REKLAMA

Wola

budżet obywatelski »

 

Wolskie szkoły bardziej "neonowe"? Zadecyduje wola mieszkańców

  24 maja 2024

alt='Wolskie szkoły bardziej "neonowe"? Zadecyduje wola mieszkańców'
źródło: Facebook/Neon Muzeum

Mimo że dzielnicowi włodarze wytoczyli walkę zbyt jasnej Woli i zapowiedzieli stopniowe "wygaszanie" dzielnicy nocą, mieszkańcy chcą oświetlonej przestrzeni. Do budżetu obywatelskiego zgłosili bowiem kolejne neony. Jeden z projektów wycofali, inny został odrzucony przez urzędników, jeden został.

REKLAMA

Organizacja Light Polloution Think Thank opracowała raport dotyczący zanieczyszczenia światłem, czyli ilości sztucznego światła emitowanego nocą na terytorium Polski. Wyniki badania są zadziwiające.

- W skrajnych przypadkach niebo nad centrum stolicy było jaśniejsze o 6329 proc. od nieba niezanieczyszczonego światłem, a w 85 proc. stolicy było po zmroku tak jasno, że oczy jej mieszkańców nie mogły przejść w tryb nocny. To z kolei odbija się negatywnie na zdrowiu psychicznym ludzi, wywołuje zaburzenia snu oraz przemiany materii i jest po prostu uciążliwe - twierdzi burmistrz Krzysztof Strzałkowski, zapowiadając "wygaszanie" dzielnicy tam, gdzie tylko otrzyma sygnały od mieszkańców. Najwyraźniej nie wszyscy podzielają zdanie burmistrza.

Neony na wolskich szkołach?

Wśród projektów budżetu obywatelskiego Woli na przyszły rok pojawił się pomysł zainstalowania neonu z imieniem szkoły i jej numerem na fasadach: Szkoły Podstawowej nr 25 im. Komisji Edukacji Narodowej przy Grzybowskiej 35, Szkole Podstawowej nr 26 im. Mirosława Biernackiego przy Miedzianej 8, Szkole Podstawowej nr 238 im. Christo Botewa przy Redutowej 37, Szkole Podstawowej nr 236 im. Ireny Sendlerowej przy Elekcyjnej 21/23, Szkole Podstawowej nr 351 im. Bolesław Prusa przy Olbrachta 48/56, XXX Liceum Ogólnokształcącym im. Śniadeckich przy ul. Wolność 1/3, XL Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego przy Platynowej 1 i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 przy Księcia Janusza 45/47. Koszt projektu został wyliczony na 80 tys. zł i nie jest to pomysł nowy. Pomysł Wojciecha Gawła pojawił się już we wcześniejszej edycji budżetu obywatelskiego. Czy tym razem się uda? Odpowiedź poznamy w lipcu.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Tych projektów nie będzie

Wojciech Gaweł w kolejnym projekcie zaproponował neon lub mural patriotyczny na Woli - Warszawa Pamięta. Jak wyjaśnia, neon miałby mieć charakter związany z Warszawą, stąd mógłby to być np. napis "Warszawa pamięta o swoich Bohaterach". Dodatkowo neon może być zasilany z paneli fotowoltaicznych. Autor projektu dopuszczał też możliwość zrobienia muralu antysmogowego, który mógłby przedstawiać motyw związany z powstaniem warszawskim. Wybór lokalizacji pozostawił urzędnikom i jak się okazało... żadna placówka nie wyraziła zgody na udostępnienie budynku do realizacji tego projektu.

Z kolei inny z mieszkańców zaproponował, a następnie sam wycofał z budżetu obywatelskiego projekt neonu w kształcie serca (Kocham Wolę) na szczycie kopca w parku Moczydło.

MB

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# klocek

24.05.2024 14:47

Nie popieram neonów bo sensu nie mają. Jednak jeśli jakiemuś urzedasowi jest za jasno to niech sobie pogasi światła przy swoim bloku / domu. Od reszty dzielnicy wara!
To samo z wojną - jak ktos popiera militaryzację i ćwiczenia, to niech da przykłąd i pierwszy idzie!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024