REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Nowe obiekty Wyższej Szkoły Menedżerskiej

  22 czerwca 2002

W dniu 21 czerwca w towarzystwie Księdza Infułata Diecezji Warszawsko-Praskiej, Dyrektora Zarządu Dzielnicy Ireneusza Tondery i rektora Stanisława Dawidziuka odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod nowy obiekt sportowo-dydaktyczny Wyższej Szkoły Menedżerskiej SIG.

REKLAMA

 
Wyższa Szkoła Menedżerskia Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych przy ul. Kawęczyńskiej 36 jest jedną z pięciu niepublicznych szkół wyższych na Pradze Północ i jednoczesnie jedną z najstarszych - istnieje już 7 lat. O tym, jak dynamicznie się rozwija świadczy fakt, że obecnie uczy się tam ok. 11 tysięcy studentów, którzy oprócz sal wykładowych mają do swej dyspozycji m.in. akademik, salę sportową i czytelnię z klimatyzacją.

***

Wyższa Szkoła Menedżerska Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych

powstała w lipcu 1995 r. Działalność dydaktyczną rozpoczęła 1 października tegoż roku. Początkowo jej zasoby kadrowe, lokalowe i finansowe były niewielkie, wynajęte 3 sale i pomieszczenie administracyjne, niewielka suma przekazanych przez Założyciela środków pieniężnych błyskawicznie rozdysponowanych na wynajem, wyposażenie dydaktyczne, umeblowanie itp., zaledwie kilkunastu pracowników, w tym kilku pasjonatów (członków Założyciela - Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych) wykonujący w początkowym okresie prace administracyjne społecznie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, iż właśnie dzięki tym ludziom, ich wizji i działaniu, Szkoła mogła przetrwać i bardzo szybko się rozwijać. Garstka ludzi z wyższym wykształceniem technicznym, pedagogicznym i ekonomicznym, podjęła się w początkowym okresie realizacji postawionych Szkole zadań za niewspółmierne do ich wysiłków wynagrodzenie. WSM SIG zaczął z semestru na semestr znacznie zwiększać liczbę studentów i bazę lokalową. W 1995 r. w Szkole kształciło się ponad 300 studentów, w tym prawie 1/3 w trybie dziennym, pozostali w zaocznym. Była to pierwsza rekrutacja do szkoły, kolejne następowały co semestr.

Ówczesna bardzo uboga baza lokalowa, wynajmowana w budynku przy ulicy Szaserów to zaledwie jedno pomieszczenie administracyjne, jedna sala pseudowykładowa i ćwiczeniowa oraz druga sala ćwiczeniowa do dyspozycji jedynie w soboty i niedziele. Szkoła zadbała również o miejsce w akademiku dla studentów dziennych spoza Warszawy, wynajęła, odnowiła i umeblowała pomieszczenia w Domu Studenta Uniwersytetu Warszawskiego, które to odpłatnie były do ich dyspozycji. Kolejny semestr zmusił WSM do wynajęcia innych obiektów - kolejne trzy sale w budynku oddalonym o około 500 metrów od siedziby. Jednak wkraczając w drugi rok akademicki Szkoła musiała dokonać zmian lokalowych. Wynajęcie większych pomieszczeń przy ulicy Osowskiej w znacznym stopniu rozwiązało ten problem. Po pracach remontowo-administracyjnych przeniesiono tam administrację, gdzie zajmowała już pięć pomieszczeń, dwie sale wykładowe, cztery sale ćwiczeniowe i pracownię komputerową. Oprócz tej lokalizacji konieczne było korzystanie z sal w pobliskim klubie osiedlowym i innym budynku oddalonym niestety o około 3 km. Taki stan rzeczy nie był najkorzystniejszy dla sprawnego funkcjonowania uczelni, wiązało się to z wędrówkami studentów i pracowników.

Przyjęte, bardzo sztywne zasady dotyczące gospodarowania środkami finansowymi, przewidywały przeznaczanie 40% przychodów Szkoły na potrzeby bieżącego funkcjonowania i 60% na rozwój i inwestycje. Dzięki ścisłemu przestrzeganiu takiej polityki finansowej wiosną 1997 roku można było na poważnie myśleć o zakupie własnych lokali. W takich okolicznościach Zarząd Główny SIG upoważnił członków kierownictwa WSM SIG do zakupu nieruchomości i ewentualnego zaciągnięcia kredytu w banku na ten cel.

