy zostaną dołożone daszki, dodatkowo stanie jeszcze 10 koszy - zapowiada radna Sandra Spinkiewicz i dodaje, że realizacja tej drobnej inwestycji powinna nastąpić w ciągu miesiąca. W międzyczasie wawerski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami będzie wywoził śmieci z plaży cztery razy w tygodniu, zaś kosze będą opróżniane przed i w trakcie weekendów, kiedy pozostawianych śmieci jest najwięcej.

(db)

.
 

Komentarze (6)

# nnn

21.04.2023 12:50

Bo to jest problem aby każdy korzystający z plaży zabrał swoje śmiecie ze sobą. Lepiej zrobć wysypisko. Teraz dopiero jest romantycznie.

# wiślak

21.04.2023 19:47

Kiedys miejsce schadzek chomikow z prawobrzeżnej Warszawy, teraz popularna wysypisko śmieci. Podobnie jak z minowaniem warszawskich ulic przez "słoiki" - ktoś inny śmieci, ktoś inny potem sprząta.

# saltbae

22.04.2023 10:57

Plaża Romantyczna z tymi pięknymi niby-modernistycznymi krzywiznami to rzucanie perłeł przed wieprze.
Śmiech mnie ogarnął, jak zatrzymałem się tam, żeby odpocząć po długiej jeździe na rowerze, usiadłem pod jedną z wiat, patrzę - kartka zapisana flamastrem. "REZERWACJA" - GODZ. 19:00". Kiedy już przestałem się śmiać, rozejrzałem się wkoło i zobaczyłem śmieci (wypalone jednorazowe grille, puszki po piwie, opakowania po fast foodach (nieopodal, przy Wale Miedzeszyńskim 249A, jest McDonalds) i zamiast śmiać, zachciało mi się płakać. Przejazd obok parkingu tylko pogrążył mój nastrój.

REKLAMA

# PKU

24.04.2023 08:24

Wiecie że są inne sposoby na rozwiązanie problemu zaśmiecania? Podpowiem, że w Japonii w miastach nie ma koszy na śmieci, a mimo to w nich nie toną.

 swojak

24.04.2023 14:39

Powiem krótko: Polacy do lenie, fleje i brudasy, a Romantyczna jest tego najlepszym dowodem.

# Ernorubik

24.04.2023 18:56

swojak napisał 24.04.2023 14:39
Powiem krótko: Polacy do lenie, fleje i brudasy, a Romantyczna jest tego najlepszym dowodem.
Niektórzy owszem, nie da się ukryć. Wielu.

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA