Odpowiedzialność szefów firm
2 lipca 2007
Kontynuując temat ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej, warto nieco powiedzieć o ubezpieczeniu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej lub zawodowej.
Na przykład producent rur służących do montażu instalacji wodnej w przypadku popełnienia błędu w produkcji ryzykuje nie tylko konieczność wymiany wadliwych rur, ale i zapłaty odszkodowań, jeśli pękające rury spowodują zalanie.
Jak widać koszty takiego wydarzenia mogą być bardzo wysokie. Ryzyko zwią-zane jest również z prowadzeniem zakładów typowo usługowych. Nienależycie wy-konana usługa może spowodować duże straty. Wystarczy, że zakład samochodowy naprawiając auto wypuści pojazd z wadliwie zamontowaną częścią, aby zniszczeniu uległy inne podzespoły pojazdu, prowadząc do bardzo kosztownej naprawy.
Wystarczy mokra podłoga w sklepie, aby klient przewrócił się. Efektem upadku może być nie tylko zniszczenie odzieży, ale i uszkodzenia ciała, w tym złamania. Niestety za takie zdarzenie właściciel sklepu też ponosi odpowiedzialność.
Istotnym elementem odpowiedzialności prowadzących działalność gospodarczą jest ponoszenie pełnej odpowiedzialności nie tylko za własne działania, ale i za pracowników. Nieuczciwy lub nierzetelny pracownik może narazić pracodawcę na poważne obciążenia. Jeśli bowiem klient poniesie straty lub dozna obrażeń wskutek nieprawidłowego postępowania pracownika, ma prawo żądać odszkodowania od jego pracodawcy. Na przykład w sklepie pracownicy pozostawiają na podłodze roz-lany przez klienta napój, zamiast od razu posprzątać. Inny klient upada, niszcząc ubranie i doznając złamania nogi. Jeśli poszkodowany klient zwróci się do właści-ciela sklepu o odszkodowanie, dla osoby nie posiadającej stosownego ubezpie-czenia może to być bardzo duże obciążenie.
Wyżej podane przykłady wydają się bardzo mało prawdopodobne. Niestety zdarzają się. I przed takimi właśnie sytuacjami ma chronić odpowiednio dobrane ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.
Agnieszka Pajer
radca prawny
autorka prowadzi kancelarię prawną