Pierwsze na Białołęce seanse filmowe dla niedowidzących
3 kwietnia 2017
Po raz pierwszy w "Kinie na BOK-u" wyświetlone zostaną filmy w wersji dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Audiodeskrypcja pozwala osobom niedowidzącym i niewidomym na odbiór sztuki wizualnej. "Kino bez barier" rusza 22 kwietnia.
Dla osób z niepełnosprawnością wzroku dostęp do kultury i sztuki jest niezwykle ograniczony. Występujące bariery są ogromne, na szczęście jednak współczesne technologie w coraz większym stopniu umożliwiają jej szerszy odbiór. Jedną z nich jest audiodeskrypcja, czyli przekazywanie drogą słuchową werbalnego opisu treści wizualnych. Dzięki komentarzom wplecionym np. w ścieżkę dźwiękową filmu osoby niewidome i słabowidzące słyszą, co dzieje się na ekranie: dostają opis postaci, miejsca akcji, gestykulacji i mimiki aktorów. Dzięki temu przekaz staje się bardziej zrozumiały, a odbiór - dużo przyjemniejszy.
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu środowiska osób z dysfunkcją wzroku, radna Elżbieta Świtalska zgłosiła do Białołęckiego Ośrodka Kultury projekt w ramach konkursu "Zrealizuj swój pomysł w BOK-u", który ma na celu zapewnienie większego dostępu do szeroko pojętej kultury dla takich osób oraz zachęcenie ich do poznania ośrodka kultury i jego oferty. Celem projektu jest także przełamanie bariery strachu i niechęci, które często powodują, że osoba z niepełnosprawnością zostaje w domu, przez co niezwykle trudno nawiązywać jej relacje społeczne.
"Bitwa Warszawska"
22 kwietnia wyświetlony zostanie film "1920 Bitwa Warszawska" w reż. Jerzego Hoffmana. Ten film to wielki fresk historyczny o jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata. Akcja rozpoczyna się w Warszawie, w 1920 roku. Jan (Borys Szyc), poeta i kawalerzysta, po otrzymaniu rozkazu wyjazdu na front polsko-bolszewicki, oświadcza się swojej narzeczonej Oli (Natasza Urbańska), aktorce teatru rewiowego. Ślubu udziela młodym ksiądz Ignacy Skorupka (Łukasz Garlicki). Podczas walk Jan trafia do niewoli. Jego los leży w rękach czekisty Bykowskiego (Adam Ferency), który ucieleśnia okrutne oblicze bolszewickiej rewolucji. Historia znajdzie finał w wielkiej bitwie, która na zawsze odmieni nie tylko losy Jana i Oli, ale całej dwudziestowiecznej Europy. Obok bohaterów fikcyjnych na ekranie pojawiają się także postacie historyczne grane przez Daniela Olbrychskiego, Mariana Dziędziela i Bogusława Lindę.
"Kino bez barier"
22 kwietnia, godz. 17.00 przy ul. Van Gogha 1. Wstęp wolny.
Kolejny seans z audiodeskrypcją odbędzie się w maju. Na ekranie wyświetlony zostanie film pt. "Układ zamknięty" w reż. Ryszarda Bugajskiego.
(ms)