REKLAMA

Białołęka

kalendarz imprez »

 

Noc Muzeów na Białołęce. Film, koncert, słuchowisko

  11 maja 2023

alt='Noc Muzeów na Białołęce. Film, koncert, słuchowisko'
Fundacja Ave

Mimo że na Białołęce żadne muzeum nie ma swojej siedziby, to nie zabraknie tu atrakcji podczas dziewiętnastej edycji Nocy Muzeów. A ta już w najbliższą sobotę. Można ją spędzić z Fundacją Ave, biorąc udział w wydarzeniach zorganizowanych we współpracy z Białołęckim Ośrodkiem Kultury.

REKLAMA

Film i koncert

Start o godz. 17:00 w Białołęckim Ośrodku Kultury (ul. van Gogha 1). Liceum na Tarchominie z pokaźnym filmowym CV. Jakie produkcje tam gościły? Liceum na Tarchominie z pokaźnym filmowym CV. Jakie produkcje tam gościły?
Filmowcy przyzwyczaili już mieszkańców Warszawy do swojej stałej obecności w przestrzeni miasta. Swoje niemałe zasługi dla polskiej kinomatografii ma także Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta na Tarchominie, które regularnie odwiedzane jest przez filmowców...
Odbędą się tu dwa wydarzenia. Pierwszym będzie pokaz filmu "Życie w glinie wypalone". Jest to opowieść o życiu i twórczości Wandy Szrajberówny, nauczycielki, malarki, ilustratorki, ceramiczki i projektantki, założycielki unikatowej Stacji Doświadczalnej dla Ceramiki Ludowej w Wiśniewie, która była pierwszym lokalnym domem kultury.

Drugim wydarzeniem będzie premiera płyty CD "Melcer z Marcelina" z opowieściami o wybitnych białołęczanach oraz recitalem kilku pieśni Melcera w wykonaniu Witolda Żołądkiewicza (baryton) i Gabrieli Machowskiej (fortepian). Płyta jest efektem współpracy Fundacji Ave z dr. Michałem Piekarskim z PAN. Wystąpili znakomici muzycy oraz białołęcki chór Ave. Na płycie znajdziemy pieśni, etiudy fortepianowe oraz chóralną kantatę "Pani Twardowska" do słów Mickiewicza.

Należy przypomnieć, że Henryk Melcer-Szczawiński urodził się w białołęckim Marcelinie. Był jednym z najwybitniejszych muzyków XIX i XX wieku, wybitnym pianistą, kompozytorem, wieloletnim dyrektorem warszawskiej Filharmonii oraz jurorem pierwszego Konkursu Chopinowskiego.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Słuchowisko z muzyką na żywo

To nie koniec Nocy Muzeów z Fundacją Ave na Białołęce. O godzinie 21:30 na parkingu przy ratuszu (ul. Modlińska 197) odbędzie się premiera słuchowisk o "Przystani" z muzyką na żywo. Ową "Przystanią" jest secesyjna kamienica przy ul. Modlińskiej 257, w której obecnie trwa remont, a w przyszłości będzie tu centrum lokalne z funkcjami kulturalno-oświatowymi. W latach 1914-1921 w budynku mieściła się szkoła, poczta oraz posterunek policji. Po 1921 roku nieruchomość przejął Skarb Państwa i umieścił w nim ośrodek "Przystań" dla młodych prostytutek. Podczas okupacji Leon Schiller prowadził tu konspiracyjny teatr, a wielu Żydów znalazło schronienie. Podczas słuchowisk na ścianie białołęckiego ratusza zostanie wyświetlony pokaz archiwalnych zdjęć "Przystani".

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Można się na nie zapisać na stronie Fundacji Ave (fundacjaave.pl).

(red)

.
 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA