Opalanie natryskowe - bezpieczny brąz
23 marca 2006
Zdecydowana większość ludzi na świecie od dawna rozumie zagrożenia, jakie stwarza opalanie promieniami UV (rak skóry, oparzenia, przebarwienia, fotostarzenie, wysuszenie naskórka - w wyniku opalania na słońcu i w solarium), dlatego coraz częściej ogranicza opalanie słoneczne i unika solariów.
Głównymi składnikami powodującymi piękną i zdrową opaleniznę są erytroza i DHA (dihydroksyaceton). Efekt zabarwienia skóry jest wynikiem reakcji chemicznej z aminokwasami znajdującymi się w warstwie rogowej naskórka.
Wykonanie zabiegu na całe ciało trwa ok. 20-30 min. Opalenizna zaczyna być widoczna prawie natychmiast po aplikacji preparatu. Po upływie 2-8 godzin jest widoczna w pełni. Utrzymuje się od 10 do 14 dni, zależnie od typu skóry, trybu życia, umiejętności równomiernego naniesienia preparatu oraz od przygotowania ciała do zabiegu.
Przed aplikacją (najpóźniej na dwa dni przed) należy wydepilować ciało i wykonać piling. Na kilka godzin przed sesją opalającą nie należy używać kremów nawilżających i oliwek. Zaleca się przyjście na zabieg odpowiednio wcześniej w ciemnej bieliźnie i luźnym ubraniu (w miarę możliwości bez skarpetek), gdyż przez 6-8 godzin po zabiegu nie należy brać prysznica, korzystać z sauny, ćwiczyć, aby nie pocić się nadmiernie, nie należy również wycierać się zbyt energicznie i używać dezodorantu. Po upływie tego czasu można wziąć prysznic i cieszyć się z ładnej, równomiernej opalenizny, która jest wodoodporna.
Aby maksymalnie przedłużyć czas pomiędzy zabiegami opalania, należy stoso-wać silnie nawilżające i natłuszczające balsamy do ciała. Należy unikać kremów zwierających kwasy owocowe, toników i wszelkich kosmetyków złuszczających naskórek.
Do zabiegów stosuje się dwa rodzaje preparatów: brązowy (brown) i bezbar-wny (clear). Do karnacji jasnej zaleca się preparat bezbarwny, a do ciemnej - brązowy.
Małgorzata Łokietek
właścicielka salonu kosmetycznego