Nowa linia wysokiego napięcia na Białołęce. Gdzie powstanie?
19 sierpnia 2020
W EC Żerań trwa modernizacja, która pozwoli na znaczne zwiększenie produkcji prądu. Energia zostanie wyprowadzona poza zakład za pomocą całkiem nowej linii.
Zanim wyjaśnimy, którędy zostanie poprowadzona nowa linia wysokiego napięcia, przypomnijmy: w elektrociepłowni na Żeraniu trwa właśnie budowa bloku gazowo-parowego, który pozwoli na zastosowanie w zakładzie nowego typu paliwa. Gaz - kupowany np. z USA lub Kataru przez gazoport w Świnoujściu - będzie tłoczony do EC Żerań z Rembelszczyzny za pomocą nowego gazociągu, zbudowanego po zachodniej stronie Kanału Żerańskiego. Żeby wykorzystać dodatkowe zasoby energii, Polskie Sieci Elektroenergetyczne budują obok elektrociepłowni stację energetyczną Praga. To właśnie w niej będzie się zaczynać nowa linia o napięciu 220 kilowoltów.
Linia wysokiego napięcia na Białołęce
Dla mieszkańców Żerania kluczowa będzie zapewne informacja, że kabel znajdzie się w całości pod ziemią. Linia zostanie poprowadzona pod Modlińską, obok hipermarketu Auchan i basenu portu Żerańskiego. Następnie, już na terenach kolejowych kabel skręci na północ i dotrze na słupa wysokiego napięcia na wysokości planowanej trasy mostu Skłodowskiej-Curie, w rejonie ulic Smugowej i Marcelińskiej. Aby przekroczyć drogi, tory kolejowe, Kanał Żerański i różnego rodzaju instalacje, wykonawca w wielu miejscach skorzysta z metody bezwykopowej, stosowanej niedawno również na budowie gazociągu.
- Pierwotnie nowe połączenie elektroenergetyczne miało przebiegać w pobliżu gazociągu - przyznaje rzecznik inwestycji Marek Rudnicki. - Infrastruktura gazowa ma jednak tzw. strefę kontrolowaną, w której nie można wznosić żadnych obiektów budowlanych, a linia elektroenergetyczna to pas technologiczny z zakazem zabudowy, w naszym przypadku o szerokości minimum 10 metrów. Musielibyśmy się odpowiednio odsunąć, a nie chcieliśmy poszerzać pasa wycinki i blokować przyszłych nasadzeń. Trasa linii została więc zmieniona. Będzie przebiegała z daleka od osiedli i terenów rekreacyjnych nad Kanałem Żerańskim, w tym przyszłego parku. Zlokalizowano ją na obszarach przemysłowych i poprzemysłowych, w większości w korytarzu infrastrukturalnym kolei - wyjaśnia.
Przed nami konsultacje społeczne
Podczas budowy wyciętych zostanie około 600 drzew, w większości mało cennych przyrodniczo, głównie robinii akacjowych. W najbliższych tygodniach PSE zamierza przeprowadzić konsultacje, których głównym tematem będą zastępcze nasadzenia drzew. Głównym narzędziem umożliwiającym zadawanie pytań i zgłaszanie uwag przez mieszkańców będzie specjalna strona internetowa, na której znajdą się szczegółowe informacje na temat projektu, prezentacje, interaktywna mapa, wstępna koncepcja nasadzeń, nagranie trasy z drona, wywiady z ekspertami i formularz konsultacyjny. Konsultacje potrwają od 31 sierpnia do 21 września.
Samo układanie linii wysokiego napięcia zostało zaplanowane na przyszły rok.
(dg)