W 1997 roku, przełomowym dla WSM SIG, gdyż wówczas zakupiła ona na własność na terenie warszawskiej Pragi parcelę wraz z trzema budynkami, liczba studentów oscylowała w granicach 4100, zaś w 1999 roku przekroczyła 10 000, w tym ok. 22% - studenci dzienni, 14% - wieczorowi, 58% - zaoczni, 6% - eksternistyczni, a także mogła się poszczycić ponad 250 absolwentami. W ślad za rosnącą liczbą studentów musiało ulec zwiększeniu zatrudnienie, potrzebna była przede wszystkim nowa kadra naukowo - dydaktyczna, a także pracownicy administracyjni i gospodarczy. Kadrę naukową, szczególnie tę o wyższych kwalifikacjach trzeba było szukać na dość małym rynku pracy zdominowanym przez państwowe wyższe uczelnie, najlepszych fachowców pozyskiwać było można w większości przypadków poprzez zapewnienie im adekwatnych do ich kwalifikacji uposażeń. Znacznie większym rynkiem pracy był rynek absolwentów szkół wyższych lub pracowników naukowych z bardzo małym stażem i niższymi kwalifikacjami, pozyskanie takich osób do pracy nie nastręczało wielu trudności, poprzez szerokie kontakty wcześniejszych pracowników można było do nich łatwo dotrzeć. Pracowników administracji także szukano poprzez wcześniej nawiązane kontakty, ponadto posłużono się ofertą Wojewódzkiego Urzędu Pracy i pod jego patronatem utworzono kilka miejsc zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych, które po krótkim przeszkoleniu bardzo dobrze się sprawdzają w pracy biurowej. Ta forma zatrudnienia była dla Szkoły bardzo korzystna, gdyż przez 24 miesiące WUP z Funduszu PFRON dotował uposażenia dla tych osób oraz sfinansował powstanie nowych miejsc pracy dla niepełnosprawnych. Pracowników gospodarczych w większości starano się szukać wśród osób w wieku poprodukcyjnym (emeryci lub ewentualnie renciści), takie rozwiązanie miało na celu redukcję stale rosnących kosztów związanych z zatrudnieniem (wysokości składek ZUS, a także limity wielkości uposażenia dla osób korzystających z dochodów transferowych), co nie oznacza, iż tylko takich ludzi zatrudniono. Zdobycie pracowników do tego rodzaju pracy nie stanowiło problemu przy bardzo dużej stopie bezrobocia panującej także i dziś w Polsce.

 
Obecnie siedziba Szkoły znajduje się w Warszawie przy ul. Kawęczyńskiej 36, gdzie jest ona właścicielem obiektów, które w coraz mniejszym stopniu zaspakajają potrzeby procesu dydaktycznego, administracji i życia studenckiego. Wcześniej wykładowcy i studenci po opuszczeniu w 1996 r. obiektu w których zaczynano działalność musieli znosić niewygody związane z zajęciami w trzech różnych lokalizacjach na terenie Pragi Południe. Sytuację tę rozwiązał zakup własnej siedziby co było możliwe po kilkumiesięcznych negocjacjach ze sprzedającymi oraz przedstawicielami banku, który to udzielając kredytu hipotecznego umożliwił i przyczynił się do szybkiego rozwoju szkoły.

W marcu 1997 r. firma Optimus S.A. zamieściła w prasie ogłoszenie dotyczące sprzedaży nieruchomości, dawnej fabryki Warszawskich Zakładów Telewizyjnych, które to Optimus przejął. Na powierzchni 10000 m² znajdowały się cztery budynki o łącznej powierzchni użytkowej 4800 m². Trzy z nich połączone są w kształcie litery "T", czwarty wolnostojący. Całość zlokalizowana jest na terenie Starej Pragi, rejonie Warszawy o nie najlepszej reputacji.

Jednak kierownictwo WSM zauważyło w tym przypadku pewną szansę dla Szkoły. Cichy zakątek stolicy, blisko centrum, z dobrą komunikacją. Sąsiedztwo Bazyliki Najświętszego Serca Jezusowego, jednej z dwóch w Warszawie oraz otoczenie szkół: Liceum Ogólnokształcące, dwie Szkoły Podstawowe, Liceum Ekonomiczne, Technikum Ekonomiczne, Szkoła Muzyczna, Szkoła Podstawowa dla dorosłych, Salezjański Instytut Wychowania - filia Salezjańskiej Wyższej Szkoły z Łodzi. Takie otoczenie nadaje pewien swoisty klimat, który sprzyjał zaistnieniu w tym miejscu szkoły wyższej. Podjęto rozmowy z Optimus S.A. dotyczące zakupu tej nieruchomości, jednocześnie szukając banku, który umożliwiłby przeprowadzenie takiej transakcji. Poszukiwania banku odwlekały w czasie zakup, dopiero czwarty bank z kolej, Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, podjął się kredytowania Szkoły. Długie negocjacje miały również wpływ na stronę sprzedającą, dzięki czemu obniżona została cena zakupu, płatność ustalono w dwóch ratach w odstępie pięciu miesięcy bez dodatkowych z tego tytułu odsetek. Ponadto WSM zakupując budynki dla celów dydaktycznych została zwolniona z obowiązku uiszczenia podatku VAT. Wyżej wymienione czynniki miały wyraźny wpływ na fakt, iż za nieruchomość Szkoła zapłaciła kwotę o 36% mniejszą od ceny pierwotnie podanej przez Optimus.

