Nie dajmy się oszukać zrywom pod publiczkę
23 października 2014
Rozmowa z Marcinem Korowajem, radnym dzielnicy ubiegającym się o ponowny wybór z listy PO.
Cztery lata pracuje Pan na rzecz Białołęki. Co uważa Pan za sukces?
Na pewno złożenie rekordowej liczby interpelacji w ratuszu. Duże inwestycje, które osobiście doglądałem i pilotowałem: budowa ulicy Marcina z Wrocimowic, pozyskanie terenu od Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej i budowa pierwszego etapu tzw. białołęckiej plaży, budowa zatoki autobusowej na ulicy Aluzyjnej, poprawa bezpieczeństwa - zainstalowanie progów wyspowych w ciągu ulic Odkryta i Nowodworska, remont placu zabaw i skateparku przy ulicy Odkrytej, budowa pierwszej w Polsce wieży dla jerzyków. Na pewno kulturalne projekty, w które się angażowałem. Dziś mamy Piknik Historyczny w Porcie Żerańskim, Reggae Fest Białołęka, Zaradnego Mikołaja czy Realną Akcję. Udało się też powołać dla młodzieży drużynę Strzelca na Białołęce.
Jeśli zostanie Pan wybrany - jakie byłby priorytety na następne cztery lata?
W perspektywie okręgu wyborczego, który reprezentuję na Białołęce, są to: budowa gimnazjum na Kępie Tarchomińskiej - równoległa poprawa komunikacji i infrastruktury drogowej w tym rejonie, budowa workout parku - otwartej przestrzeni sportowej, zagospodarowanie terenów przybrzeżnych Wisły - rozbudowa istniejącej plaży na Białołęce i budowa nowych obszarów rekreacji nad wodą, przebudowa skateparku i placu zabaw - przy ulicy Odkrytej, uregulowanie stanu prawnego ulicy Mikołaja Trąby - doprowadzenie do budowy nowej nawierzchni z oświetleniem.
W perspektywie całej Białołęki to: budowa linii tramwajowej - musimy wspierać działania zmierzające do budowy linii tramwajowych na Winnicę i wschodnią Białołękę, rozwój infrastruktury edukacyjnej - co prawda w przyszłej kadencji posiadamy rekordowe pieniądze na budowę 11 nowych placówek oświatowych (trzy żłobki, cztery przedszkola, dwie szkoły podstawowe, dwa gimnazja) oraz rozbudowę jednego istniejącego przedszkola, ale nie wyczerpują one apetytu: trzeba przygotować scenariusze na kolejne inwestycje. Ważne będzie też doprowadzenie do szybkiej modernizacji dużych ulic jak Światowida, Marywilska, Głębocka, Kąty Grodziskie i Białołęcka.
To standardowa lista. Wybory to czas, kiedy każdy kandydat mówi nam to, co chcemy usłyszeć...
Dlatego zachęcam do gruntownej weryfikacji kandydatów na radnych. Nie dajmy się oszukać na zrywy przedwyborcze różnych ugrupowań i marketing polityczny. Należy sprawdzić, co dany kandydat zrobił do tej pory na rzecz lokalnej społeczności, ile interpelacji złożył, jeśli był już radnym. Jeżeli jest znany "zupełnie z niczego" lub jego aktywność sprowadza się do ostatnich trzech miesięcy, to chyba coś jest tu nie tak...
Rozmawiała MD