REKLAMA

Bielany

budżet obywatelski »

 

Kolejne murale przyozdobią bielańskie szkoły i budynek biblioteki?

  13 maja 2024

alt='Kolejne murale przyozdobią bielańskie szkoły i budynek biblioteki?'
Ściana SP nr 267 przy ul. Braci Załuskich 1 na Żoliborzu, źródło: Facebook/Budżet Obywatelski w Warszawie

Już w przyszłym roku w ramach budżetu obywatelskiego w krajobrazie Bielan mogą pojawić się kolejne cztery murale.

REKLAMA

Projekty dotyczące murali zgłoszone do budżetu obywatelskiego Bialan na 2025 rok zostały pozytywnie zaopiniowane przez urzędników. O ich losie zdecydują mieszkańcy w głosowaniu, które odbędzie się w drugiej połowie czerwca. Co proponują pomysłodawcy?

Ptasie murale na szkołach

Projekt pt. "Ptasie murale i budki lęgowe na bielańskich szkołach" autorstwa Michała Michałowskiego i Marii Małeckiej-Rzodkiewicz zakłada wykonanie na ścianach dwóch bielańskich szkół murali, które będą przedstawiały ptaki występujące na terenie dzielnicy.

Wyboru konkretnego gatunku dokona szkolna społeczność, np. w formie głosowania. Proponowane gatunki to jerzyk zwyczajny, wrona siwa, sikorka, pustułka, łyska zwyczajna i krzyżówka. Do zaprojektowania murali zostaliby zaproszeni lokalni artyści. Ponadto na szkolnej elewacji zostałyby zamontowane budki lęgowe, które zapewnią ptakom bezpieczne schronienie. Autorzy projektu wycenionego na blisko 160 tys. złotych proponują murale na ścianach: Szkoły Podstawowej nr 289 przy ul. Broniewskiego 99 i Szkoły Podstawowej nr 53 przy ul. Rudzkiej 6.

Wstąp do księgarni

Patron bibliotek zamiast patrona ulicy

Krystian Głuch i Patryk Bernardelli zaproponowali dwa murale, które uhonorowałyby patrona ulicy i wielkiego pisarza Stefana Żeromskiego oraz patrona Szkoły Podstawowej nr 187 przy ul. Staffa 21 - Adama Mickiewicza.

- Ulica Żeromskiego stała się na Bielanach aleją murali. Czas najwyższy uhonorować również patrona ulicy, czterokrotnie nominowanego do Nagrody Nobla, który był jednym z największych polskich pisarzy - uzasadniali. Jednak w wyniku urzędniczej weryfikacji i zapewne przemyśleń projektodawców, Żeromski został wymieniony na Stanisława Staszica, patrona bielańskich bibliotek. Jego wizerunek miałby przyozdobić ścianę biblioteki przy ul. Romaszewskiego 19. Murale mają być obłożone powłoką antygraffiti, żeby zabezpieczyć je przed aktami wandalizmu. Wyliczony koszt to 120 tys. zł. Czy warto?

- Murale to ciekawy sposób upamiętnienia wybitnych postaci oraz upiększenia przestrzeni publicznej. Jestem za - czytamy w jednym z komentarzy.

DB

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA