Otwierają Północny, protestują przeciw Skłodowskiej
22 marca 2012
Po ponad 10 latach oczekiwania, przekładaniu inwestycji na następne lata, nierozstrzygniętych i unieważnianych przetargach, fali powodziowej - 24 marca odbędzie się długo oczekiwane przez wszystkich oficjalne otwarcie mostu Północnego, nazwanego wbrew mieszkańcom mostem Skłodowskiej-Curie. Dziś w godzinach popołudniowych została wydana decyzja o dopuszczeniu przeprawy do użytku.
Przygotowana przez stołeczny ratusz uroczystość rozpocznie się w sobotę o 17:30. Od godz. 10:00 będzie można spacerować po moście. - W programie imprezy jest m.in. przejazd zabytkowych samochodów, miniwidowisko: światło, dźwięk i taniec, nie zabraknie też elementów związanych z Marią Skłodowską-Curie - mówi Bartosz Milczarczyk.
Na razie tylko jedna linia
Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego dał przeprawie drogowej zielone światło, w niedzielę o godz. 12:00 przejadą po Północnym pierwsze samochody. Ruszy też komunikacja miejska. Przez most będzie jeździć pięć linii autobusowych. Jedna z nich ma być całodzienna, dwie ekspresowe pojadą tylko rano, a jedna w popołudniowym szczycie. Ekspresy mają być jednokierunkowe, tzn. rano jadąc z Bielan na Nowodwory nie będą się zatrzymywać na przystankach. Po południu na odwrót. Pisaliśmy o tym dwa tygodnie temu. Nowym mostem pojedzie też autobus nocny. Tak będzie jednak najwcześniej 10 kwietnia. Do tego czasu przeprawą jeździć będzie tylko jedna linia - 101.
- Oczywiście jesteśmy przygotowani. Już na początku marca przedstawiliśmy schemat komunikacyjny, który zostanie wprowadzony po otwarciu mostu. Nową przeprawą od razu pojedzie linia 101 i autobus nocny N01. Linie ekspresowe zostaną skierowane na nowe trasy około 10 kwietnia, po zakończeniu prac związanych z budową centralnego odcinka drugiej linii metra i udostępnieniu pasażerom stacji Świętokrzyska - tłumaczy Konrad Klimczak z Zarządu Transportu Miejskiego.
Reszta w lipcu
Do końca czerwca zostaną zakończone prace związane z wiaduktem na Modlińskiej i mostem tramwajowym. Do tego czasu wjazd z Modlińskiej i zjazd z mostu w Modlińską będą odbywały się na rondzie. Później, w lipcu, ruch w ciągu Modlińskiej zostanie przeniesiony na wiadukt. Zakończenie prac na moście tramwajowym nie oznacza, że od razu pojadą nim tramwaje. Aktualnie nikt nawet nie próbuje podać choćby przybliżonego terminu uruchomienia linii.
Pierwsze wrażenia
Na trasę i most w ostatni weekend zostali wpuszczeni piesi i rowerzyści. Jak na razie najbardziej nie podobają się zielone ekrany dźwiękoszczelne. Kierowcy zdecydowanie bardziej woleliby przezroczyste. - Dojazd do mostu od Modlińskiej jest mało sympatyczny. Klaustrofobiczne zielone ekrany nie robią dobrego wrażenia - mówi jeden z mieszkańców. Okazuje się, że o wyborze ekranów nie zdecydowały względy estetyczne, a wymogi techniczne. Tak przynajmniej twierdzi inwestor. - Zielone ekrany akustyczne są znacznie skuteczniejsze niż przezroczyste, które odbijają fale akustyczne (zielone je pochłaniają). Wyboru nie było, to wymóg rygorystycznych norm akustycznych wynikających z decyzji środowiskowej, która uwzględnia m.in. natężenie ruchu, ukształtowanie terenu itp. - wyjaśnia Agata Choińska z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.
Podpisz się za Północnym
Wśród atrakcji na otwarcie mostu planowana jest m.in. zabawa "Tablica Mendelejewa" na cześć patronki. Problem w tym, że nazwa nowego mostu została nadana wbrew opinii publicznej. Ci, którzy chcą przywrócenia Północnego w oficjalnym nazewnictwie miejskim będą mieli okazję złożyć swój podpis pod projektem uchwały w tej sprawie. Organizatorem akcji zbierania podpisów jest białołęcki radny Wojciech Tumasz. Zapowiada, że podpisy będą zbierane w dniu otwarcia. - Przez ostatnie trzy miesiące udało mi się zebrać ok. 500 podpisów wśród znajomych i poprzez inne osoby, które pobrały uchwałę z mojej strony internetowej, aby następnie propagować ją wśród swoich znajomych i finalnie dostarczyć do mnie listy podpisów - mówi Wojciech Tumasz.
Anna Sadowska, wt