REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Środowisko

Mamy najgorsze powietrze w Europie
REKLAMA

źródło: Europejska Agencja Środowiska


REKLAMA

Mamy najgorsze powietrze w Europie

Smog wrócił do Warszawy. Szczególnie zła sytuacja jest w centrum miasta i... w Wawrze.

REKLAMA

Trują za nasze pieniądze. Podpisz petycję
Trują za nasze pieniądze. Podpisz petycję Samorząd jednocześnie dofinansowuje wymianę starych pieców w domach prywatnych i... utrzymuje je w budynkach komunalnych.
czytaj
Według danych Europejskiej Agencji Środowiska stacja pomiaru jakości powietrza w Otwocku notuje najgorszy wynik w Unii. Skala zanieczyszczeń wzrosła skokowo podczas zimnej nocy 17/18 grudnia, a więc za sprawą pieców węglowych i kominków. Rano doszło drugie główne źródło pyłów zawieszonych, czyli setki tysięcy samochodów osobowych. W rezultacie Warszawa dusi się w smogu.


Co nas truje?

PM2,5, PM10, benzoalfapiren - te nazwy powinien zapamiętać każdy warszawiak. Dwa pierwsze to pyły zawieszone o średnicy odpowiednio do 2,5 i do 10 mikrometrów. PM2,5 są tak małe, że mogą dostać się do układu krwionośnego, wszystkie wywołują choroby serca i zwiększają ryzyko zachorowania na raka płuc. Biorą się m.in. z domów ogrzewanych dzięki spalaniu śmieci, ale ich głównym emiterem są samochody - również te napędzane silnikami elektrycznymi. Wiele PM2,5 i PM10 to po prostu mikroskopijne fragmenty opon i klocków hamulcowych. Z kolei rakotwórczy benzoalfapiren jest produkowany głównie przez ogrody działkowe, domy jednorodzinne i kamienice, które nie są podłączone do miejskiej sieci grzewczej. Pochodzi najczęściej ze spalania węgla niskiej jakości, liści i innych odpadków.


Jogging? Zły pomysł

Podczas "alarmu smogowego" powinniśmy unikać wietrzenia mieszkania i ograniczyć przebywanie na zewnątrz do niezbędnego minimum. Podczas "alarmu smogowego" powinniśmy unikać wietrzenia mieszkania i ograniczyć przebywanie na zewnątrz do niezbędnego minimum. Szczególnie złym pomysłem jest bieganie. Warto rozważyć też zostawienie samochodu na parkingu i korzystanie z komunikacji miejskiej.

Wbrew obiegowej opinii jedną z najbardziej narażonych grup są kierowcy i pasażerowie aut. Ponieważ samochody nie są hermetyczne i siedzimy w nich nisko nad ziemią, przyjmując zanieczyszczenia unoszące się nad jezdnią.

(dg)


  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu Wawer
21.12.2017 21:33 #grzegorzP
Od puszczania bąkow ponieważ przemysłu praktycznie nie ma i jedynym trucicielem pozostają samochody i palacze nałogowcy.
22.12.2017 10:24 #Observator
Nie zgadzam się z autorem artykułu; kierowcy i pasażerowie aut nie muszą wdychać smogu, jeśli ich auta są wyposażone w sprawne i często wymieniane filtry kabinowe. Dzięki temu powietrze zasysane do wnętrza kabiny jest oczyszczone, a większość pyłu zostaje zatrzymana na filtrze.
22.12.2017 10:32 Daro
Skąd się bierze to najgorsze powietrze w Europie, może z tego że za gaz do ogrzewania importowany z Rosji płacimy więcej niż bogaci Niemcy, porównując to do siły nabywczej pieniądza okaże się że płacimy 4 razy więcej niż Niemcy
Polak przecież jest bogaty
23.12.2017 19:33 #Gryzu
Obserwator filtry kabinowe to nie jest filtr hepa, poza tym cząsteczki PM 2,5 są tak mikroskopijne, że nawet hepa nie są w stanie ich wyłapać a na pewno nie filtry kabinowe.
No chyba, że masz najnowszego mesia S klasy, ale to tylko te na rynek kuwejcki ,
bo tam ciągle wali piachem ....
28.12.2017 21:15 cycu
Powietrze, którym oddychamy niestety wynika z biedy.... szeroko pojętej biedy i ubóstwa.
Ubóstwem dotknięci są ludzie bezrobotni, młodzi i rodziny wielodzietne czyli o zgrozo grupy społeczne stanowiące o przyszłości naszego kraju i naszej jesieni życia !!!
Czemu ludzie palą śmieciami i czym popadnie? Przecież nie z bogactwa i głupoty tylko z ubóstwa.
Jeździmy szrotami z całej Europy, gdzie normy jakiekolwiek dawno wycofałyby pojazdy z eksploatacji ale oczywiście nie u nas ....
Palimy węglem z Czech modnie nazwanym u nas ekogroszkiem, ale tam i w Europie to paliwo jest dawno zakazane, bo jest bardzo zasiarczone...
W XXI wieku są u nas domy bez łazienek i toalet, ludzie srają do wiadra i nie są to rodziny patologiczne
wystarczy obejrzeć Nasz nowy dom....
W jakiej stolicy europejskiej przez jej środek prowadzi się trasy szybkiego ruchu i tranzyt ...?
Przez Grota codziennie przejeżdża 160 tys. i więcej samochodów dziennie
i Wy się dziwicie skąd ten smog ?
REKLAMA
29.12.2017 23:11 Daro
@ Cycu
Żyjemy w Polsce, kiedy rząd w Niemczech chciał pozbyć się z rynku starych samochodów uruchomił dopłaty po 4 tyś Euro do zakupu nowego samochodu.
W Polsce natomiast rozważa się wprowadzenie "podatku" ekologicznego, zero dopłat ale za to dalszy drenaż kieszeni
Zresztą zakup nowszego samochodu pociągnie za sobą problem chociażby z filtrem DPF który nowy kosztuje w Polsce kilkanaście tysięcy
Mało kto porusza aspekt finansowy który jest główną przyczyną smogu, za to sam widziałem posty w których to nasi rodacy domagali się odbierania domów tym którzy palą węglem
To co piszę od dawna, że za gaz płacimy fizycznie więcej od Niemców przechodzi praktycznie bez odzewu, ludzie widzą winnych jedynie w tych których nie stać jest na zabulenie za gaz więcej niż Niemcy
Jesteśmy traktowani jak maszynki do dojenia kasy
30.12.2017 13:04 cycu
Wszystko co napisałeś się zgadza. Problem smogu nie dotyczy przecież samej Warszawy, a trudno żeby zakazać opalania węglem w całej Polsce. Od 1 października br. weszła ustawa wycofująca piece poniżej 5 klasy, tylko że zanim zużyją się użytkowane obecnie minie 10 lat.
Za gaz również płacimy najwyższe stawki w Europie i oczywiście przy ciągłym drenażu budżetu domowego
(a za ogrzewanie jest to niejednokrotnie 3/4 budżetu) nie będzie nas stać na cokolwiek, pomijam kwestię sensownego dofinansowania do ogrzewania, bo np: ostatnio dotacje do kolektorów słonecznych są farsą
i fanaberią dla bogatych ludzi.
Nigdy baterie słoneczne nie ogrzeją domu co najwyżej podgrzeją wodę użytkową, nikt nie mówi, że trzeba
co roku robić przeglądy (odpłatnie), wymieniać glikol w instalacji, bo się zużywa jak każdy nośnik itd.
Także powtarzam smog bierze się z biedy społeczeństwa i na razie nie widać sensownego i skutecznego rozwiązania tego problemu.
Profilaktycznie można prowadzić szkolenia ucząc ludzi palenia od góry w piecach i to już dużo da, przy założeniu że palimy dobrym węglem i suchym drzewem, a nie śmieciami.
02.01.2018 02:33 #Mieszkaniec Latchorzewa
Franek, dorzuć kalosza, bo ogień przygasa...
02.01.2018 21:55 #Miau
#Mieszkaniec Latchorzewa napisał(a) 02.01.2018 02:33

