Ekipa spartaczyła remont
12 lutego 2010
Jakiś czas temu wyremontowałem kuchnię. Z zewnątrz wszystko wyglądało porządnie. Po kilku miesiącach przyszedł do mnie sąsiad z dołu z informacją, że ma plamę na suficie.
Autor jest prawnikiem w kancelarii Smoktunowicz & Falandysz |
Umowa dotycząca remontu kuchni to rodzaj umowy o dzieło. Przepisy Kodeksu Cywilnego nakła-dają na wykonującego odpowiedzialność za wady dzieła, a oprócz tego ponosi on odpowiedzialność za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy. Jeżeli dzieło (w postaci remontu kuchni) posiadałoby wady, za-mawiający może zażądać od ekipy remontowej ich usunięcia. W celu usunięcia usterek - jakimi bez wątpienia są nieszczelności w instalacji wodnej - zamawiający powinien wyznaczyć ekipie odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu nie przyjmie naprawy.
Gdy wady czy usterki nie dadzą usunąć się lub ekipa remontowa nie zdoła ich usunąć w odpowiednim czasie, zamawiający może odstąpić od umowy lub żądać obniżenia wynagrodzenia. To samo dotyczy przypadku, gdy ekipa remontowa nie usunęła wad w terminie wyznaczonym przez zamawiającego.
Ponadto, w myśl ogólnych przepisów dotyczących nienależytego wykonania zo-bowiązania - w tym wypadku nienależycie wykonanego remontu kuchni - ekipa remontowa (jako dłużnik) jest odpowiedzialna za powstanie szkody, czyli wszelkie koszty spowodowane nieszczelnością rury tj. koszty ponownego remontu, zarówno u zamawiającego, jak i jego sąsiada.
W przytoczonym przykładzie istniały przesłanki do dochodzenia od ekipy re-montowej naprawienia usterki w pierwszej kolejności, a następnie dochodzenia od nich odszkodowania. Niestety brak pisemnego wezwania ekipy remontowej do na-prawienia usterki z wyznaczeniem jej odpowiedniego terminu i zatrudnienie w celu usunięcia nieszczelności instalacji całkowicie innej ekipy remontowej powodują, że dochodzenie odszkodowania od pierwszej ekipy staje się utrudnione poprzez nie-możność stwierdzenia, w jaki sposób i w jakich okolicznościach doszło do powstania usterki.
Dochodzenie roszczeń odszkodowawczych następuje w postępowaniu sądo-wym, w którym strona poszukująca ochrony swoich praw musi udowodnić zasad-ność swoich twierdzeń oraz wykazać związek pomiędzy powstałą szkodą a działa-niami strony przeciwnej. W niniejszej sprawie, właśnie z powodu dokonania już na-prawy usterki, udowodnienie nienależytego wykonania remontu w postaci powsta-nia usterki w instalacji wodnej byłoby nad wyraz pracochłonne, utrudnione i zwią-zane z koniecznością powoływania wielu dowodów w postępowaniu, w tym nawet dowodu z opinii biegłego.
dr Michał Kuliński
Masz pytanie do prawnika?
Dzwoń 22 614-58-28 lub pisz: kchodkowska@gazetaecho.pl
Prawnik odpowiada na pytania Czytelników tylko na łamach "Echa"