Otwarcie przychodni
23 kwietnia 2004
W dniu 5 maja 2004 o godz. 10.00 odbędzie się uroczystość otwarcia Przychodni Zdrowia przy ul. Milenijnej 4.
|
Obiekt składa się z kilku budynków, tworzących zwarty zespół. Budynek główny o wysokości rosnącej w stronę narożnika od jednej do trzech kondygnacji posiada dwa skrzydła: większe pomieści przychodnię dla dorosłych i młodzieży, mniejsze poradnię dziecięcą i część poradni dla dorosłych na piętrze. W obiekcie zostały zaprojektowane wydzielone przestrzenie dla dzieci chorych i zdrowych, przychodnia dla dorosłych, poradnie RTG, USG i gabinety specjalisty-czne.
Pełne podpiwniczenie budynku pozwoli-ło, poza lokalizacją zaplecza magazynowego i socjalnego, na swobodne rozprowadzenie instalacji, dogodne rozmieszczenie wentyla-torni, kotłowni i innych pomieszczeń techni-cznych, a ponadto stworzyło dodatkową rezerwę powierzchni.
Niezależne wejścia dla dorosłych, mło-dzieży, dzieci i personelu oraz połączenie piwnic poradni dzieci chorych i zdrowych oraz poradni dla dorosłych i młodzieży pozwoli na sprawną obsługę komunikacyjną i techniczną.
Budynek parkingu dwupoziomowego zlokalizowany jest w północnej części działki i styka się z budynkiem głównym. Górny poziom parkowania, przeznaczony dla pacjentów, zaprojektowano na rzędnej parteru, zapewniając wygodny dostęp do wejść do poszczególnych poradni. Dolny poziom parkowania, przeznaczony dla personelu zaprojektowano na rzędnej dojazdu gospodarczego oraz piwnic, w których znajdują się szatnie personelu i magazyny gospodarcze. Różnice poziomów w terenie pokonywane będą schodami i pochylniami dla niepełnosprawnych. W dolnym poziomie zlokalizowana jest komora śmietnikowa bezpośrednio przy zjeździe z ul. Staro-Majolikowej. W górnym poziomie od strony ul. Milenijnej zlokalizowana jest wiata przystankowa komunikacji miejskiej.
Dwa budynki usługowe stanowią otoczenie okrągłego placu wejściowego do budynku przychodni zdrowia. Centrum placu jest dąb-pomnik przyrody rosnący u zbiegu ulic Milenijnej i Produkcyjnej. Wokół dębu znajdują się schody oraz pochylnia stanowiące dojście do budynku przychodni. Ściany budynków otaczające plac są opisane na okręgu o promieniu 15 metrów. Dodatkowo ponad rampą i schodami zewnętrznymi zaprojektowano pergolę składającą się z promieniście ułożonych drewnianych kratownic wspartych na słupkach. Budynki te są usytuowane w odległości 2,4 m od ścian przychodni zdrowia. Utworzone jest w ten sposób przejście wzdłuż budynku przychodni.
Od strony ulicy Produkcyjnej przy istniejącej stacji transformatorowej zaprojektowano obudowę, która ma na celu łagodnym łukiem naprowadzić na przychodnię zdrowia, jednocześnie "włączyć" stację do projektowanego zespołu budynków.
W nowej przychodni będą funkcjonować następujące poradnie: lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, poradnia dla dzieci, rehabilitacja, stomatologia, pracownia RTG, medycyna pracy, poradnia kardiologiczna, poradnia ginekologiczna, poradnia laryngologiczna, poradnia neurologiczna, poradnia okulistyczna, poradnia chirurgiczna, poradnia dermatologiczna. Będzie tu również siedziba administracji i dyrekcja zakładu.
Wymienione poradnie i zakłady zostaną przeniesione z Przychodni przy ulicy Świderskiej 37 (POZ i Rehabilitacja), z Przychodni dla Dzieci przy ulicy Śreniawitów 12 oraz z Przychodni przy ulicy Marywilskiej 44 (Specjalistyka, Stomatologia i Pediatria). Przy ulicy Marywilskiej 44 pozostanie Poradnia Lekarza Rodzinnego w celu ułatwienia dostępu pacjentom tego rejonu do lekarza pierwszego kontaktu.
Informacja nadesłana przez
Urząd Dzielnicy Białołęka