REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

historia

 

Piramida na Połczyńskiej. Kto i kiedy ją zbudował?

  9 kwietnia 2022

Piramida na Połczyńskiej. Kto i kiedy ją zbudował?
TuStolica.pl

W pobliżu ruchliwego skrzyżowania Połczyńskiej z Powstańców Śląskich i Dźwigową można zobaczyć jeden z najdziwniejszych budynków w Warszawie.

REKLAMA

O piramidach w Egipcie, Gwatemali i Meksyku słyszał każdy. Bardziej wtajemniczeni wskażą jeszcze Chiny, Indonezję czy Belize, a miłośnicy sztuki przypomną o szklanej konstrukcji ustawionej na dziedzińcu Luwru. O tym, że piramidę można zobaczyć również na Jelonkach, wiedzą jedynie te osoby, które obok niej przejeżdżają.

REKLAMA

Piramida przy Połczyńskiej

Dziwny budynek obok przystanku autobusowego Ciepłownia Wola powstał w latach dziewięćdziesiątych, gdy do Polski na dobre zawitała architektura postmodernistyczna, dowolnie łącząca motywy z różnych krajów i epok. Powstały wówczas m.in. gmachy Sądu Najwyższego i Biblioteki Uniwersyteckiej, zaprojektowane przez Marka Budzyńskiego i nawiązujące do starożytności: greckich świątyń czy legendarnych "wiszących ogrodów" Babilonu.

Historyczka sztuki Aleksandra Stępień-Dąbrowska pisze w książce "Jakby luksusowo", że piramida przy Połczyńskiej budziła kontrowersje już na etapie... projektowania. Architekci Janusz B. Jaworski i Włodzimierz Nyczak nie byli zbyt zadowoleni ze współpracy z Centrum Leasingu i Finansów.

REKLAMA

Zaszaleli z pomysłem

- "Piramidalną" formę biurowca zaproponował inwestor, przy czym architekci niechętnie podjęli się tej realizacji - czytamy we wspomnianym przewodniku po warszawskiej architekturze lat 90. - W 1996 roku na łamach "Gazety Stołecznej" Marek Drabik, prokurent spółki Centrum Leasingu i Finansów, wyjaśniał: "Zdajemy sobie sprawę, że lokalizacja dla instytucji finansowej jest taka sobie. Lepiej byłoby w city. Chcieliśmy nadrobić kształtem, zwrócić na siebie uwagę".

Wewnątrz obyło się bez kontrowersji: architekci zaprojektowali fontannę, wysoką roślinność i marmurowe schody prowadzące na jedyne piętro. Obecna forma budynku nie jest całkowicie oryginalna. Zanim otwarto ośrodek leczenia niepłodności Oviklinika, piramida przeszła niewielką przebudowę oraz kapitalny remont. Jak czytamy na stronie kliniki, najwyższe klasy czystości powietrza w laboratorium embriologicznym, salach zabiegowych i reszcie budynku zapewnia specjalnie zaprojektowany, innowacyjny system wentylacji i klimatyzacji.

(dg)

 

Komentarze (2)

# Stwg

09.04.2022 23:18

Tam była przychodnia. Mieli to modernizować, ale chyba nie wyszło

# BLANK ATM CARD

30.04.2022 18:59

GET RICH WITH BLANK ATM CARD ... Whatsapp: +18033921735
I want to testify about Dark Web blank atm cards which can withdraw money from any atm machines around the world. I was very poor before and have no job. I saw so many testimony about how Dark Web Cyber hackers send them the atm blank card and use it to collect money in any atm machine and become rich.(dwchzone@gmail.com) I email them also and they sent me the blank atm card. I have use it to get 250,000 dollars. withdraw the maximum of 5,000 USD daily. Dark Web is giving out the card just to help the poor. Hack and take money directly from any atm machine vault with the use of atm programmed card which runs in automatic mode.
You can also contact them for the service below
* Western Union/MoneyGram Transfer Hack
* Bank Transfer Hack
* PayPal / Skrill Transfer Hack
* Crypto Mining Hack
* CashApp Transfer Hack
Email: dwchzone@gmail.com
Text & Call or WhatsApp: +18033921735
Visit: https://darkwebcycberhackers.com
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA