Nowe oblicze Woli. Supernowoczesny wieżowiec otwarty
22 października 2019
Północna część dzielnicy zmienia się z roku na rok. Najbardziej okazałym symbolem nowych czasów jest supernowoczesny biurowiec przy Obozowej.
Jeszcze kilka lat temu Koło miało wśród warszawiaków wizerunek najbardziej zaniedbanej części Woli. Teraz, gdy do dzielnicy zawitało metro a deweloperzy prześcigają się w inwestycjach, nowe oblicze zyskuje także ulica Obozowa. Na uroczystym otwarciu biurowca Vector+, zbudowanego przez Profbud między trasą Prymasa Tysiąclecia a torami kolejowymi, pojawiła się m.in. słynna tenisistka Agnieszka Radwańska. Nie zabrakło także efektownego pokazu światła i dźwięku, a także koncertu jazzowego. To jasny sygnał, że na Wolę dotarły nowe czasy.
Polski kapitał
Vector+ nie jest tak wysoki, jak wieżowce budowane wokół ronda Daszyńskiego, ale widać go z bardzo daleka. W 14-piętrowej wieży i niższym, 6-piętrowym skrzydle powstało prawie 13 tys. m2 powierzchni biurowych. 85% biur jest już wynajętych. Vector+ nie jest tak wysoki, jak wieżowce budowane wokół ronda Daszyńskiego, ale widać go z bardzo daleka.
- Planując tę inwestycję słyszeliśmy słowa zwątpienia, czy poradzimy sobie z konkurencją i z nowym wyzwaniem biznesowym - mówi Paweł Malinowski, prezes firmy Profbud. - Do tej pory kojarzono nas głównie z budownictwem mieszkaniowym. Zdecydowaliśmy się na realizację tego projektu zdając sobie sprawę z jego złożoności, ale i z wielkiego potencjału rynku nieruchomości komercyjnych. Pokazaliśmy, że firma z polskim kapitałem ma szansę konkurować z zagranicznymi inwestycjami.
Nowoczesne rozwiązania
Vector+ został zaprojektowany zgodnie z najnowszymi trendami ekologicznego budownictwa. Budynek otrzymał certyfikat BREEAM Interim na poziomie bardzo dobrym, będący gwarancją przyjaznych środowisku rozwiązań. Jego skrzydła są połączone przeszklonym łącznikiem przepuszczającym dzienne światło, z zielonym tarasem na dachu. W biurowcu zastosowano też tzw. inteligentne zarządzanie wentylacją, ogrzewaniem i chłodzeniem. System czuwa również nad bilansem zużycia energii i wody we wspólnych częściach kompleksu.
(dg)