REKLAMA

Targówek

środowisko »

 

Plaga kleszczy w parkach

  1 września 2015

alt='Plaga kleszczy w parkach'
Kleszcze mieszkają w Lesie Bródnowskim, Parku Bródnowskim, Parku Wiecha - dlatego idąc tam na spacer warto użyć preparatu przeciwko tym krwiopijcom

Uważajcie na kleszcze w Parku Bródnowskim. Jest ich mnóstwo, a władze Targówka odmawiają przeprowadzenia operacji "odkleszczania" tego terenu.

REKLAMA

Kleszcze stały się zmorą warszawiaków. Nasi czytelnicy mają wrażenie, że w poprzednich latach było ich mniej, albo były mniej drapieżne. - Trzydzieści lat jeżdżę na Mazury, na grzyby. To przecież lasy, i to bardzo gęste. Ani razu nie miałem kleszcza. Dopiero w zeszłym roku mnie dziabnął pierwszy raz. A drugi raz w Parku Bródnowskim, gdy poszedłem z wnukiem na spacer - mówi pan Janusz, który zatelefonował do redakcji z ulicy Malborskiej. Wtóruje mu inna czytelniczka, pani Beata z Gołębiej. - Poszłam pobiegać do Parku Bródnowskiego. Gdy wróciłam, miałam dwa kleszcze: jednego pod kolanem, drugiego w łydce. Na szczęście umiem je wyciągać i obyło się bez interwencji lekarza. Niestety, zostały mi dwie blizny, które bardzo powoli się zagoją. Wiem, bo mój chłopak został ukąszony przez kleszcza trzy lata temu i wciąż ma ślad - mówi pani Beata.

Problem widzą nie tylko mieszkańcy, ale także działacze. Radny Andrzej Dąbrowski złożył w tej sprawie interpelację do burmistrza. Zwrócił uwagę, że w ostatnich latach wzrosła liczba zachorowań na boreliozę i zapalenie mózgu, które są efektem ugryzienia przez kleszcza. Poprosił o zlecenie badań mających na celu zbadanie zagrożenia w parku, jednak dostał odpowiedź odmowną. Zarząd uznał bowiem, że takie badania godziłyby w zasadę celowości wydatków i gospodarowania środkami publicznymi. - Badania, które w Warszawie prowadziła Marta Supergan-Marwicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykazały, że na kontakt z kleszczami spacerowicze narażeni się nawet w Łazienkach Królewskich, Ogrodzie Zoologicznym oraz na każdym terenie porośniętym trawą - wyjaśnia burmistrz Sławomir Antonik. Dodaje, że nie stosuje się oprysków chemikaliami, ponieważ spowodowałyby one śmierć innych, niegroźnych owadów. Jedyny sposób to koszenie traw (drugie w tym roku koszenie parku przeprowadzono pod koniec czerwca) oraz indywidualne stosowanie preparatów przeciwko kleszczom.

Przemysław Burkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe