REKLAMA

Wola

inwestycje »

 

Plac Europejski z nagrodą od warszawiaków

  10 listopada 2017

alt='Plac Europejski z nagrodą od warszawiaków'
źródło: materiały prasowe

W internetowym plebiscycie Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy mieszkańcy postawili na nowy plac, który powstał u stóp wieżowca Warsaw Spire.

REKLAMA

W tym roku do Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy nominowane były cztery nowe budynki, miejsca i wydarzenia na Woli: kamienica przy Ogrodowej 65, kampus ASP przy Spokojnej, pl. Europejski i Nocny Market na Dworcu Głównym. Grand prix trafiło do architektów odnowionej Hali Koszyki, ale nagrodę publiczności otrzymał plac przed Warsaw Spire.

Europejski to pierwszy tej skali plac miejski w Warszawie zaprojektowany i urządzony przez dewelopera na prywatnej działce. W miejscu zaniedbanego kwartału Towarowej, Grzybowskiej, Wroniej i Łuckiej powstała otwarta przestrzeń o powierzchni 1,5 ha, przeznaczona tylko dla pieszych i rowerzystów. Zasadzono tam 14 tys. roślin, w tym 140 drzew, a także zbudowano długi na 120 m strumień wodny, łączący fontanny ze znajdującym się przy skrzyżowaniu Grzybowskiej i Wroniej stawem. W północnej części placu znajduje się plenerowa galeria. Obok, na ścianach kamienic przy Grzybowskiej, powstały dwa murale Rafała Olbińskiego i Francois Schuitena.

Na pl. Europejskim regularnie odbywają się darmowe pokazy filmowe, wydarzenia sportowe i inne imprezy. Zimą można tam było korzystać z bezpłatnego lodowiska.

Przestrzeń pl. Europejskiego zaprojektowali architekci krajobrazu z belgijskiej pracowni Wirtz International Landscape Architects. Projekt galerii sztuki Art Walk i pawilonu restauracji Genesis przygotował Przemysław Stopa ze studia Massive Design.

Jury doceniło ASP

Za najlepszy budynek użyteczności publicznej otwarty w Warszawie w ubiegłym roku został uznany Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. Powstał on dzięki rozbudowie kompleksu zrujnowanych budynków z początku XX wieku, stojących przy Spokojnej 15, tuż obok muru Cmentarza Powązkowskiego. Dawniej mieściły się tam m.in. spalarnia śmieci i zakład dezynfekcji, a w czasie II wojny światowej - obóz przejściowy dla Żydów z łaźnią i odwszalnią. Jeszcze na początku naszego stulecia spalano tam opady medyczne. Pracownia Vostok Design opracowała projekt remontu starych zabudowań i uzupełnienia ich skromnymi plombami z drewnianymi elewacjami.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break