Franek, dorzuć kalosza, bo ogień przygasa...
Swoim postem wniosłeś bardzo dużo do dyskusji
03.01.2018 14:21 #Insurgent
@cycu ma rację
REKLAMA
04.01.2018 15:39 #bunka
Dlatego ja kupiłam sobie ostatnio takie cudo: ozonemask.pl /produkt/ teddy/ = taką maskę antysmogową a dzięki temu wiem, ze jestem dobzre chroniona.
05.01.2018 00:03 #AnnaUrsus
Od minimum 10 lat mieszkańcy dzielnicy Ursus walczą o przekształcenie liniii 401 w 5XX kursują przez cały tydzień.
W godzinach szczytów linia kursuje co 5 minut i mimo to autobusy są przeładowane.
W soboty i święta Mieszkańcy jeżdżą autami na Mokotów i Ursynów, bo brak bezpośredniego dojazdu i nie trzeba płacić za parkowanie.
Podobno dyrektor ZTM nie zaobserwował potoków pasażerskich uzasadniających bezpośrednie połączenie w tej relacji w dni wolne.
W innych dzielnicach natomiast dyrektor ZTM zdecydował się na przekształcenie linii okresowych w linie kursujące przez cały tydzień.
Z punktu widzenia dyrektora ZTM linia 401 jest potrzebna w dni powszednie co 5 minut, a w weekendy już nie.
A co z osobami, które w soboty i niedziele pracują i uczą się?
Mają jeździć samochodami i bezpłatnie parkować?
07.01.2018 00:49 #Razor
Jak jesteśmy robieni w przysłowiowe bambuko niech zilustruje ten przykład
Przeglądałem forum o życiu Polaków w Anglii, ktoś zadał pytanie o koszt mediów, odpowiedż brzmiała następująco
Koszt energii elektrycznej oraz gazu do ogrzewania wynosi w przeliczeniu około 300zł miesięcznie za 70 metrowy dom, w dodatku ze starymi niewymienianymi przez lata drewnianymi oknami
W Polsce mamy gorszy klimat ale sąsiad za miesiąc ogrzewania gazem przy dodatnich temperaturach nawet w nocy dostał już rachunek 450zł doliczając do tego 200zł za prąd wychodzi że koszt mediów jest w Polsce dwukrotnie wyższy niż w Anglii
Porównajcie to teraz z pensją Anglika i Polaka
To właśnie jest przyczyna smogu w Polsce, ci którzy tak ochoczo walczą ze smogiem nie mają pojęcia o kosztach realnego życia w Polsce
11.01.2018 09:03 #wawer_dymi
#Observator napisał(a) 22.12.2017 10:24

Nie zgadzam się z autorem artykułu; kierowcy i pasażerowie aut nie muszą wdychać smogu, jeśli ich auta są wyposażone w sprawne i często wymieniane filtry kabinowe. Dzięki temu powietrze zasysane do wnętrza kabiny jest oczyszczone, a większość pyłu zostaje zatrzymana na filtrze.
Ta, zwłaszcza jak się wjedzie w chmurę dymu z komina.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

więcejREKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


więcej


REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA

Najczęściej czytane

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wyprzedaż -55%!
REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie

REKLAMA

 
 
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA