Nowy park na Tarchominie. "Jesteśmy coraz bliżej celu"
8 czerwca 2020
Zielony teren w sercu osiedla ma zostać w najbliższych latach zagospodarowany. Umowa na projekt jest już podpisana.
Tarchomin ma obecnie dwa "oficjalne" parki (Picassa i Ceramiczna), ale urządzenie trzeciego to już tylko kwestia czasu. Teren pomiędzy Światowida, Ćmielowską, Myśliborską i Botewa to na pierwszy rzut oka wielka dziura pośrodku osiedla. Wystarczy jednak przejść jedną ze ścieżek między drzewami, na przykład na wysokości pasażu Vargi, żeby przekonać się o potencjale tego miejsca. Starsi stażem mieszkańcy Tarchomina pamiętają, że przy Ćmielowskiej znajdowały się kiedyś stawy, których pozostałością są wyraźne nierówności terenu.
Nowy park na Tarchominie
Pracownia RS Architektura Krajobrazu pracuje już nad projektem parku na Tarchominie, zamówionym za 156 tys. zł przez białołęcki ratusz. Koncepcja autorstwa tej firmy została wybrana w grudniu w konkursie architektonicznym na zagospodarowanie terenu. Projekt ma być gotowy w listopadzie.
- Mieszkańcy od lat oczekiwali, że teren zostanie uporządkowany i zagospodarowany - mówi wiceburmistrz Jan Mackiewicz. - Jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia tego celu, pomimo obecnej, trudnej sytuacji. Chcemy nadać temu miejscu charakteru, stworzyć przestrzeń, która będzie zachęcała, aby ją odwiedzić, zarówno przez osoby starsze, jak i najmłodszych mieszkańców naszej dzielnicy.
Co powstanie przy Botewa?
Najbardziej intensywnie zostanie zagospodarowana wschodnia część parku, sąsiadująca z Myśliborską. Powstaną tam: drewniany placyk "do wydarzeń sąsiedzkich" z wierzbową kopułą, polana z hamakami i leżakami, plac zabaw z nietypowym wyposażeniem (trawiaste górki z tunelami, kłody do wspinaczki i miejsce do budowy szałasów) oraz automatyczna toaleta. W środkowej części terenu głównym zadaniem będzie zachowanie istniejącej zieleni oraz ukształtowania terenu, będącego pozostałością po grobli i stawach. Zagłębienie ma zostać uszczelnione, dzięki czemu woda będzie w nim obecna przez cały rok i prawdopodobnie powstanie tam ostoja żab. W pobliżu zamontowane zostaną tzw. hotele dla owadów i ule. Od strony Światowida, obok podstacji tramwajowej i pawilonu z drogerią, stanie piętrowy pawilon o funkcji kulturalno-gastronomicznej. Większość alejek w parku zostanie wykonana z nawierzchni mineralnych, a niektóre - z drewnianych.
Czy wystarczy pieniędzy?
Tegoroczny kryzys gospodarczy zastał Warszawę z planowaną dziurą budżetową w wysokości 2,8 mld i długiem 3,9 mld. Na budowę parku przeznaczono 3,3 mln, przy czym większa część kwoty powinna zostać wydana w przyszłym roku.
(dg)