 
Zakupu dokonano 15 lipca 1997 roku, kilka dni później rozpoczęto heroiczny wyścig z czasem, by prace remontowo-adaptacyjne zakończyć przed rozpoczęciem Roku Akademickiego 1997/98. Hale fabryczne adaptowano na aule i sale ćwiczeniowe, budynek administracyjny podzielono na dwie części: administracyjną i akademik. Niestety jak zawsze nie obyło się bez pewnych trudności i kierownictwo WSM zostało zmuszone do przesunięcia rozpoczęcia roku akademickiego na dzień 11 października 1997 r. Mimo wszystko przedsięwzięcie się zakończyło się sukcesem, 4100 studentów mogło zdobywać wiedzę w warunkach zgoła odmiennych w pozytywnym tego słowa znaczeniu od dotychczasowych, zaś 180 mogło zamieszkać w Domu Studenta na terenie Szkoły. Zaciągnięty kredyt jest przedterminowo spłacany w celu redukowania obciążeń z tytułu odsetek bankowych.

 
Działalność organów uczelni i jej strukturę określa Statut WSM SIG. Szkołą zarządza jednoosobowo Rektor. Decyzje strategiczne zapadają na posiedzeniach Senatu. Rola Założyciela - Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych - sprowadza się do powoływania Rektora i prorektorów, nadzoru nad finansami Szkoły, współtworzenia, z Rektorem i Senatem, polityki strategicznej Szkoły oraz działalności sponsorskiej. Działalność członków Założyciela na rzecz Szkoły ma charakter społeczny i nie podlega żadnej gratyfikacji. Zgodnie z zezwoleniem Ministra Edukacji Narodowej WSM SIG prowadzi jeden kierunek studiów - Zarządzanie i marketing.

Nauka prowadzona jest zgodnie z zezwoleniem w systemach: dziennym, wieczorowym, zaocznym i eksternistycznym. Studenci dzienni uczęszczają na zajęcia w dni powszednie w godzinach 8.00 - 17.15. Studenci wieczorowi mają zajęcia trzy dni w tygodniu w godzinach 16.30 - 21.10. Studenci zaoczni przyjeżdżają na zajęcia co dwa tygodnie w soboty i niedziele od 8.00 do 18.30. System eksternistyczny wiąże się z przyjazdem na jeden zjazd na początku semestru, naukę we własnym zakresie z materiałów udostępnionych przez Szkołę, konsultacje z wykładowcami i zjazd w sesji egzaminacyjnej. Nauka w systemie wieczorowym, zaocznym i eksternistycznym jest korzystna dla rodzin mniej zamożnych, ponieważ umożliwia równoległe wykonywanie pracy zawodowej i samodzielne finansowanie kosztów kształcenia. Dla studentów zaocznych i eksternistycznych nie bez znaczenia jest fakt, że ten rodzaj nauki nie wymaga zmiany miejsca stałego zamieszkania czyli wydatków związanych z wynajęciem mieszkania i życiem w dużym mieście.

W obecnej chwili WSM SIG jest dość dużym pracodawcą, zatrudniającym w różnej formie ponad 300 pracowników dydaktycznych, w tym w pełnym wymiarze czasu pracy prawie 50 samodzielnych pracowników naukowych i ponad 30 doktorów oraz innych dydaktyków na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło.

Ponadto zatrudnienie w administracji przekroczyło 50 osób, zaś liczba pracowników gospodarczych przewyższa 30.

Szkoła położona jest na warszawskiej Pradze w odległości 4 km od ścisłego centrum miasta, w pobliżu dworców kolejowych "Warszawa Wschodnia" i "Warszawa Wileńska" oraz dworca PKS "Warszawa Stadion". Umożliwia to łatwy dojazd osobom zamieszkałym w miejscowościach położonych na wschód jak i na zachód od Warszawy. Wydaje się również, że układ komunikacyjny korzystny jest także dla mieszkańców miejscowości położonych na północ od Stolicy. Lokalizacja obok pętli tramwajowej, najszybszej komunikacji zbiorowej po tej stronie Wisły (niestety metro nieprędko dotrze na Pragę), również bardzo korzystnie wpływa na możliwości komunikacyjne studentów.

 
Obecna baza lokalowa to 11 auli (90 - 120 osobowych), 19 sal ćwiczeniowych (30 osobowych), 4 pracownie komputerowe (20 - 25 stanowisk) pracownię internetową do dyspozycji studentów - 23 stanowiska, klub z gastronomią, budynek Domu Studenta z ponad 200 miejscami noclegowymi, siecią internetową, bufetem oraz budynek administracyjny (administracja, kwestura, dziekanat, rektorat). Łączna powierzchnia użytkowa przekraczająca 8000 m² na parceli wielkości 10000 m² w najbliższym czasie nie będzie już wystarczająca, dlatego też Szkoła rozpoczęła kolejną inwestycję budowlaną, która powiększy za kilka miesięcy powierzchnię dydaktyczną o 2000 m².

Pierwsi absolwenci szkoły zostali wypromowani już jesienią 1998 roku. W chwili obecnej ich liczba przekroczyła już 400 osób i z miesiąca na miesiąc rośnie stale zwiększając dynamikę wzrostu.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025