O parku przy osiedlu Derby i nie tylko
3 lipca 2009
Zielona Białołęka to wschodnie obszary naszej dzielnicy. Ma inny charakter niż wielkie osiedla Tarchomina.
Autor jest członkiem zarządu Stowarzyszenia Zielona Białołęka oraz Radnym Dzielnicy Białołęka |
Jednym z nielicznych terenów, który mógłby być przeznaczony pod taką zabudowę, jest obszar o po-wierzchni prawie pięciu hektarów znajdujący się w pobli-żu ul. Głębockiej - pomiędzy osiedlami Derby, Brzeziny i Lewandów. Jest to jedyny większy teren w tej okolicy, który nie należy jeszcze do developerów. Jego właści-cielem wciąż jest Agencja Nieruchomości Rolnych. Od kilku lat mieszkańcy okolic, stowarzyszenie Zielona Bia-łołęka oraz miejscowi radni starają się, aby dzielnica stała się właścicielem tego obszaru, co pozwoli rozpocząć tę ważną inwestycję.
W projektowanym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obszar przyszłego parku znajduje się na terenie "rejonu węzła komunikacyjnego Trasy Toruńskiej i Trasy Olszynki Grochowskiej". We wrześniu 2007 r. rada dziel-nicy Białołęka podjęła uchwałę wnoszącą zmiany do projektu planu i postulującą utworzenie parku na inte-resującym nas obszarze. Jest to pierwszy i najważ-niejszy etap starań. Po uchwaleniu przez radę miasta planu miejscowego w tej formie, dzielnica będzie mo-gła uzyskać prawa do tego terenu i rozpocząć inwes-tycję.
Od tego czasu niestety niewiele się zmieniło. Po-mimo starań wszystkich zainteresowanych, rada miasta wciąż jeszcze nie uchwaliła planu miejscowe-go. Istnieją obawy, że w dobie kryzysu, kiedy szuka się oszczędności i dodatkowych dochodów, działka pod park zostanie sprzedana developerom i wkrótce pojawi się tam kolejne osiedle mieszkaniowe.
W ostatnim czasie stowarzyszenie Zielona Biało-łęka podjęło kolejne działania. Wśród mieszkańców naszych okolic rozpoczęto zbieranie podpisów pod petycją w tej sprawie. Stowarzyszenie domaga się jak naj-szybszego uchwalenia planu miejscowego dla tego terenu, uwzględnienia w nim parku, a następnie zabezpieczenia w budżecie dzielnicy odpowiednich środków na szybką realizację tej inwestycji. Petycja została skierowana do prezydent Warsza-wy oraz rady miasta, czyli władz, które decydują o uchwalaniu planów miejscowych i kształcie budżetu dzielnicy. Do akcji zbierania podpisów aktywnie włączyli się mieszkańcy pobliskich osiedli. Do chwili obecnej zebrano już około 2000 podpisów! Bardzo dziękujemy!
Stowarzyszenie Zielona Białołęka liczy na dalszą pomoc ze strony mieszkań-ców. Bardzo prosimy o włączenie się do bezpośrednich działań w tej sprawie.
Waldemar Roszak
waldek@roszak.eu