REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Bemowo

inwestycje

 

P+R "Górczewska" powstanie dopiero w 2017

  2 marca 2012

P+R "Górczewska" powstanie dopiero w 2017

Wybudowany za 8 mln zł parking "Parkuj i jedź" przy Połczyńskiej to - delikatnie mówiąc - mało udana inwestycja Zarządu Transportu Miejskiego. Mimo że zaparkować może tam aż 500 aut - obiekt świeci pustkami. Kolejny parking dla mieszkańców Bemowa powstanie najprawdopodobniej w bardziej korzystnym komunikacyjnie miejscu - na skrzyżowaniu Górczewskiej z Lazurową.

REKLAMA

- Dlaczego takiego parkingu nie wybudowano na wysokości Tesco na Połczyńskiej? Są tam przecież wolne tereny, które miasto mogło wykupić i przerobić nie tylko na jeden 500-miejscowy parking, ale znacznie większy - mówi pan Zbigniew z Bemowa.

Parking przy Połczyńskiej nie będzie likwidowany. W planach jest stworzenie na jego terenie centrum zarządzania komunikacją. Dowiedzieliśmy się jednak, że ZTM chce wybudować kubaturowy "Parkuj i Jedź" przy Górczewskiej, na 381 miejsc postojowych. Według analiz urzędników miałby on powstać dopiero w 2017 r. Koszt jego budowy oszacowano na... prawie 15,5 mln zł.

Plany, plany, plany...

Parking P+R powstanie najprawdopodobniej w pobliżu węzła komunikacyjnego na skrzyżowaniu Górczewskiej z Lazurową, gdzie znajduje się pętla autobusowo-tramwajowa, a w sąsiedztwie ogromny kompleks mieszkaniowy "Osiedle Górczewska", zaś w planach jest stacja II linii metra. Skrzyżowanie Górczewskiej z Nowolazurową, po zbudowaniu wiaduktu, stanie się dużym węzłem przesiadkowym na Bemowie.

- Na węźle komunikacyjnym przy ratuszu miejsca na taki parking nie ma. Choć jest to dość odległa perspektywa, najprawdopodobniej miasto jako jego lokalizację wskaże teren przy skrzyżowaniu Górczewskiej z mającą powstać tu ul. Nowolazurową - ocenia Krzysztof Zygrzak, wiceburmistrz Bemowa. Póki co ZTM nie chce przesądzać o lokalizacji parkingu.

Zapraszamy na zakupy

Trzy etapy budowy

Budowa parkingów przesiadkowych w Warszawie została podzielona na trzy etapy. W ramach pierwszego (2004-2008) powstały P+R "Połczyńska", "Metro Wilanowska", "Metro Marymont" i "Metro Młociny". W ramach realizowanego obecnie drugiego etapu (2009-2013) do użytku oddano P+R "Al. Krakowska", "Stokłosy", "Anin SKM" i "Metro Ursynów", "Wawer SKM". Nadal trwa budowa parkingu "Ursus Niedźwiadek PKP", a na realizację czeka "Rembertów PKP".

15,5 mln zł miałby kosztować parking przy Górczewskiej.
W ramach drugiego etapu planowano również budowę P+R "Falenica SKM" i "Jeziorki PKP". Niestety, postępowanie w tej sprawie zawieszono - powstaną w trzecim etapie. Według analizy lokalizacyjno-programowej ZTM w trzecim etapie (2014-2018) ma powstać osiem kolejnych parkingów: "Winnica (kubaturowy na 471 miejsc postojowych), "Kabaty" (kubaturowy podziemny - 397 miejsc), "Żerań" (naziemny - 193 miejsc), "Górczewska" (kubaturowy - 381 miejsc), "Falenica" (naziemny - 162 miejsc), "Jeziorki" (naziemny - 97 miejsc), "Dawidy" (naziemny - 81 miejsc), "Al. Jerozolimskie" (kubaturowy - 438 miejsc).

Parkingi przesiadkowe, działające w ramach systemu P+R, są czynne siedem dni w tygodniu od godz. 4.30 do 2.30. Wyjątek stanowi P+R Połczyńska, który jest otwierany od poniedziałku do piątku, w godzinach 6.00-21.00. Parkingi P+R są zamknięte w dniach świątecznych. Aby zaparkować tam auto, potrzebny jest jedynie ważny bilet okresowy ZTM (co najmniej dobowy).

Anna Przerwa

Gdzie po wybudowaniu bemowskiego odcinka II linii metra powinien stanąć P+R na Bemowie? Opinie w tej sprawie prosimy kierować na adres: redakcja@gazetaecho.pl
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA