REKLAMA

Puls Warszawy

kultura

 

"W imię zasad... synu". Ocenzurowali kultowe "Psy"

  22 lutego 2023

"W imię zasad... synu". Ocenzurowali kultowe "Psy"
źródło: kadr z filmu "Psy"

We wtorek 21 lutego w telewizja Zoom wyemitowała słynne "Psy" Władysława Pasikowskiego. Kultowy film z lat dziewięćdziesiątych pokazano w wersji ocenzurowanej, z wyciszonymi wulgaryzmami. Jak doskonale wiedzą fani, było co wyciszać.

REKLAMA

"W imię zasad... Wspólne hobby - jak szukać osób lubiących to, co Ty? Wspólne hobby - jak szukać osób lubiących to, co Ty?
Nowoczesne technologie otwierają zupełnie nowe metody rozszerzania grona znajomych. Tematyczne grupy na popularnych portalach społecznościowych oraz aplikacje mobilne przestają być utożsamiane tylko z poszukiwaniem romantycznych relacji. Grupa ludzi pragnących poznać wartościowych znajomych, z którymi mogliby współdzielić swoje pasje, jest niemałą częścią internetowej społeczności.
synu" - takie słowa można było usłyszeć we wtorek 21 lutego z ust Bogusława Lindy. Dialogi w "Psach" Władysława Pasikowskiego zostały ocenzurowane nie tylko w słynnej scenie z Cezarym Pazurą.

"Psy" ocenzurowane

- Na początku myślałem, że mam jakieś problemy ze słuchem albo telewizor się psuje - opowiada nasz czytelnik, który oglądał "Psy" na Zoom TV. - Oglądałem ten film kilka razy, ale postanowiłem zobaczyć jeszcze raz, żeby powspominać Warszawę z lat dziewięćdziesiątych. Już po paru dialogach okazało się, że to jakaś ocenzurowana wersja! - dodaje.

Jak pamiętają fani polskiego kina sprzed trzech dekad, "Psy" słyną z wulgaryzmów. Tym razem miłośnicy Bogusława Lindy nie usłyszeli z jego ust większości kultowych tekstów. Cenzurę przetrwało tylko wieńczące film "Nie chce mi się z tobą gadać". W większości pozostałych scen dialogi są tak pełne wulgaryzmów, że ingerencja telewizji zmieniła film z thrillera z podtekstem politycznym w komedię.

Kup bilet

W imię zasad

- Kiedy usłyszałem, jak Linda mówi do Pazury, "piemoją kobietę", myślałem, że padnę - śmieje się nasz czytelnik.

Kuriozalna interwencja cenzury obyczajowej została wymuszona obowiązującymi przepisami prawa. Biuro prasowe sieci Kino Polska TV, do której należy stacja Zoom TV poinformowało, że "Psy" mają kategorię 18+ a emisja rozpoczęła się o 20:45, więc nie można było puścić filmu w normalnej wersji. Gdy w ubiegłym roku Stopklatka TV wyemitowała "Psy" o 20:00, dostała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji karę w wysokości 20 tys. zł za rzekome demoralizowanie młodzieży.

(jok)

.
 

Komentarze (2)

# Tęczowy Pride Juzwa

22.02.2023 21:26

No i co w związku z tym?

# nnn

22.02.2023 22:25

Odarli film z najważniejszej formy wyrazu artystycznego. Teraz pozostała nam tylko Marta L i jej zwolennicy.
więcej na forum

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA