REKLAMA

Wola

kultura »

 

Muzeum Woli wróci po przerwie. Co zobaczymy na wystawach?

  3 lutego 2021

alt='Muzeum Woli wróci po przerwie. Co zobaczymy na wystawach?'
źródło: Wikimedia Commons / Adrian Grycuk

Działające w XIX-wiecznym pałacyku Sikorskiego przy Srebrnej muzeum przyjmie pierwszych odwiedzających dopiero za kilka tygodni.

REKLAMA

Choć rząd zezwala na otwarcie muzeów już teraz, Muzeum Woli ma wrócić po przerwie dopiero 4 marca. Odwiedzający ponownie będą mieć okazję obejrzenia wystawy stałej "Gabinet Wolski", reklamowanej jako "szkatuła, w której zamyka się wielowątkowa historia stolicy".

Historia Woli w pigułce

- Cała narracja podzielona została na piętnaście zagadnień, które najlepiej oddają charakter i historię Woli - czytamy na stronie muzeum. - Korespondują z nimi w warstwie wizualnej wybrane fotografie, obiekty muzealne, archiwalia i inne artefakty. Wśród prezentowanych tematów znalazła się "Wola nowożytna", przedstawiająca najstarsze dzieje Woli, zanim jeszcze włączona została w granice stolicy. To tutaj odbywały się elekcje królewskie. Z kolei część "Handel" stanowi zarys panoramy wolskiego handlu od legendarnego bazaru Kercelaka, przez PDT, aż po blichtr współczesnych centrów handlowych i biznesowych.

Osobne części wystawy poświęcono historii handlu (m.in. na Kercelaku czy w Pedecie), początkom tzw. osiedli robotniczych, oraz oczywiście powstaniu warszawskiego ze szczególnym uwzględnieniem rzezi Woli z 5-7 sierpnia 1944 roku.

Wstąp do księgarni

Wystawy w Muzeum Woli

W Muzeum Woli będzie można zobaczyć także wystawę czasową, poświęconą najnowszej historii dzielnicy. Przypomina ona, jak mocno krajobraz dzielnicy zmienił się od upadku komunizmu, prezentując m.in. Czarnego Kota, Warsaw Spire, dawny Pedet czy nieistniejące już kino W-Z, w którym działał później klub Fugazi. Nie zabraknie treści kontrowersyjnych. Autorzy wystawy stawiają m.in. tezę, że lata 90. odcisnęły na Woli "piętno", którego symbolem jest "niesławny" hotel Czarny Kot.

Na czerwiec planowane jest otwarcie wystawy "Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz". Jej bohaterką będzie kierowniczka Pracowni Zieleni w Biurze Odbudowy Stolicy, twórczyni założeń parkowych i zieleni otaczającej nowe osiedla mieszkaniowe, jak osiedle Szwoleżerów czy Sady Żoliborskie.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025