REKLAMA

Mokotów

budżet obywatelski

 

Miasteczko ruchu drogowego na Służewie?

  14 kwietnia 2023

Miasteczko ruchu drogowego na Służewie?
źródło: bo.um.warszawa.pl

Betonowy i zapuszczony plac przy Szkole Podstawowej nr 46 im. Stefana Starzyńskiego przy Wałbrzyskiej 5 ma szansę zmienić się w miasteczko ruchu drogowego dla młodych cyklistów.

REKLAMA

- Najbliższe miasteczko rowerowe znajduje się na Ursynowie. W pobliżu okolicy Wałbrzyskiej jest kilka szkół. Dzieci do szkoły zazwyczaj jeżdżą na rowerze lub hulajnodze. Podstawówka walczy o wielofunkcyjne boisko Podstawówka walczy o wielofunkcyjne boisko
"Poodbijaj piłkę z Podbipiętą", czyli... jak zmienić smutny teren w nowoczesne boisko na Mokotowie - to propozycja budżetu obywatelskiego na przyszły rok.
Budowanie świadomości bezpiecznej jazdy powinno się zaczynać jak najwcześniej, o ile to możliwe - wyjaśnia Aneta Zawadzka, która złożyła projekt budowy miasteczka do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Mokotowa.

Miasteczka ruchu drogowego w Warszawie

- Budując miasteczko rowerowe dajemy większą szansę na praktyczną naukę w prawie identycznym środowisku, jak naturalny ruch drogowy, uczymy właściwych zachowań. Możemy zapraszać na takie lekcje straż miejską czy policję. Lekcje mogą się obywać w ramach podstawy programowej klasy IV. Więcej dzieci będzie przystępowało do egzaminu na kartę rowerową, gdyż dzieci zdające egzamin będą mogły się uczyć na całorocznym miasteczku, a nie na mobilnym, przywożonym na czas egzaminu - wylicza Aneta Zawadzka.

Jej projekt przemienienia zapuszczonego betonowego placu w miasteczko ruchu drogowego ma kosztować 850 tys. zł.

Zapraszamy na zakupy

To się nie sprawdza

Na podstawie obserwacji z innych dzielnic możemy stwierdzić, że są mniej lub bardziej udane lokalizacje dla takich miejsc. Najczęściej miasteczko ruchu drogowego nie ma nic wspólnego z nauką dzieci jazdy na rowerze zgodnej z przepisami, a bardziej z zabawą (chyba, że zajęcia prowadzi straż miejska w zorganizowanych grupach). Rodzice rzadko mają chęci i wiedzę, aby móc wyjaśnić zasady ruchu drogowego małym rowerzystom. Najczęściej na placach tych panuje chaos lub nawet... stoją one puste.

- Mam pewne obawy czy takie miasteczko rowerowe rzeczywiście uczy zachowań w ruchu drogowym. To nie są naturalne warunki i ja osobiście wolę dzieci od małego uczyć przemieszczania się na rowerku pod moją kontrolą - komentuje jeden z mieszkańców.

Póki co nad projektem pochylają się urzędnicy. Jeśli nie zauważą przeciwwskazań, znajdzie się on w czerwcowym głosowaniu mieszkańców przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Mokotowa.

(jr)

.
 

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuMokotów

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe