REKLAMA

Bielany

środowisko »

 

Oddaj starą lodówkę!

  12 października 2007

Większości z nas trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego, lodówki, telewizora czy komputera. Urządzenia te są łatwo dostępne i szybko zastępujemy je nowszymi, sprawniejszymi, bardziej funkcjonalnymi.

REKLAMA

Stare, zużyte i zepsute to elektrośmieci, szkodliwe dla środowiska i niebezpieczne dla zdrowia. Nie wolno ich samemu demontować i wyrzucać do śmietnika. To nie-bezpieczne i grozi grzywną.

Zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne (w skrócie ZSEE) należą do odpa-dów niebezpiecznych i dlatego należy je oddawać do specjalnych punktów zbiera-nia. Tylko odpowiednie przetworzenie i unieszkodliwienie zawartych w nich substan-cji nie jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Jednocześnie pozwala na oszczęd-ności: na przykład ze zużytego komputera można odzyskać 3,8 kg cennego alu-minium.

Złapią, zapłacisz do 5 tys. zł

Podobnie jak w pozostałych krajach Unii Europejskiej i u nas obowiązują przepisy regulujące kwestie zagospodarowania elektrośmieci. Od dwóch lat mamy ustawę o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, zgodnie z którą obowiązkiem wszystkich mieszkańców jest prawidłowe pozbywanie się elektrośmieci: oddawanie ich do punktów zbierania.

Wyrzucanie zużytych sprzętów razem z innymi odpadami lub porzucanie w miejscach niedozwolonych jest zakazane - grozi za to kara grzywny do 5 tys. zł. Niestety wciąż jeszcze wielu z nas o tym nie wie albo ignoruje przepisy. Najlepszy dowód stanowią okolice śmietnikowych altanek, gdzie wciąż spotyka się porzucone stare lodówki, telewizory, odtwarzacze itp. A przecież w każdej dzielnicy działa punkt zbierania elektrośmieci, gdzie nieodpłatnie można zostawić zużyty sprzęt.

- Elektrośmieci przyjmują także prowadzone przez nas punkty - mówi Grzegorz Skrzypczak, dyrektor organizacji ElektroEko, największej w Polsce organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, która wraz z Fundacją Nasza Ziemia prowadzi akcję edukacyjną wśród mieszkańców o obowiązku oddawania zu-żytego sprzętu lub możliwości pozostawiania go w sklepach przy zakupie nowego. - Punkty zbierania sprzętu zlokalizowane są w każdej warszawskiej dzielnicy, więc nie ma kłopotu z dotarciem do nich. To bardzo ważne, by z tych punktów korzys-tać, bowiem w Polsce co roku sprzedaje się około 550 tys. ton sprzętu elektrycz-nego i elektronicznego, a z tego zbieranych jest zaledwie 152 tys. ton.

Prowadzona od kwietnia tego roku akcja informacyjno-edukacyjna przyniosła już pierwsze efekty. Od czasu jej rozpoczęcia zebrano w Warszawie ponad 280 ton elektrośmieci. Najnowsze dane wskazują, że ponad jedna czwarta warszawiaków oddaje sprzęt do punktów skupu, a jedna piąta zostawia go w sklepach przy za-kupie nowego. To dobry początek, ale wciąż za mało.

Wstąp do księgarni

Na początku drogi

- Chcemy nauczyć mieszkańców, że wszystko co działa z użyciem kabla, nadaje się do przetworzenia, zawiera cenne surowce, które można ponownie wykorzystać - podkreśla Mira Stanisławska-Meysztowicz, prezes Fundacji Nasza Ziemia. - Podczas tegorocznego Dnia Ziemi w połowie września rozpoczęliśmy kolejny rok edukacji ekologicznej, tym razem nastawionej właśnie na zagospodarowanie elektrośmieci.

Pracy edukacyjnej nie zabraknie i dla Fundacji, i dla ElektroEko, bo wciąż lu-bimy chomikować w domach drobne urządzenia - stare ładowarki czy żarówki energooszczędne, a wielkogabarytowe oddawać na złomowiska, dokąd nie powinny trafiać.

We współpracy z Ministerstwem Środowiska, Politechniką Warszawską, Zarzą-dem Oczyszczania Miasta, ElektroEko prowadzi kampanię "Elektrośmieci? Przynieś z mieszkania do punktu zbierania" oraz program edukacji ekologicznej dla szkół "Każdy uczeń wie, co robić z ZSEE". Organizacja pomaga też gminom przy tworze-niu i prowadzeniu punktów zbierania ZSEE.

Jolanta Zientek-Varga

REKLAMA

Punkty zbierania elektrośmieci dla dzielnicy Bielany:

  • Autoryzowane punkty zbierania elektrośmieci przy ul. Wójcickiego (parking przy Cmentarzu Północnym, od ul. Pułkowej) oraz ul. Piastów Śląskich na od-cinku pomiędzy ul. Oławską i ul. Osmańczyka (obok hipermarketu Carrefour) czynne w soboty od 10 do 16
  • Punkt dla całej Warszawy: Stena sp. z o.o., ul. Chełmżyńska 180, 022 587-58-16, czynny całą dobę siedem dni w tygodniu
  • "BYŚ" Wojciech Byśkiniewicz, Wólczyńska 249, tel 022 835 40 48
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie, Kampinoska 1, tel. 022 834 55 74

REKLAMA

Pięć zasad gospodarowania elektrośmieciami

  • Nie wyrzucaj! Lasy, rowy, złomowiska, śmietniki to nie miejsce na ZSEE. Sta-nowią zagrożenie dla zdrowia i środowiska, ponieważ zawierają szkodliwe sub-stancje chemiczne, przedostające się do gleby, wody i powietrza.
  • Oddaj do punktu zbierania lub sklepu! Przy zakupie nowej świetlówki, odkurza-cza, radia czy lodówki - oddaj zużyty sprzęt. Pamiętaj, że w każdej dzielnicy jest punkt bezpłatnego oddawania elektrośmieci.
  • Nie demontuj sam! Demontaż powinien być wykonany w specjalistycznych za-kładach przez doświadczonych techników.
  • Nie chomikuj! Kiedy kupisz nowy sprzęt, stary oddaj komuś, kto z niego sko-rzysta albo oddaj do punktu zbierania.
  • Oszczędzaj energię i surowce! Jeżeli musisz wymienić sprzęt, zastąp go bar-dziej ekonomicznym, spełniającym standardy ochrony środowiska. Wymień przestarzałe urządzenia, zużywające dużo prądu na energooszczędne.

Co jest w środku?

Sprzęty elektryczne i elektroniczne zawierają liczne substancje szkodliwe. Są to:
  • Rtęć - w niektórych świetlówkach. Jeśli trafi do zbiorników wodnych, powoduje u ludzi i zwierząt zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchów, żucia i połykania.
  • Związki bromu - w komputerach. Powodują schorzenia układu rozrodczego oraz problemy neurologiczne.
  • Kadm - w bateriach urządzeń elektrycznych. Zaburza czynności nerek, funkcje rozrodcze, powoduje chorobę nadciśnieniową, wywołuje zmiany nowotworowe, deformuje kości.
  • PCB, czyli związki chemiczne, pełnią w urządzeniach funkcje chłodzące, smaru-jące i izolujące. Powodują m.in. uszkodzenia wątroby, zaburzenia neurolo-giczne i hormonalne, osłabiają odporność.
  • R-12, czyli freon - w klimatyzatorach i lodówkach, pełni funkcję chłodniczą. Jest szkodliwy dla warstwy ozonowej. Od 1998 r. nie wolno go stosować w urządze-niach elektrycznych, jednak występuje w urządzeniach starszego typu.
  • Azbest - w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych. Wywołuje m.in. pylicę azbestową i raka płuc.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA