Pisanki
19 marca 2008
Tradycyjnych form przygotowania pisanek jest bez liku, różnią się w różnych krajach. W Polsce są trzy najpopularniejsze sposoby zdobienia jajek.
Przy farbowaniu technika jest odwrotna, najpierw farbuje się jajko, a potem w tej farbie skrobie wzór np. igiełką czy ostrym scyzorykiem. Jest on dużo bardziej precyzyjny niż ten z wosku. Kolejną metodą jest oklejanie jajek wycinanką (najpo-pularniejszy typ to łowicka) lub bardziej zaawansowana - rdzeniem sitowia, z ele-mentami materiału i kolorowanych niteczek.
Najpopularniejszym kolorem zdobień jest kolor czerwony i wszelkie jego od-miany od pomarańczu do ciemnych brązów. Wzory, jakie pojawiają się na trady-cyjnych pisankach polskich, to głównie wzory roślinne i solarne.
Z pisankami wiążą się także wielkanocne zabawy, np. wybitki. Polegało to na tym, że trzeba było uderzyć w jajko przeciwnika i zbić jego skorupkę bez narusza-nia swojego jajka. Chodziło o zebranie jak największej liczby jaj. Dziś może się to wydawać dziwne, ale w czasach, kiedy wieś była bardzo biedna, przyniesienie do domu kilkunastu jaj było wielką radością dla wszystkich domowników i chlubą dla zwycięzcy zabawy. Były też inne formy wybijania, jedną z nich jest turlanie jajek. Kiedyś te zabawy były bardzo popularne, dziś zastąpiły je inne, bardziej nowoczes-ne atrakcje.
mz