REKLAMA

Misz@masz
  15 października 2024  

Jak dobrze ustawić grzejnik? Przeczytaj, a zaoszczędzisz

Regulacja temperatury w domu to nie tylko kwestia komfortu, ale też oszczędności. Warto zatem zrozumieć, jak działają termostaty i jakie ustawienia są najbardziej efektywne - czytamy w Onet Kobieta.

REKLAMA

Termostaty z pokrętłami, które znajdziemy w większości grzejników, nie tylko pozwalają na dostosowanie temperatury do naszych potrzeb, ale także chronią instalację przed zamarznięciem. Ustawienie "0" nie wyłącza ogrzewania całkowicie - termostat wciąż utrzymuje minimalną temperaturę na poziomie 6-8 st. C.

Zalecane ustawienia temperatury różnią się w zależności od przeznaczenia pomieszczenia. Dla piwnic idealne będzie ustawienie na "1", czyli ok. 12-13 st. C. W sypialniach, gdzie lepszy sen zapewni chłodniejsze powietrze, warto wybrać "2" i temperaturę 15-16 st. C. Ustawienie "3" z zakresem 18-20 st. C. jest optymalne dla salonu czy kuchni, gdzie spędzamy większość dnia. Natomiast łazienka będzie najbardziej komfortowa przy "4", czyli 22-24 st. C.

Najwyższe ustawienie "5" (25-28 st. C.) nie jest zalecane do codziennego użytku, chyba że występują wyjątkowe okoliczności wymagające tak wysokiej temperatury.

Eksperci radzą, aby nie ustawiać termostatu na maksymalne wartości w celu optymalizacji kosztów ogrzewania. W sypialni wystarczający będzie poziom "2", a w łazience "4". Nadmierne wychładzanie pomieszczeń również nie jest ekonomiczne - lepiej utrzymywać stałą temperaturę niż ogrzewać pokój od nowa.

Zatem, zanim wyjdziesz z domu, zastanów się dwa razy, zanim zakręcisz grzejniki. Stale utrzymywana temperatura może przynieść większe oszczędności niż jej cykliczne obniżanie i podnoszenie.

Jeśli szukasz dodatkowych wskazówek, jak efektywnie zarządzać temperaturą w domu i obniżyć rachunki za ogrzewanie, sprawdź nasze artykuły z poradami. Dowiesz się, jakie triki mogą pomóc utrzymać ciepło w mieszkaniu i jakie proste działania możesz podjąć, aby zmniejszyć koszty ogrzewania bez inwestowania w drogie rozwiązania. Nie zapomnij także przygotować się na sezon grzewczy - odpowiednie działania podjęte wcześniej mogą przynieść znaczące korzyści w dłuższej perspektywie.

Źródło: kobieta.onet.pl

 

REKLAMA

Najnowsze misz@masze

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni