Pamięci poległym
13 października 2001
W 57 rocznicę śmierci żołnierzy Armii Krajowej, mieszkańców obecnych terenów Białołęki odbyła się 28 września br. uroczysta msza święta w kościele p.w. Świętego Jakuba Apostoła, przy ulicy Mehoffera.
Decyzja o zorganizowaniu batalionu "Znicza" podjęta została w Płudach, w pierwszych dniach września, na naradzie sztabowej zwołanej przez ppłk. Romana Kłoczkowskiego "Grosza". Głównym celem narady było przerzucenie do Puszczy Kampinoskiej żołnierzy Armii Krajowej z obszaru działania I rejonu VII obwodu AK "Obroża". Narada odbywała się w bardzo trudnych okolicznościach zewnętrznych, gdyż nie nawiązano łączności z Warszawą, a także z Pragą. Zarządzona (trzecia) mobilizacja oddziałów 1 i 2 batalionu odbywała się w warunkach bardzo intensywnych "łapanek" mężczyzn, których zmuszano do kopania okopów i wysyłano do Niemiec. W tym czasie Niemcy skoncentrowali swoje siły w tym rejonie i faktycznie tworzyli przebieg nowej linii frontu kopiąc umocnienia, zakładając składy amunicyjne, przerąbując drogi przez las itp. Dowódcą nowego formowanego batalionu został por. Bolesław Szymkiewicz "Znicz". Zorganizowany batalion "Znicza" wyruszył 6 września 1944 r. o godz. 19 z Choszczówki (punkt zbiórki - przy gajówce) w składzie ok. 220 ludzi. Do Wierszy w Puszczy Kampinoskiej batalion dotarł po południu 8 września. Na noc został skierowany do miejscowości Truskawka. W następnych dniach batalion został zreorganizowany i włączony do struktur Grupy Kampinos. Tym samym został podzielony na dwie kompanie oznaczone numerami 5 i 6. Kompanie składały się z trzech plutonów, które stworzono z trzech drużyn. Jako miejsce stacjonowania wyznaczono im wieś Brzozówka.
Pierwsza akcja miała miejsce pod Polesiem Nowym w Puszczy Kampinoskiej 21 września 1944 roku. W tej akcji poległo sześciu żołnierzy Armii Krajowej z batalionu "Znicza", byli to mieszkańcy Białołęki. Ich prochy obecnie spoczywają w Kwaterze AK na cmentarzu w Tarchominie.
Białołęcka Rada Kombatantów zabiega, aby dzień 21 września przyjąć jako dzień czczenia Powstania Warszawskiego na terenie gminy.
Jędrzej Kunowski