Osiem pięter przy Handlowej. Sąsiedzi chcą zatrzymać budowę
3 grudnia 2021
Choć budowa bloku w miejscu zburzonego pawilonu już trwa, okoliczni mieszkańcy wciąż próbują ją zablokować. Sprawa trafiła do sądu.
Nowa inwestycja RSM Praga nie przestaje budzić kontrowersji na Targówku Mieszkaniowym. Po zburzeniu pawilonu stojącego przy Handlowej (formalnie przy Kuflewskiej 6) spółdzielnia rozpoczęła budowę 8-piętrowego bloku. Mieszkańcy budynków przy Janinówce 11, Kuflewskiej 4 i Szczepanika 2 prosili w petycji o obniżenie planowanego bloku do zaledwie 2-3 pięter, tak by nie był on wyższy od dawnego pawilonu.
Chcą zatrzymać Przystanek Targówek
- Nie chodzi o nowo powstające osiedle mieszkaniowe, tylko o ingerencję w tkankę osiedlową istniejącą od dziesięcioleci i takie zamiary własnej spółdzielni powinny być z nami konsultowane - uważa Tomasz Gronau, który próbuje zablokować inwestycję na drodze sądowej.
Sprawą bloku przy Handlowej zajmie się Sąd Okręgowy dla Warszawy Pragi. Aby natychmiast zablokować prace budowlane do czasu ogłoszenia prawomocnego wyroku Tomasz Gronau wystąpił o zabezpieczenie stanu obecnego, tj. zakazanie spółdzielni wznoszenia budynku w planowanym kształcie i sprzedaży mieszkań. Sąd nie wyraził na to zgody, więc budowa nie zostanie przerwana, a proces zakończy się zapewne już po oddaniu budynku do użytku.
W pozwie czytamy: "powód nie kwestionuje potrzeby przebudowy zdekapitalizowanego pawilonu z lat osiemdziesiątych, ale nie zgadza się wraz ze wspierającymi go spółdzielcami na powstanie na jego miejscu budynku przekraczającego wysokość pawilonu".
Budowa będzie trwać
Według autora pozwu w sprawozdaniach z działalności RSM Praga z lat 2011-2017 pojawiały się wizualizacje, na których można doliczyć się tylko sześciu pięter. W sprawozdaniu z roku 2018 zapisano, że nowy blok będzie wyższy o dwa piętra, ale zabrakło wizualizacji i informacji o łącznej liczbie pięter. Tomasz Gronau uważa, że była to próba ukrycia rzeczywistej skali inwestycji, a zatwierdzające ją uchwały walnego zgromadzenia spółdzielców powinny być unieważnione. Władze spółdzielni twierdzą, że niczego nie ukrywały i szacują, że zmiana wysokości budynku już po rozpoczęciu budowy oznaczałaby wzrost kosztów o co najmniej milion złotych.
- Inwestycja Przystanek Targówek realizowana jest zgodnie z przyjętym harmonogramem oraz w zgodzie z obowiązującymi przepisami - przekazał nam Artur Hoppe z RSM Praga. - Warto zwrócić uwagę na fakt, iż sąd odrzucił wnioskowane zabezpieczenie w postaci natychmiastowego zakazu realizacji inwestycji oraz sprzedaży lokali mieszkalnych. Spółdzielnia nie widzi podstaw prawnych oraz ekonomicznych do wstrzymania trwających prac budowlanych.
Wmurowali kamień węgielny
1 grudnia na placu budowy przy Handlowej odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego z udziałem prezesa RSM Praga Andrzeja Półrolniczaka i prezesa Unibepu Leszka Gołąbieckiego.
- Inwestycja będzie zabudową mieszkalną w formie litery L, uzupełniona na parterze w jednokondygnacyjną część usługową wypełniającą przestrzeń w granicach działki - czytamy na stronie wykonawcy. - Część mieszkalna podzielona została na trzy różne wysokości: cztery kondygnacje w części południowej, dwie kondygnacje w części środkowej oraz dziewięć kondygnacji w części północnej.
(db/dg)