REKLAMA

san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 1san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 2san giovani ogolny 2021-09-29 nowy 0
Puls Warszawy

różne

 

Nieodpowiedzialny mąż

  26 lutego 2010

Jak skutecznie zapobiec odpowiedzialności za długi męża? Nie mam obecnie rozdzielności majątkowej.

REKLAMA

refleks chlodnictwo 2024-11-21 2refleks chlodnictwo 2024-11-21 0


Autor jest prawnikiem
w kancelarii
Smoktunowicz & Falandysz
 
Od stycznia 2005 r. obowiązują w Polsce przepisy, które w istotny sposób ograniczają odpowiedzialność za długi drugiego współmałżonka. Najważniejszy jest art. 41 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który rozróżnia dwie sytuacje. Odpowiedzialność za długi zaciągnięte przez współmałżonka zależy od tego, czy drugi małżonek zgodził się na zaciągnięcie tego dłu-gu. Jeżeli mąż zaciągnął dług bez zgody żony, za ten dług mąż odpowiada tylko swoim majątkiem osobis-tym. W takiej sytuacji wierzyciel nie może nawet do-magać się spłaty długu z majątku wspólnego mał-żonków. Natomiast jeżeli małżonek zaciągnął zobo-wiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólne-go. Dlatego np. banki przy zaciąganiu kredytu, bez-względnie wymagają pisemnej zgody drugiego mał-żonka. Również przy zakupach na raty zazwyczaj jest wymagany jego podpis.

Tak samo jest przy długach związanych z działalnością gospodarczą jednego z małżonków - drugi małżonek odpowiada za długi wynikające z zobowiązań, na któ-re udzielił zgody, z tym że jeżeli dług powstał w związku z prowadzeniem przedsię-biorstwa, egzekucja może dotyczyć także przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

Przyjęte w Polsce rozwiązanie polegające na wyraźnym odwołaniu się do świa-domości i woli małżonka dłużnika w momencie zaciągania zobowiązania, czego wy-razem jest zgoda na zaciągnięcie zobowiązania, ma na celu ochronę rodziny, jak i pewności obrotu.

Natomiast jeżeli żona udzieliła zgody na zaciągnięcie przez męża długu i nie mają rozdzielności majątkowej, to egzekucja tego długu może dotyczyć też mająt-ku wspólnego małżonków.

dr Michał Kuliński

Dziękujemy, że czytasz nasze artykuły. Chcesz na bieżąco śledzić ważne sprawy w Twojej dzielnicy i w Warszawie?
 Zapisz się do naszego newslettera 
 Obserwuj nas na Google News 
 

REKLAMA

cmp 09-2025 2cmp 09-2025 0

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

bemowo neurografika 3bemowo neurografika 0
Kup bilet

REKLAMA

bck królowa śniegu 2025 1bck królowa śniegu 2025 2bck królowa śniegu 2025 0

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

bck hip hop 2bck hip hop 0

REKLAMA

autoreklama tustolica 2autoreklama tustolica 0

REKLAMA

moje bielany 004 3moje bielany 004 0

REKLAMA

moje bielany 003 1moje bielany 003 2moje bielany 003 0

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

bck noc kultury 3bck noc kultury 0

REKLAMA

smaki zycia 2024-09-03 1smaki zycia 2024-09-03 2smaki zycia 2024-09-03 0

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

olowkowa kraina swiatowida 10-25 3olowkowa kraina swiatowida 10-25 0