REKLAMA

Wola

inwestycje »

 

Plac Europejski z nagrodą od warszawiaków

  10 listopada 2017

alt='Plac Europejski z nagrodą od warszawiaków'
źródło: materiały prasowe

W internetowym plebiscycie Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy mieszkańcy postawili na nowy plac, który powstał u stóp wieżowca Warsaw Spire.

REKLAMA

W tym roku do Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy nominowane były cztery nowe budynki, miejsca i wydarzenia na Woli: kamienica przy Ogrodowej 65, kampus ASP przy Spokojnej, pl. Europejski i Nocny Market na Dworcu Głównym. Grand prix trafiło do architektów odnowionej Hali Koszyki, ale nagrodę publiczności otrzymał plac przed Warsaw Spire.

Europejski to pierwszy tej skali plac miejski w Warszawie zaprojektowany i urządzony przez dewelopera na prywatnej działce. W miejscu zaniedbanego kwartału Towarowej, Grzybowskiej, Wroniej i Łuckiej powstała otwarta przestrzeń o powierzchni 1,5 ha, przeznaczona tylko dla pieszych i rowerzystów. Zasadzono tam 14 tys. roślin, w tym 140 drzew, a także zbudowano długi na 120 m strumień wodny, łączący fontanny ze znajdującym się przy skrzyżowaniu Grzybowskiej i Wroniej stawem. W północnej części placu znajduje się plenerowa galeria. Obok, na ścianach kamienic przy Grzybowskiej, powstały dwa murale Rafała Olbińskiego i Francois Schuitena.

Na pl. Europejskim regularnie odbywają się darmowe pokazy filmowe, wydarzenia sportowe i inne imprezy. Zimą można tam było korzystać z bezpłatnego lodowiska.

Przestrzeń pl. Europejskiego zaprojektowali architekci krajobrazu z belgijskiej pracowni Wirtz International Landscape Architects. Projekt galerii sztuki Art Walk i pawilonu restauracji Genesis przygotował Przemysław Stopa ze studia Massive Design.

Jury doceniło ASP

Za najlepszy budynek użyteczności publicznej otwarty w Warszawie w ubiegłym roku został uznany Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. Powstał on dzięki rozbudowie kompleksu zrujnowanych budynków z początku XX wieku, stojących przy Spokojnej 15, tuż obok muru Cmentarza Powązkowskiego. Dawniej mieściły się tam m.in. spalarnia śmieci i zakład dezynfekcji, a w czasie II wojny światowej - obóz przejściowy dla Żydów z łaźnią i odwszalnią. Jeszcze na początku naszego stulecia spalano tam opady medyczne. Pracownia Vostok Design opracowała projekt remontu starych zabudowań i uzupełnienia ich skromnymi plombami z drewnianymi elewacjami.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025