REKLAMA

Bemowo

inwestycje

 

P+R "Górczewska" powstanie dopiero w 2017

  2 marca 2012

P+R "Górczewska" powstanie dopiero w 2017

Wybudowany za 8 mln zł parking "Parkuj i jedź" przy Połczyńskiej to - delikatnie mówiąc - mało udana inwestycja Zarządu Transportu Miejskiego. Mimo że zaparkować może tam aż 500 aut - obiekt świeci pustkami. Kolejny parking dla mieszkańców Bemowa powstanie najprawdopodobniej w bardziej korzystnym komunikacyjnie miejscu - na skrzyżowaniu Górczewskiej z Lazurową.

REKLAMA

- Dlaczego takiego parkingu nie wybudowano na wysokości Tesco na Połczyńskiej? Są tam przecież wolne tereny, które miasto mogło wykupić i przerobić nie tylko na jeden 500-miejscowy parking, ale znacznie większy - mówi pan Zbigniew z Bemowa.

Parking przy Połczyńskiej nie będzie likwidowany. W planach jest stworzenie na jego terenie centrum zarządzania komunikacją. Dowiedzieliśmy się jednak, że ZTM chce wybudować kubaturowy "Parkuj i Jedź" przy Górczewskiej, na 381 miejsc postojowych. Według analiz urzędników miałby on powstać dopiero w 2017 r. Koszt jego budowy oszacowano na... prawie 15,5 mln zł.

Plany, plany, plany...

Parking P+R powstanie najprawdopodobniej w pobliżu węzła komunikacyjnego na skrzyżowaniu Górczewskiej z Lazurową, gdzie znajduje się pętla autobusowo-tramwajowa, a w sąsiedztwie ogromny kompleks mieszkaniowy "Osiedle Górczewska", zaś w planach jest stacja II linii metra. Skrzyżowanie Górczewskiej z Nowolazurową, po zbudowaniu wiaduktu, stanie się dużym węzłem przesiadkowym na Bemowie.

- Na węźle komunikacyjnym przy ratuszu miejsca na taki parking nie ma. Choć jest to dość odległa perspektywa, najprawdopodobniej miasto jako jego lokalizację wskaże teren przy skrzyżowaniu Górczewskiej z mającą powstać tu ul. Nowolazurową - ocenia Krzysztof Zygrzak, wiceburmistrz Bemowa. Póki co ZTM nie chce przesądzać o lokalizacji parkingu.

Zapraszamy na zakupy

Trzy etapy budowy

Budowa parkingów przesiadkowych w Warszawie została podzielona na trzy etapy. W ramach pierwszego (2004-2008) powstały P+R "Połczyńska", "Metro Wilanowska", "Metro Marymont" i "Metro Młociny". W ramach realizowanego obecnie drugiego etapu (2009-2013) do użytku oddano P+R "Al. Krakowska", "Stokłosy", "Anin SKM" i "Metro Ursynów", "Wawer SKM". Nadal trwa budowa parkingu "Ursus Niedźwiadek PKP", a na realizację czeka "Rembertów PKP".

15,5 mln zł miałby kosztować parking przy Górczewskiej.
W ramach drugiego etapu planowano również budowę P+R "Falenica SKM" i "Jeziorki PKP". Niestety, postępowanie w tej sprawie zawieszono - powstaną w trzecim etapie. Według analizy lokalizacyjno-programowej ZTM w trzecim etapie (2014-2018) ma powstać osiem kolejnych parkingów: "Winnica (kubaturowy na 471 miejsc postojowych), "Kabaty" (kubaturowy podziemny - 397 miejsc), "Żerań" (naziemny - 193 miejsc), "Górczewska" (kubaturowy - 381 miejsc), "Falenica" (naziemny - 162 miejsc), "Jeziorki" (naziemny - 97 miejsc), "Dawidy" (naziemny - 81 miejsc), "Al. Jerozolimskie" (kubaturowy - 438 miejsc).

Parkingi przesiadkowe, działające w ramach systemu P+R, są czynne siedem dni w tygodniu od godz. 4.30 do 2.30. Wyjątek stanowi P+R Połczyńska, który jest otwierany od poniedziałku do piątku, w godzinach 6.00-21.00. Parkingi P+R są zamknięte w dniach świątecznych. Aby zaparkować tam auto, potrzebny jest jedynie ważny bilet okresowy ZTM (co najmniej dobowy).

Anna Przerwa

Gdzie po wybudowaniu bemowskiego odcinka II linii metra powinien stanąć P+R na Bemowie? Opinie w tej sprawie prosimy kierować na adres: redakcja@gazetaecho.pl
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe