REKLAMA

Białołęka

historia »

 

Pamięci poległym

  13 października 2001

W 57 rocznicę śmierci żołnierzy Armii Krajowej, mieszkańców obecnych terenów Białołęki odbyła się 28 września br. uroczysta msza święta w kościele p.w. Świętego Jakuba Apostoła, przy ulicy Mehoffera.

REKLAMA

Uczczono w ten sposób żołnierzy 5 i 6 kompanii Rejonu Pierwszego i Drugiego Batalionu VII Obwodu Okręgu Warszawskiego Obroża. Uroczystości zorganizowane zostały przez Radę i Zarząd Gminy oraz Radę Kombatancką, a przygotował je Gminny Ośrodek Kultury. Po mszy świętej zgromadzeni w kościele wierni mieli okazję obejrzeć montaż słowno-muzyczny, który przygotowały panie: Hanna Szaniawska z uczniami z kółka teatralnego Gimnazjum nr 2 z ulicy Porajów i Anna Darnacka z zespołem fletów prostych i chórem. Druga część uroczystości odbyła się przy kwaterach żołnierzy Armii Krajowej na tarchomińskim cmentarzu, gdzie po Apelu Poległych, Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Udział wzięli również harcerze z 300 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej "Avangarda" ze Szkoły Podstawowej nr 118. Oświetlając pochodniami cmentarz, tworzyli podniosłą atmosferę.

Decyzja o zorganizowaniu batalionu "Znicza" podjęta została w Płudach, w pierwszych dniach września, na naradzie sztabowej zwołanej przez ppłk. Romana Kłoczkowskiego "Grosza". Głównym celem narady było przerzucenie do Puszczy Kampinoskiej żołnierzy Armii Krajowej z obszaru działania I rejonu VII obwodu AK "Obroża". Narada odbywała się w bardzo trudnych okolicznościach zewnętrznych, gdyż nie nawiązano łączności z Warszawą, a także z Pragą. Zarządzona (trzecia) mobilizacja oddziałów 1 i 2 batalionu odbywała się w warunkach bardzo intensywnych "łapanek" mężczyzn, których zmuszano do kopania okopów i wysyłano do Niemiec. W tym czasie Niemcy skoncentrowali swoje siły w tym rejonie i faktycznie tworzyli przebieg nowej linii frontu kopiąc umocnienia, zakładając składy amunicyjne, przerąbując drogi przez las itp. Dowódcą nowego formowanego batalionu został por. Bolesław Szymkiewicz "Znicz". Zorganizowany batalion "Znicza" wyruszył 6 września 1944 r. o godz. 19 z Choszczówki (punkt zbiórki - przy gajówce) w składzie ok. 220 ludzi. Do Wierszy w Puszczy Kampinoskiej batalion dotarł po południu 8 września. Na noc został skierowany do miejscowości Truskawka. W następnych dniach batalion został zreorganizowany i włączony do struktur Grupy Kampinos. Tym samym został podzielony na dwie kompanie oznaczone numerami 5 i 6. Kompanie składały się z trzech plutonów, które stworzono z trzech drużyn. Jako miejsce stacjonowania wyznaczono im wieś Brzozówka.

Pierwsza akcja miała miejsce pod Polesiem Nowym w Puszczy Kampinoskiej 21 września 1944 roku. W tej akcji poległo sześciu żołnierzy Armii Krajowej z batalionu "Znicza", byli to mieszkańcy Białołęki. Ich prochy obecnie spoczywają w Kwaterze AK na cmentarzu w Tarchominie.

Białołęcka Rada Kombatantów zabiega, aby dzień 21 września przyjąć jako dzień czczenia Powstania Warszawskiego na terenie gminy.

Jędrzej Kunowski

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA