Nowy pomnik w Warszawie. Popiersie prymasa Wyszyńskiego odsłonięto przy Miodowej
7 września 2021
W reprezentacyjnym miejscu przy Miodowej stanęło popiersie kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981), pełniącego w Kościele katolickim funkcje prymasa Polski i arcybiskupa warszawskiego.
Na sześć dni przed beatyfikacją na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupów Warszawskich przy Miodowej odsłonięto popiersie kardynała Stefana Wyszyńskiego. Pomnik stanął przed budynkiem, w którym mieszkał i pracował zwierzchnik Kościoła katolickiego w Polsce.
Drugi pomnik prymasa
- Z tego miejsca został aresztowany na długie trzy lata odosobnienia - powiedział kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. - Z tego domu wyjeżdżał na polskie drogi, drogi Kościoła z posługą biskupią. To miejsce szczególne dla nowego błogosławionego.
Odsłonięcie popiersia wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji prymasa, która odbędzie się w niedzielę 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Kardynał Wyszyński mieszkał i pracował w rezydencji arcybiskupów przy Miodowej przez blisko 30 lat, od stycznia 1953 roku. Popiersie jest dziełem warszawskiego rzeźbiarza Łukasza Krupskiego, autora m.in. rzeźby Pusta Pieta stojącej w parku Powstańców Warszawy. Zostało wykonane z brązu i osadzone na postumencie z piaskowca. Budowę pomnika sfinansowała Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Upamiętnienia kardynała Wyszyńskiego
Pomnik przy Miodowej nie jest pierwszym upamiętnieniem prymasa, który w latach 1948-1981 pełnił funkcję metropolity gnieźnieńsko-warszawskiego. W 1987 roku przed kościołem wizytek na Krakowskim Przedmieściu stanął pomnik dłuta Andrzeja Renesa. Wyszyński jest też dwukrotnie upamiętniony w nazwach ulic: pod własnym nazwiskiem na skwerze między Lesznem a Żytnią oraz jako Prymas Tysiąclecia.
Imię prymasa nosi również uniwersytet z kampusami na Bielanach i Młocinach, a w Wilanowie działa Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego
(dg)