REKLAMA

REKLAMA

Wakacje z Warszawy

REKLAMA

Bielany

budżet obywatelski

 

Park Olszyna: projekt dla ludzi odrzucony, dla pszczół - zaakceptowany

  29 czerwca 2022

Park Olszyna: projekt dla ludzi odrzucony, dla pszczół - zaakceptowany
Zagospodarowanie starego asfaltowego boiska (za budynkiem przy ul. Romaszewskiego 8) poprzez stworzenie na nim gier i zabaw planszowych oraz domku na drzewie? Czemu nie! źródło: bo.um.warszawa.pl

Od poidełek parkowych i "hoteli" dla pszczół, przez gry podwórkowe, bibliotekę plenerową, domek na drzewie aż po siłownię plenerową - mieszkańcy Bielan mają mnóstwo propozycji zmian między ulicami Romaszewskiego, Gąbińską, Broniewskiego i trasą Prymasa Tysiąclecia. Jedno się cieszą a inni łapią za głowę, bo część propozycji to ich zdaniem całkowicie zbędne wydatki.

REKLAMA

Nie będzie minitężni solankowej w parku Olszyna. Projekt Olgi Podbielskiej został negatywnie zweryfikowany przez urzędników. Powód? - W ostatnich latach konserwator zabytków z racji ochrony wartości historycznych parków zabytkowych kilkukrotnie wykluczył możliwość budowy tężni solankowej na terenie parków zabytkowych.

Ważna jest też ochrona drzewostanu przed działaniem aerozolu solankowego. Solanka stosowana w tężni oraz jej opary, przedostające się do środowiska, zwiększają zasolenie, niszcząc strukturę gleby, zmniejszając jej przepuszczalność, co w konsekwencji doprowadza do opóźnienia dojrzewania roślin, ich osłabienia i związanego z tym zmniejszenia odporności na czynniki chorobotwórcze - wyjaśniają urzędnicy.

REKLAMA

Szafka na książki za 25 tysięcy?

Olga Podbielska zaproponowała też zagospodarowanie starego asfaltowego boiska przy Romaszewskiego 8. W nawierzchni zostałyby umieszczone antypoślizgowe plansze do zabaw, takich jak klasy, zaplątane ścieżki, pajęczyna, labirynt czy twister. Wszystko kosztowałoby 120 tys. zł. - Podwórkowe gry będą świetnym uzupełnieniem pobliskiego placu zabaw - uważa pomysłodawczyni projektu. - Terenowe gry będą też oryginalną ozdobą osiedla i parku sprawiając, że stare asfaltowe boisko stanie się wielofunkcyjną przestrzenią społeczną.

Kolejnym jej pomysłem jest biblioteka plenerowa. - Ma na celu promowanie czytelnictwa, umilenie mieszkańcom pobytu w parku oraz szerzenie idei "less waste" - uzasadnia wydanie ponad 25 tys. zł na drewnianą szafkę autorka projektu.

- Jeżeli biblioteka naprawdę tyle kosztuje, to nie warto na nią wydawać takiej kwoty - komentuje jeden z mieszkańców.

REKLAMA

Domek na drzewie w cenie luksusowego samochodu

Wśród projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego na przyszły rok znajdziemy także budowę "hotelu" dla pszczół. Michał Michałowski wraz z Patrykiem Bernardelli za 45 tys. zł proponują projekt, który - jak czytamy - "łączy wsparcie bioróżnorodności z walorami edukacyjnymi". Budki dla owadów miałyby się pojawić w pięciu lokalizacjach: w parkach Olszyna, Herberta, Harcerskiej Poczty Polowej, nad Stawami Kellera i na skwerze Jarnuszkiewicza.

- Owady w mieście wbrew pozorom naprawdę dobrze sobie radzą i nie potrzebują wsparcia ludzi za kwoty wzięte z księżyca. Z jakich cenników to jest brane? - łapie się za głowę mieszkaniec Wawrzyszewa.

Najbardziej oryginalna (i bardzo droga) propozycja Olgi Podbielskiej, zakłada budowę w parku Olszyna ogólnodostępnego domku na drzewie (czy potrzebnego, pokaże głosowanie). Powstałby on niedaleko wspomnianego wcześniej starego boiska. Byłby to prawdopodobnie pierwszy w Warszawie obiekt tego typu. Inspiracją dla pomysłu za 120 tys. zł były obserwacje dzieci, które budowały w parku szałasy.

REKLAMA

Siłownia plenerowa

Najdroższą propozycją dla parku Olszyna jest "strefa fitness", czyli profesjonalna siłownia. W jej skład siłowni wchodziłoby 9 urządzeń. Projekt autorstwa Radosława Sroczyńskiego i Agnieszki Głowickiej-Miszczak zakłada zlokalizowanie siłowni obok kompleksu boisk Syrenka u zbiegu ulic Gąbińskiej i Romaszewskiego. Jej koszt to 286 tys. zł.

Wszystkie opisane projektu przeszły pozytywną ocenę urzędników, dlatego do 30 czerwca na stronie urzędu miasta można na nie głosować w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

(db)

.
 

Komentarze (4)

# Kocur

30.06.2022 17:46

Skąd te idiotyczne kwoty? Powinno być zapytanie ofertowe i normalny przetarg.

# BenzDealer

03.07.2022 09:52

Kogoś tu porypało. Redaktor nie ma pojęcia o cenach samochodów. 120.000zł teraz kosztuje lepiej doposażona Skoda Octavia.
Luksusowy samochód a mówimy o klasie premium to wydatek minimum 200.000zł.

# Zdziwko

04.07.2022 08:30

#BenzDealer napisał(a) 03.07.2022 09:52
Kogoś tu porypało. Redaktor nie ma pojęcia o cenach samochodów. 120.000zł teraz kosztuje lepiej doposażona Skoda Octavia.
Luksusowy samochód a mówimy o klasie premium to wydatek minimum 200.000zł.

I uważasz, że domek na drzewie kosztuje tyle co Skoda Octavia?

REKLAMA

# BenzDealer

04.07.2022 16:32

Oczywiście. Musi na tym zarobić cały łańcuch ludzi.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA