Nowy Norblin prawie gotowy. Otwarcie we wrześniu
22 czerwca 2021
Grupa Capital Park przekształciła nieczynną XIX-wieczną w kwartał zabudowy biurowej i usługowej. Prace są na ostatniej prostej.
Prace przy rewitalizacji Fabryki Norblina rozpoczęły się w 2017 roku. Prawie 2-hektarowy teren dawnych zakładów platerniczych Norblin, Bracia Buch i T. Werner na rogu Prostej i Żelaznej jest rewitalizowany z inicjatywy Grupy Capital Park. Pofabryczne zabudowania i maszyny odzyskują dawny blask i - wraz z dobudowaną częścią biurową - będą służyć warszawiakom jako miejsce pracy, rozrywki, edukacji i spędzania wolnego czasu.
Fabryka Norblina - kiedy otwarcie?
- Budowa na postindustrialnym, zabytkowym terenie, jest niezwykle złożonym, ale i ekscytującym wyzwaniem - mówi Sylwia Filewicz z Grupy Capital Park. - Najważniejsze i najbardziej skomplikowane prace konstrukcyjne już za nami. Warto wspomnieć tu choćby o przesuwaniu jednego z zabytkowych budynków w całości, czy podwieszaniu dwóch innych. W chwili obecnej rewitalizacja większości zabytkowych obiektów jest już zakończona; trwają prace nad detalami architektonicznymi w ich wnętrzach.
- Intensywnie pracujemy wraz z naszymi najemcami, by już po wakacjach wszyscy warszawiacy, ale też i pracownicy, którzy wprowadzą się do biur zlokalizowanych na terenie Fabryki, mogli skorzystać z jak największej ilości ciekawych konceptów, które dla nich przygotowaliśmy - dodaje Kinga Nowakowska z zarządu inwestora. - Powrót kultowego BioBazaru w zupełnie nowej aranżacji, butikowe kino według naszego autorskiego pomysłu, galeria sztuki, foodhall z 26 oryginalnymi stoiskami gastronomicznymi, liczne restauracje, piano bar z muzyką na żywo, otwarte multimedialne muzeum, które opowie wyjątkową historię tego miejsca... To tylko część z atrakcji, jakie będą stopniowo odsłaniane już od początkowych dni września.
Nowe biura na Woli
Obecnie większość prac związanych z budynkami została już zakończona lub jest na finalnym etapie. Pracownicy skupiają się na zagospodarowaniu terenu pomiędzy obiektami, a także przygotowaniach do rozpoczęcia odbiorów technicznych. Prowadzone są także testy instalacji. Duża część robót skoncentrowana jest na przygotowaniu alejek i aranżacji przestrzeni pomiędzy historycznymi zabudowaniami fabrycznymi. Pojawiają się na nich m.in. tory transportowe i podłogowe płyty żeliwne z czasów funkcjonowania fabryki, które zostały starannie odrestaurowane. Wkrótce pracę rozpoczną także ogrodnicy.
W nowych budynkach biurowych, oferujących 41 tys. m2 powierzchni, trwają intensywne prace związane z aranżacją wnętrz oraz przygotowujące do odbiorów technicznych. Pierwsi najemcy pojawią się w nich już na początku września. Do największych z nich należą Allegro.pl, Japan Tobacco International i szwedzki SEB Bank.
Podziemny parking rowerowy
Zakończone zostały również prace budowlane i aranżacyjne związane z budową parkingu podziemnego dla samochodów i ponad 200 rowerów. Zakończyła się także budowa konstrukcji pod pierwszy w Polsce w pełni zautomatyzowany, podziemny parking rowerowy. Produkcja systemu od hiszpańskiego podwykonawcy jest przewidziana na sierpień. Potem rozpocznie się specjalistyczny montaż i szereg czynności rozruchowych oraz testowych. Pełna gotowość dla użytkowników jednośladów jest planowana na koniec października.
Zabytkowe zabudowania i maszyny będą włączone w strukturę Muzeum Fabryki Norblina. Przewodnikiem po nim stanie się mobilna aplikacja, dzięki której każdy zainteresowany będzie mógł samodzielnie zapoznawać się z historią tego miejsca w ciekawy i atrakcyjny sposób. Prace budowlane i konserwatorskie związane z fasadami i wnętrzem ośmiu zabytkowych budynków zostały już zakończone. Obecnie trwają w nich działania wykończeniowe natury konserwatorskiej oraz szlifowane są ostatnie detale architektoniczne.
Zabytkowe maszyny w Warszawie
Na finalnym etapie jest już także konserwacja maszyn i urządzeń pofabrycznych. 80% z nich znajduje się już w swoich docelowych miejscach na terenie Fabryki Norblina. Czekają je jeszcze ostatnie szlify związane z zabezpieczeniem ich pokrycia warstwą estetyzującą. Dzięki zastosowanej technice konserwatorskiej maszyny zostały zachowane w stanie odzwierciedlającym ich wygląd z czasów funkcjonowania fabryki. Ostatnich dziesięć maszyn znajduje się jeszcze w pracowni konserwatorskiej. Trwa również odbudowa dwóch pieców żarowych. Będą one eksponowane na zewnątrz, zatem czeka je jeszcze wykonanie osłon, które zabezpieczą je przed szkodliwymi czynnikami. Ostatnimi warstwami estetyzującymi i zabezpieczającymi zostaną także jeszcze pokryte historyczne elementy, które zdobić będą teren Fabryki Norblina (m.in. wspomniane wcześniej tory transportowe czy płyty żeliwne).
Równie zaawansowane prace toczą się w kinie, które rozpocznie działalność po wakacjach. Sale kinowe są już wybudowane i zaaranżowane prawie w całości; trwa także montaż sufitów oraz nagłośnienia. Już niebawem pojawią się w nich fotele, a także projektory i nagłośnienie. Na najbliższe tygodnie zaplanowane jest wykończenie foyer oraz montaż oświetlenia dekoracyjnego. W sierpniu pojawi się nagłośnienie koncertowe w sali nr 5. Zamontowany zostanie także bar a w częściach wspólnych pojawią się komfortowe meble. Dzięki temu pierwsi kinomani będą mogli zapoznać się z ofertą KinoGramu już na początku września.
Inwestorem i pomysłodawcą rewitalizacji Fabryki Norblina jest Grupa Capital Park. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia PRC Architekci. Głównym wykonawcą jest firma Warbud, z którą współpracują m.in. Soletanche Polska, Maat4 i TKT Engineering. Za działania związane z konserwacją zabytków odpowiedzialna jest firma Monument Service.
(dg)